Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

GUBI — ponadczasowy design rodem z Danii

Redakcja

Przedmioty sygnowane tą nazwą są doceniane za jakość, trwałość i piękno wykonania.

Gubi, Grand Piano, szezlong
Szezlong Grand Piano
mat. prasowe

GUBI — odrobina historii

Gubi to rodzinna marka założona w 1967 roku, ceniona na całym świecie za piękny, funkcjonalny i innowacyjny design. Umiejętność kreowania nowych pomysłów oraz odwaga w tworzeniu pod prąd sprawiły, że dziś firma znajduje się w czołówce duńskiego designu. W latach 60. Gubi była małą niszową firmą, która koncentrowała się na projektowaniu, rozwijaniu i sprzedaży tekstyliów na rynku detalicznym. Dzisiaj, 45 lat później Gubi znajduje się na zupełnie innym etapie rozwoju. To wszystko dzięki istnieniu własnej linii mebli Gubi Olsen, założeniu firmy tekstylnej Holmens Klæde, współpracy z zewnętrznymi projektantami tj. Boris Berlin i Poul Christiansen  (znanymi pod nazwą Komplot Design) i wreszcie dzięki pozyskaniu praw do produkcji i dystrybucji kolekcji lamp Bestlite inspirowanych stylem Bauhaus.

Lampa wisząca (i nie tylko) Bestlite

Gubi Olsen zainteresował się lampą Bestlite w 1989 roku. Pięć lat później miał już prawa do produkcji i sprzedaży na całym świecie. Lampy Bestlite, inspirowane okresem Bauhaus, uwielbiane przez architektów, projektantów i fanów designu są produkowane od 1930 roku. Przez ten czas zdążyły stać się światową ikoną designu. Kolekcja Bestlite składa się z 13 części. Jej autorem jest brytyjski designer Robert Dudley Best. Ale lampy Bestlite to nie wszystkie projekty Gubi, które zyskały miano "kultowych". W portfolio marki są projekty z lat 50. (które wyszły spod ręki takich designerów jak Greta Grossman, Barba Corsini, Jacques Adnet i Mathieu Matégot) i z lat 60. (sygnowane przez takich designerów jak Bonderup i Thorup oraz Jens Quistgaard. W latach 1982-1987 powstała kolekcja "Gubi Collection" zaprojektowana przez Gubi Olsena, występująca również w wersji sygnowanej przez Holmens Klæde. W XXI wieku współpraca z takimi firmami jak Komplot Design, GamFratesi, Henning Larsen i Paul Leroy zaowocowały projektami, które zdobyły wiele nagród.

Design według GUBI

W 2000 roku Gubi rozwinęło biznes dedykowany również wnętrzom biurowym. Na fali tych zmian otwarto większy showroom w Kopenhadze z widokiem na wodę. Ma on 2 tys. m lw. Od początku istnienia, filozofia Gubi nie wiele się zmieniła. Kosztowne eksperymenty nauczyły Jacoba i Sebastiana Gubi gotowości do adaptacji oraz konsekwencji i wytrwałości w dbaniu o integralność marki. Bez względu na to, czy to nowe realizacje, czy reedycje klasyków XX wieku, projektu Gubi powstają w ścisłej współpracy z projektantem lub właścicielem autorskich praw do projektu. Dzięki temu powstają przedmioty autentyczne i ponadczasowe a przede wszystkim najwyższej jakości.

    Więcej o:

Skomentuj:

GUBI — ponadczasowy design rodem z Danii