Józef Wilkoń for Empik - kolekcja nie tylko dla dzieci
Józef Wilkoń for Empik - to zestaw oryginalnych i niebanalnych produktów na prezenty nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Kolekcja "Józef Wilkoń for Empik" to przede wszystkim hołd złożony wybitnemu ilustratorowi książek. - Józef Wilkoń zobrazował blisko 200 publikacji, które ukazały się w ponad 20 językach! Jego ilustracje towarzyszą czytelnikom bajek i literatury „zupełnie poważnej” już od kilkudziesięciu lat, wprowadzając do lektury baśniową aurę i optymizm.
Jego bohaterami są najczęściej zwierzęta, ale nie w tradycyjnym ujęciu La Fontaine'a. Zwierzęce postaci Wilkonia nie przedstawiają ludzkich cech - jak powtarza od lat sam artysta - zwłaszcza tych negatywnych. Są metaforą, dzięki której wiele można opowiedzieć także o ludziach, ale nie mieszając tych dwóch światów.
Od połowy lat 90-tych XX wieku tworzy ilustracje przestrzenne, które stały się
samodzielnymi formami rzeźbiarskimi. W taki sposób powstało swoiste bestiarium artysty. Wielkie żubry, tury, gęsi, sympatyczne psy i koty, metalowe ryby i pająki, dla których inspiracją były pobyty w rodzinnym Podzwierzyńcu. Tam z pasją obserwował zwierzęta, notując wszystko w szkicowniku.
Empik postanowił przenieść niezwykłą baśniowość ilustracji i malarstwa Józefa Wilkonia na przedmioty użytku codziennego. W kolekcji znajdziemy: puzzle, poduszki, zestawy śniadaniowe, kubki, pamiętniki, pudełka prezentowe oraz karnety świąteczne z ilustracjami Józefa Wilkonia.
Kolekcja „Józef Wilkoń for Empik” jest dostępna w salonach Empik oraz na empik.com.
- Więcej o:
- sztuka
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce