Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nad blatem kuchennym - jak wykończyć ścianę?

Tekst: Monika Grabowska

Kuchnia to pomieszczenie, któremu poświęcamy wiele uwagi i ... pieniędzy. Gdy już zdecydujemy się na wybór materiału na podłogę, szafek kuchennych, zlewozmywaka i kranu, sprzętu AGD, pozostają jeszcze detale, które w równym stopniu decydują o charakterze tego pomieszczenia.

Co na ścianę między szafkami w kuchni?
Co na ścianę między szafkami w kuchni?
DYNACOOK

Jak wykończyć ścianę między szafkami w kuchni?

Wiele osób nie może zdecydować się na wybór materiału na ścianę nad blatem kuchennym. Musi być odporny na brud, łatwy w utrzymaniu, praktyczny, pasujący do reszty wnętrza i domu. Jest wiele różnych materiałów, które obecnie się stosuje. Ich ceny kształtują się od kilkunastu złotych (farba do kuchni) do kilku tysięcy (np. szkło, metal, kamień). Co wybrać?

  • Szkło. Matowe (piaskowane, lacomat, lacobel), błyszczące, mleczne a może zbrojone? Szkłona ścianie ma wielu zwolenników (nowoczesny element, łatwo go umyć) i wielu przeciwników (na szkle widać każdą kroplę wody, brudzi się, zwłaszcza w okolicach zlewu i kuchenki). Zmatowione szkło należy przymocować zmatowioną częścią do ściany - nie będzie problemu z czyszczeniem. Można taflę pomalować od tej strony farbą, żeby nie była przezroczysta, albo wręcz przeciwnie, wykorzystać transparentność szkła i przykleić na ścianę zdjęcia, ulubione przepisy, fototapetę, albo nawet materiał. Należy pamiętać, że nie każde szkło jest odporne na wysokie temperatury i nie nadaje się do stosowania przy kuchence. Powinno się stosować szkło bezpieczne, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci.
  • Lustro. Doda przestrzeni i światła we wnętrzu. Jest niewiele kuchni, do których będzie pasowało. Ma zalety i wady szkła.
  • Płytki ceramiczne to najpopularniejszy materiał. Sprawdzony, trwały, łatwy do mycia. Warto zwrócić uwagę na fugi i wybrać takie, które będą łatwe do przemywania.
  • Kamień. Drogi materiał, ale naturalny, elegancki i efektowny. Jest ciężki i nie wszędzie można go zastosować. Często trzeba go impregnować. 
  • Stal, aluminium, miedź. Są to drogie materiały. Nadają nowoczesny, często laboratoryjny charakter wnętrza. Widać na nich brud, ale łatwo go usunąć. Odporne na wilgoć i temperaturę.
  • Fornir. Płyta na ścianie obłożona takim samym materiałem jak fronty mebli, może ciekawie wyglądać w nowoczesnej kuchni.
  • Drewno. Jeżeli wybierzemy twardsze gatunki, nie będą pochłaniały wilgoci (dąb, buk, orzech).
  • Zmywalna tapeta winylowa. Proste i tanie rozwiązanie. Farba. Na rynku jest spoty wybór farb przeznaczonych do kuchni. Odporne na tłuszcz, brud, wilgoć. Tanie i proste w wykonaniu rozwiązanie. Dodatkowym plusem jest możliwość częstej zmiany koloru ściany.
  • Solid surfach (połączenie zmielonego kamienia, żywic epoksydowo-akrylowych i pigmentów). Używany zazwyczaj jako materiał na blat. Jest to drogie tworzywo, ale ma szereg zalet. Odporne na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne, przyjmuje temperaturę otoczenia, po kilku latach możliwa jest jego renowacja (szlifowanie i polerowanie do osiągnięcia pierwotnego wyglądu). Powierzchnia jest nieporowata, odporna na trudne zabrudzenia, takie jak np. jagody. Może być używany również na ścianę nad blatem, połączony bezspoinowo z blatem i zlewozmywakiem.

Pamiętajmy, że można połączyć różne materiały: nad kuchenką i zlewozmywakiem zastosować okładziny łatwiejsze w utrzymaniu.

A może nad blatem kuchennym sprawdzi się przeszklona ściana z widokiem na ogród? Ale o tym należy pomyśleć na etapie projektowania domu.

Imola koleckcja płytek Retina AM RETINA 11
Imola koleckcja płytek Retina AM RETINA 11
BOZZA
Płytki na ścianie przypominające cegły
Płytki na ścianie przypominające cegły
GALERIA WNĘTRZ DOMAR
    Więcej o:

Skomentuj:

Nad blatem kuchennym - jak wykończyć ścianę?