Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na małą łazienkę

Redakcja

Kiedy mamy małą łazienkę, musimy urządzić ją tak, aby pomimo niewielkiego metrażu spełniała swoją funkcję, była wygodna w użytkowaniu i jednocześnie wydała się większa.

sposoby na małą łazienkę
Aranżacja małej łazienki
Luxrad

W takiej łazience nie zrobimy salonu kąpielowego, jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że nawet w najmniejszym pomieszczeniu będziemy czuć się komfortowo.

Sposoby na małą łazienkę: jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni

Projektując małą łazienkę musimy pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni. Zastanówmy się czy mamy wnęki, narożniki, które możemy zabudować i przeznaczyć na miejsce do przechowywania. Jeśli nasza łazienka jest naprawdę mała, najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia. Gdy możliwości instalacyjno-architektoniczne pozwalają na to, taki pomysł jest wart przemyślenia. Łazienka bez pralki zyska dużo dodatkowej przestrzeni. Innym rozwiązaniem może być powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia.

sposoby na małą łazienkę
Aranżacja małej łazienki
Villeroy & Boch

Sposoby na małą łazienkę: odpowiednie wyposażenie

Wybór sprzętów do mikroskopijnej łazienki wymaga szczególnego przemyślenia. Tu z pomocą przychodzą producenci, którzy proponują specjalne linie zaprojektowane do małych pomieszczeń. Możemy wybierać spośród ceramiki o mniejszych rozmiarach, narożnych umywalek, sedesów czy szafek. Na co się zdecydować: wybrać wannę czy prysznic? Ten drugi pozwoli na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życie bez wanny, wybierzmy taką, która zajmie najmniej miejsca i pozwoli wygodnie poruszać się po łazience. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wanna asymetryczna.

sposoby na małą łazienkę
Szafka z umywalkami do małej łazienki
KOŁO Traffic
Sposoby na małą łazienkę
Schowki w zabudowie wanny
Cersanit

Sposoby na małą łazienkę: jakie kolory i materiały?

Zwróćmy uwagę na dobór kolorów i materiałów, którymi chcemy wykończyć łazienkę. Pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze. Najlepiej sprawdzą się jasne, zimne barwy. Sprawiają one, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni. Rodzaj i sposób ułożenia płytek również ma wpływ na poczucie wielkości pomieszczenia. Kafle bardzo ozdobne, o wyrazistych wzorach nie sprawdzą się w małej łazience. Najlepsze będą proste, o połyskliwym wykończeniu. Efekt poszerzenia łazienki uzyskamy układając płytki podłogowe w karo. Ponad to wszystkie wyraźne, poziome podziały na ścianach również poszerzą optycznie wnętrze. Można więc rozdzielić płytki ścienne ciemniejszym dekorem. W małych pomieszczenia dobrze sprawdzają się wszystkie materiały odbijające światło, a więc połyskliwe. Zatem lakierowane meble, metal i szkło to dobry wybór.

sposoby na małą łazienkę
Wzory i kolory w małej łazience
Raw Decor
Sposoby na małą łazienkę
Aranżacja małej łazienki
tartanparty/Shutterstock

Sposoby na małą łazienkę: lustra

To dobrze znany sposób na powiększenie małych wnętrz. Jeśli zastosujemy duże tafle luster bez ram, łazienka wyda się większa. Dodatkowo możemy spotęgować wrażenie stosując dwa lustra powtarzające swoje odbicia.

Sposoby na małą łazienkę: dobre oświetlenie

Nawet najbardziej pomysłowo urządzona łazienka nie będzie się dobrze prezentować, gdy będzie niedoświetlona i ponura. Mała ilość światła sprawia, że pomieszczenia wydają się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Niewskazane jest jedno centralne, górne oświetlenie. Zamontujmy kilka źródeł światła, jak kinkiety, podświetlmy lustra i szafki. Jasne, halogenowe oświetlenie sprawi, że łazienka wyda się czystsza i większa.  

Sposoby na małą łazienkę
Aranżacja małej łazienki
KOŁO

Sposoby na małą łazienkę: porządek we wnętrzu

Im wnętrze przejrzystsze, tym wydaje się większe. Zadbajmy więc o wizualny porządek łazienki. Starajmy się trzymać wszystkie kosmetyki w szafkach, ograniczmy ilość ozdób, wybierajmy proste meble i ceramikę. Ujednolićmy kolor ręczników i dodatków. Im mniej rzeczy, które wprowadzają optyczny chaos, tym lepiej dla naszego małego wnętrza.  Małej łazienki pomimo usiłowań nie można rozciągnąć. Bywają tak malutkie pomieszczenia, że nie wiele da się osiągnąć nawet sprawdzonymi trikami. Warto jednak postarać się, aby łazienka, mimo że mała, była funkcjonalna i komfortowa.

Sposoby na małą łazienkę
Aranżacja małej łazienki
Cersanit
    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na małą łazienkę