Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Twórcy Red Dot Design Award w Warszawie

red.

Vito Orazhen i René Klügling na warszawskiej edycji festiwalu Gdynia Design Days

Każdy miłośnik dobrego projektowania słyszał o Red Dot Design Awards - nagrodach przyznawanych od 1955 roku w Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen.

Na zakończenie warszawskiej edycji festiwalu Gdynia Design Days zorganizowano wykład twórców konkursu nazywanego Oscarami Designu. Na zaproszenie firmy SITAG Formy Siedzenia (zdobywcy tegorocznej nagrody Red Dot Award) do Warszawy prosto z Essen przyjechali twórcy konkursu - Vito Orazhem i René Klügling.

Podczas spotkania goście z Essen przybliżyli historię i międzynarodowy wymiar konkursu.  Na początku wykładu Vito Orazhen zadał prowokacyjne pytanie: "Po co są nagrody dla projektantów?". Wymienił trzy najważniejsze aspekty: społeczny, estetyczny i polityczny. Zwrócił też uwagę na fakt, że jakość produktów możemy docenić tylko wtedy, gdy mamy możliwość ich porównania. To powód, dla którego tak ważne jest istnienie konkursów. Zapytany o to, jakie cechy powinien mieć dobry design Vito Orazhen bez wahania wymienił cztery. Po pierwsze funkcjonalność, po drugie użyteczność i łatwość w użyciu, po trzecie wydajność i długotrwałość i wreszcie po czwarte... efekt pożądania!

W konkursie Red Dot Design Award ważny jest zarówno etap selekcji, jak i prezentacja produktów. Wyboru dokonuje jury składające się z 30 ekspertów z całego świata. Testują produkty, oceniają je i poddają krytyce. Zaledwie 11% wszystkich produktów zgłaszanych do konkursu Red Dot Design Award otrzymuje ostatecznie nagrodę, a tylko 1% zdobywa tytuł "Best of the Best".  W 2012 roku zgłoszono największą liczbę produktów w dziejach konkursu - aż 4515. Zgłoszeń dokonało 1800 producentów z 58 krajów.

Wykładowi twórców Oscarów Designu towarzyszyła multimedialna wystawa pokazująca tegorocznych laureatów Red Dot Design Award w kategoriach konkursowych: "Doing". "Living" oraz najbardziej prestiżowej "Best od the Best". Pokazano tak różne obiekty designu jak gaśnice, sportowe samochody, sztućce, przemysłowe wiertła a także know how, architekturę i nowe technologie.  Prezentacja "Living" pokazywała produkty związane z architekturą do domu, do biura oraz oświetlenia i naczynia.  "Doing" to produkty związane ze światem transportu, technologii czy urządzeń medycznych. Na ostatniej prezentacji pokazano krótkie filmy produktów nagrodzonych tytułem "Best of the Best" oraz film o projekcie fotela WOODI Anny Vonhausen dla firmy SITAG Formy Siedzenia - jednego z polskich laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Skomentuj:

Twórcy Red Dot Design Award w Warszawie