Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

14-18 maja: Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design 2014

red.

Wroclove Design to pierwsza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku impreza prezentująca design i sztukę na europejską skalę. Festiwal splata świat designu, architektury, sztuki i biznesu. W programie znalazły się liczne wystawy, spotkania, warsztaty i wykłady. W tym roku zapraszamy gości do odrestaurowanych wnętrz perły wrocławskiej architektury - Dworca Głównego.

Wroclove Design chce odczarować pojęcie „designu”, dla wielu wciąż obcego, hermetycznego i nieprzyjaznego. Organizatorzy chcą pokazać, że design to więcej niż estetyka. To myśl stojąca za produktem, to otwieranie się na człowieka i jego potrzeby. Design to nie modny gadżet - to przedmiot zaprojektowany tak, by być przyjaznym każdemu użytkownikowi, młodemu i starszemu, pełno- i niepełnosprawnemu. Dobre projekty budują świat mądrze urządzony, świat bez barier, otwarty.

Festiwal prezentuje nie tylko uznanych polskich i europejskich projektantów, gwiazdy designu, ale co najważniejsze wrocławski potencjał kreatywny i twórczy. Sercem wydarzenie staje się Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016 - miasto spotkań i dialogu międzykulturowego.

Wrocław jako „Miasto Spotkań” i Europejska Stolica Kultury 2016 jest doskonałym miejscem do prowadzenia międzynarodowego dialogu na temat znaczenia designu i sztuki w codziennej przestrzeni człowieka. Design oddaje charakter Wrocławia, miasta kreatywnego i przedsiębiorczego, które docenia role innowacji i potencjał swoich mieszkańców. Festiwal prezentuje kolejną płaszczyznę stolicy Dolnego Śląska - pokazuje Wrocław jako nowoczesne centrum designu oraz biznesu i promuje go w kraju i na arenie międzynarodowej.

Wroclove Design z założenia pojawia się w miejscach dla Wrocławia ikonicznych - podczas pierwszej edycji stał się częścią obchodów setnej rocznicy powstania Hali Stulecia, w 2014 gości w odrestaurowanych wnętrzach perły wrocławskiej architektury, Dworca Głównego.

WROCLOVE DESIGN 2014 NA DWORCU GŁÓWNYM

Bez wątpienia wrocławski dworzec jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Unikatowa bryła XIX-wiecznego neogotyckiego budynku, w 2012 roku zyskała nowy blask - z jednej strony pieczołowicie odrestaurowano zabytkowe freski, z drugiej przystosowano go w pełni do wymagań XXI wieku. Perła wrocławskiej architektury zauważona została i na forum międzynarodowym: Dworzec Główny otrzymał niedawno prestiżową nagrodę architektoniczną EurobuildAwards.

Unikatowa przestrzeń Dworca Głównego stanowi doskonałe tło dla prezentacji designu łączącego ponadczasowość z innowacją - skierowanego do mieszkańców nowoczesnych miast, doceniających odważne pomysły, mobilnych i aktywnych, doceniających wartość klasyki, ale ciekawych nowości.

Jednocześnie podczas Wroclove Design 2014 wyeksponowane zostaną punkty styczne różnych sfer designu i wskazane pola, na których może dochodzić do twórczej kolaboracji między projektantami zajmującymi się na co dzień zupełnie różnymi dziedzinami. Wystawy, panele dyskusyjne, happening, warsztaty - wszystkie one staną się polem kooperacji artystów, projektantów, animatorów kultury, aktywistów miejskich, przedsiębiorców.

Najważniejszą przestrzenią ekspozycyjną Wroclove Design 2014 będzie górna galeria wrocławskiego Dworca Głównego. Odrestaurowane z pietyzmem wnętrza staną się tłem dla prezentacji obiektów zaprojektowanych przez gwiazdy światowego designu i sztuki, ale i młodych-zdolnych dopiero zaznaczających swą obecność na krajowej i międzynarodowej wzornictwa.

Podczas poprzedniej edycji Festiwalu swe prace prezentowali m.in. Marek Cecuła (ceramika), Marek Radke (malarstwo, instalacje przestrzenne), Bogusław Paruch (car design), Paulina Matusiak (grafika). Zaprezentowaliśmy również obiecujące talenty takie jak Aleksandra Gaca (akustyczne tkaniny), studio projektowe chmara.rosinke (interwencje w przestrzeni) czy Maria Jeglińska (projektowanie produktu).

Wroclove Design będzie silnie obecny również w ogólnodostępnych przestrzeniach Dworca Głównego. Hall, poczekalnie i perony staną się na czas Festiwalu przestrzeniami interaktywnej ekspozycji najlepszego światowego wzornictwa.

STREFY WROCLOVE DESIGN 2014

DESIGN + RZEMIOSŁO

Coraz szybszy rozwój technologiczny to proces nieodwracalny, w pędzie ku postępowi warto jednak pamiętać o tradycji, klasycznych metodach, rękodziele. Równolegle z najnowocześniejszymi rozwiązaniami elektroniki Wroclove Design prezentuje techniki rzemieślnicze, które wzbudzają zachwyt i nostalgię. W erze globalizacji lokalne rzemiosło to perła stanowiąca o tożsamości regionu. Nowe podejście do tradycyjnej materii i łączenie jej z nowoczesną technologią tworzą produkt na miarę dzisiejszych czasów, który wykorzystując wszelkie atuty dostarczone przez najnowsze osiągnięcia techniki, zawiera unikatowy charakter. Formuła ta zachęca do zainteresowania rzemiosłem i spojrzenia na nie jako na potencjał poszukiwania nowoczesnych rozwiązań.

DESIGN + TECHNOLOGIE

Współczesne wzornictwo przemysłowe? Jego celem jest ukazanie kompleksowości designu, którego zadania wykraczają daleko poza estetyzację produkcji przemysłowej. W dynamicznym świecie, sztuka odzwierciedla rzeczywistość, a design przyczynia się do dalszego rozwoju globalnego społeczeństwa. Nowe technologie pozwalają projektantom do sięgania po nowe, nie stosowane dotychczas materiały, komputerowe techniki wspomagania projektowania. Przedmioty w ten sposób zaprojektowane są bardziej funkcjonalne, wykonane w bardziej ekologiczny sposób, ergonomiczne, odpowiadają potrzebom konsumentów i są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

DESIGN + PRZESTRZEŃ

To jakość przestrzeni kształtuje sposób, w jaki myślimy o mieście. Wroclove Design na wiele sposobów stara się miasto poznać, dyskutować o sposobach na jego udoskonalenie, wpływać na rozwój naszych metropolii. W ramach strefy DESIGN / PRZESTRZEŃ / CZŁOWIEK odbywać się będzie szereg projektów m.in. Fresh Design, seminarium „Design dla domu”, Urban Garden, Mobile Design

.FRESH DESIGN. Międzynarodowa grupa studentów architektury, urbanistyki i sztuki w strefie FRESH DESIGN zajmie się problemem funkcjonalności przestrzeni miejskiej. Podczas tygodniowych warsztatów studenci europejskich uczelni artystycznych, pracujący pod opieką doświadczonych tutorów w rozmieszczonych w całym mieście mobilnych pracowniach, opracowywać będą udoskonalenia miejskiej przestrzeni publicznej. Ich projekty staną się punktem wyjścia do odbywających się podczas Festiwalu debat i paneli dyskusyjnych, które zastanowią się nad tym, jak kształtować nasze miasta, by były one jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców.

.MOBILE DESIGN. Strefa MOBILE DESIGN. DESIGN W RUCHU stanowić będzie okazję do przyjrzenia się z bliska wzornictwu zorientowanemu na mobilność, służącemu do przemieszczania się lub po prostu ruchomemu. Obok samochodów mogą to być mobilne meble, rowery, poruszające się zabawki i wiele innych. Prezentowane w ramach wystawy przedmioty mogą być zaprojektowane dla zaspokojenia bardzo różnych potrzeb, ale łączy je to, że funkcjonują w ruchu, interesuje je aktywność, działanie.

. URBAN GARDEN. Podczas drugiej edycji festiwalu Wroclove Design po raz kolejny chcemy wyjść poza zamknięte przestrzenie wystawiennicze. Impreza angażować będzie nie tylko uczestników odwiedzających główną festiwalową lokalizację, ale też przypadkowych przechodniów, mieszkańców Wrocławia.

Urban Garden to nieszablonowy pomysł na przestrzeń, odważne i kreatywne myślenie o mieście. Miejskie ogrody to miejsca przyjazne, sprzyjające spotkaniom, rozmowom, z klimatyczną muzyką, smacznym jedzeniem - po prostu dobrze zaprojektowane. Pierwsza strefa Urban Garden powstanie wokół samego Dworca Głównego i w jego okolicy, druga w centrum miasta, na Ulicy Oławskiej.

CHILLOUT GARDEN NA DWORCU GŁÓWNYM: w zaaranżowanym z wykorzystaniem elementów małej architektury, świateł oraz zieleni Chillout Garden, realizowany będzie nowy cykl festiwalu Wroclove Design: SPOTKANIA NA TARASIE - debaty, dyskusje, wywiady prowadzane z gośćmi przy udziale publiczności.

DESIGN GARDEN to miejsce spotkań z nowoczesnym wzornictwem w centrum miasta. Na Ulicy Oławskiej sąsiadować będzie z mobilną pracownią Fresh Design, w której młodzi designerzy projektować będą na oczach przechodniów.

KIDS DESIGN

Festiwal nie zapomina i o najmłodszych odbiorcach - w ramach strefy KIDS DESIGN nie tylko prezentujemy najciekawsze produkty dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim zapraszamy małych projektantów do udziału w dziesiątkach warsztatów, dzięki którym zrozumieć można zasady funkcjonowania świata i organizacji przestrzeni. Podstawą naszych działań z dziećmi jest edukacja poprzez zabawę. Uświadamiamy dorosłym, że dziecko jest świadomym odbiorcą kultury i tak należy je traktować.

Konkurs DESIGN OPEN SPACE

DESIGN OPEN SPACE nie stawia sobie za cel wyróżnienia najlepiej wykonanych realizacji, ale docenienie najciekawszych koncepcji - ideą konkursu jest wyłonienie projektów wyróżniających się innowacyjnością, funkcjonalnością i społecznym zaangażowaniem. Otwarta formuła konkursu umożliwia prezentację na arenie międzynarodowej nawet początkującym projektantom, twórcom debiutującym i studentom.

DESIGN BEZ BARIER

Wroclove Design szczególną uwagę zwraca na rozwiązania przeciwdziałające wykluczeniom z kultury. W ramach strefy DESIGN BEZ BARIER podejmujemy liczne działania, które na celu mają udostępnienie oferty kulturalnej Wrocławia osobom o utrudnionym dostępie do kultury: głuchym i niewidomym, niepełnosprawnym ruchowo i umysłowo, starszym, matkom samotnie wychowującym dzieci.

    Więcej o:

Skomentuj:

14-18 maja: Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design 2014