Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa Hyper Hybrids - Bas van Beek

Marta Lubaszewska

Galeria Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu zaprasza na pierwszą w Polsce retrospektywę projektów Basa van Beeka, powstałych w ciągu ostatnich 10 lat.

Bas van Beek -  zagorzały krytyk i demaskator holenderskiego designu. Istniejącą obecnie sytuację w zakresie holenderskiego projektowania i produkcji przemysłowej określa mianem "cyrku" i "małej burżuazyjnej farsy". Jego kolejne projekty artystyczne porównać można do coverów muzycznych, bawi się istniejącymi obiektami i udowadnia, że funkcjonujące procesy technologiczne mogą służyć do generowania nowych form dewaluujących znaczenie limitowanych edycji. Bas van Beek udowadnia jednocześnie, że pojęcie ready made, funkcjonujące od lat w sztuce współczesnej można również interpretować w zakresie designu i architektury.

Wystawię Hyper Hybryds konstruują dwa wielkie projekty "Prequels" i "Rip-Offs". Pierwszy z nich prezentuje 6 różnych wariacji na temat 10 istniejących wazonów, składających się ze znanych i uprzednio unikatowych obiektów oraz fragmentów zamienionych, zmutowanych. Powstające w ten sposób ceramiczne twory przywołują na myśl istniejące formy, stanowiąc jednocześnie współczesne mutanty, których działanie estetyczne wzmocnione jest użyciem ostrych kolorów , bądź graficznych komiksowych dekoracji.

"Rip-Offs" to tania reprodukcja prac mniej lub bardziej znanych designerów. Proces polega na transformacji, od rozczłonkowywania istniejących obiektów do kopiowania znanych projektów. Uwidacznia trudną sytuację designu, schizofrenicznie poruszającego się od "unikatu" do "masowej produkcji", od "szczególnego" do "pospolitego", od "wyjątkowego" do "banalnego". Bas van Beek wykorzystuje tu projekty takich autorów jak Hella Jongerius, Jan van der Vaart, czy Bernard Heesen.

Wystawę będzie można oglądać w dniach 4 września - 10 października 2009.

Szkło i Ceramika BWA, pl. Kościuszki 9/10, 50-028 Wrocław

    Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa Hyper Hybrids - Bas van Beek