Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe życie starego mieszkania

Tekst: Aleksandra Leśnik

Małe przestrzenie również mogą być jasne i funkcjonalne. Zobaczcie, jak stare mieszkanie w Sofii zmieniono w nowoczesne, przestronne wnętrze.

Wbrew pozorom to wnętrze wcale nie jest nudne. Wyrazu nadają mu kolorowe meble, które, mimo że różnią się od siebie stylem, to idealnie razem wyglądają.
Wbrew pozorom to wnętrze wcale nie jest nudne. Wyrazu nadają mu kolorowe meble, które, mimo że różnią się od siebie stylem, to idealnie razem wyglądają.
Fot. Asen Emilov

Więcej światła i zmiany w układzie funkcjonalnym

Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze starego budynku usytuowanego w centrum Sofii. Głównym celem projektantów z biura DontDIY było wprowadzenie do wnętrza większej ilości światła oraz stworzenie komfortowych warunków do życia. Mieszkanie czekała prawdziwa transformacja. Zmieniono nie tyko wystrój wnętrz, lecz także rozplanowanie pomieszczeń. Powiększono przedsionek kosztem małego, nieużytecznego pokoju. Rewolucja nie ominęła starej kuchni. Obecnie jej miejsce zajmuje garderoba.

Metamorfoza wnętrz

Biały pas podłogi pokrytej żywicą epoksydową prowadzi do łazienki, dzieląc mieszkanie na część dzienną i sypialnianą. Biała szafa stojąca w korytarzu jest meblem, który pomieści niemal wszystko. Oprócz ogromnej kolekcji butów właściciela znalazło się tam też miejsce na zmywarkę.

Przyszedł czas na kuchnię - najciekawszą część tego wnętrza. W związku z tym, że starą kuchnię zmieniono w garderobę, nową umieszczono po lewej stronie salonu. Nowa kuchnia idealnie wpasowuje się w klimat mieszkania. Pod względem estetycznym nie odbiega od pozostałych elementów tego wnętrza. Zabudowę wykonano z dykty i można ją ukryć za białymi, przesuwanymi drzwiami.

Sufit obniżono, aby schować kuchenny kanał wentylacyjny. Malutki kominek wbudowano w półkę usytuowaną na najciemniejszej ścianie salonu. Właściciele tego mieszkania lubią wielofunkcyjne meble. Otóż, w tej samej zabudowie, co kominek znajduje się również lodówka i klimatyzacja. W centralnej części pokoju dziennego stoi stół z dykty, który nadaje się zarówno do serwowania posiłków, jak i do pracy. Niebieski narożnik w stylu skandynawskim ustawiono przy ścianie obłożonej białą cegłą, na której znajduje się lampa Jean Prouve produkowana przez szwajcarską firmę Vitra. Ściana przeciwległa części wypoczynkowej służy jako ekran.

Duże białe drzwi prowadzą do garderoby. Tak jak wszystko w tym wnętrzu garderoba również jest wielofunkcyjna - mieści się w niej ogród zimowy i strefa dla psa. Podłogę wyłożono szarą płytą. Tuż obok znajduje się niewielka, pomalowana cała na biało, sypialnia. Jej najciekawszy element to zagłówek łóżka. Jest niepowtarzalny, ponieważ wykonano go na zamówienie. Jego barokowy styl przyciągnie uwagę nawet największego ignoranta. Wzdłuż ściany wbudowano białą szafę.

Jak widać, projektantom udało się uzyskać zamierzony efekt. Mieszkanie jest jasne i przyjazne. Umiejętne rozplanowanie pomieszczeń pomogło optycznie powiększyć wnętrze. Największym sukcesem jest to, że dom jest przede wszystkim funkcjonalny. Udało się pomieścić wszystkie sprzęty, nie zagracając przestrzeni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe życie starego mieszkania