Jak korzystnie kupić mieszkanie?

Monika Grabowska

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

5651629 https bi

 

 

Jeżeli kupujemy mieszkanie warto zwróci uwagę na kilka spraw:

 

Lokalizacja. Warto pojechać do mieszkania i z mieszkania w godzinach kiedy będziemy dojeżdżać i wracać z pracy, żeby przekonać się o rzeczywistym czasie jaki będziemy na to przeznaczać.

Sprawdzamy czy są planowane inwestycje, które ułatwia lub utrudnią dojazd.

 

Czy w okolicy jest żłobek, przedszkole, szkoła. Nawet jeżeli nie jest to istotne w tym momencie może się okazach przydatne w przyszłości.

 

Orientacja w stosunku do stron świata.

Trzeba wziąć pod uwagę tryb życia. Rano pomieszczenie usytuowane od wschodu od wczesnych godzin porannych jest bardzo mocno oświetlone a popołudniu jest tam ciemno. Pokój zachodni jest najlepiej oświetlony popołudniu i najlepiej nadaje się na pokój dzienny.

Mieszkania, gdzie większość okien wychodzi na północ, są tańsze nawet o kilkadziesiąt tysięcy, ale trzeba się zastanowi czy warto na tym oszczędzać.

 

Mieszkania na parterze są zazwyczaj mniej doświetlone niż na górnych piętrach.

 

Trzeba się dowiedzie czy istniejąca zabudowa i otoczenie będą się zmieniały. Drzewa i łąki mogą się zmienić w wysoką zabudowę tuż obok.

 

W budynku są piony kanalizacyjne, które narzucają umiejscowienie kuchni i łazienki. Zmiana np. pokoju na kuchnię może wiązać się z dużymi kosztami a czasami jest niemożliwa.

 

Ważna jest ustawność pomieszczeń. Dobrze jest wyciąć sobie w odpowiedniej skali z papieru kuchenkę, lodówkę, zlewozmywak, stół i spróbować je poukładać na rzucie kuchni. Może się okazać, ze w mniejszej kuchni łatwiej i wygodniej ustawić meble, będzie więcej półek i blatów roboczych niż w większej kuchni, która ma wystające piony kominowe, których nie przesuniemy.

 

Warto sprawdzić wymiary kuchni, czy zmieszczą się tam gotowe meble o standardowych wymiarach, czy będziemy zmuszeni do zamawiania dużo droższych mebli na wymiar.

 

Na rysunkach sądwie kuchnie o tych samych wymiarach. Przedstawiają dwie różne sytuacje. Pierwsza kuchnia ma drzwi w odpowiednim miejscu, nie jest otwarta. Druga kuchnia ma drzwi w nieodpowiednim miejscu, jest otwarta na duży pokój, ma wystający ze ściany pion kominowy. To wszystko sprawia, że jest tu ograniczone miejsce na blaty robocze,jest problem z ustawieniem wszystkich sprzętów, meble prawdopodobni trzeba zrobić na wymiar (są droższe od gotowych).

Przykłady są schematyczne i przerysowane, ale pokazują, że przy wyborze mieszkania należy wziąć pod uwagę każdy szczegół, nawet ten, który wydaje się nieistotny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rys. arch.blox.pl

 

 

 

 

 

 

rys. arch.blox.pl

 

 

Należy sprawdzić detale. Np. czy przy ścianie sypialni nie ma zsypu na śmieci.

 

Jeżeli planujemy korzystać z pomocy architekta wnętrz, warto rozpocząć współpracę na etapie zakupu mieszkania. Architekt może pomóc wybrać lepsze mieszkanie, bardziej ustawne, łatwiej wychwyci szczegóły, które później zdecydują o funkcjonalności mieszkania. Architekt na etapie budowy może zaprojektować przesunięcie ścian działowych, umiejscowienie kontaktów, gniazdek elektrycznych. To później ograniczy koszty wykończenia wnętrza.

Usługi architektoniczne nie należą do najtańszych, ale jeżeli weźmie się pod uwagę cenę metra kwadratowego mieszkania i to, że jest to inwestycja na kilkadziesiąt lat, warto zapłacić za pomoc specjalisty.

 

 

 

 

Monika Grabowska

 

 

 

 

Zobacz również:

 

 

Kawalerka- jak urządzić to najmniejsze z mieszkań

 

 

Balkon w rozmiarze S

 

 

 

Duże małe wnętrza

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Jak korzystnie kupić mieszkanie?