Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sztuka we wnętrzu - jak wybrać? czym się kierować?

Marta Lubaszewska

Nie trzeba powtarzać, że wnętrze staje się bardziej domowe i nabiera wyrazu, gdy na ścianach wiszą oryginalne dzieła sztuki. Ale co zrobić, jeśli nie jesteśmy znawcami sztuki? Jak dopasować obraz do charakteru wnętrza i jak go wyeksponować? W takiej sytuacji najlepiej poradzić się profesjonalisty - dekoratora, architekta wnętrz.

Jeśli potraktujemy obraz jako unikalny element wystroju i zdecydujemy się na jego zakup, to warto podeprzeć się opinią osoby zawodowo zajmującej się wnętrzami. Są to zwykle osoby po szkołach artystycznych, którym sztuka nie jest obca i które z pewnością będą w stanie wskazać dzieło  odpowiednie dla nas i dla naszego mieszkania. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi na temat wyboru i ekspozycji dzieł sztuki.

Małgorzata Sosna, plastyk dekorator: Kupujmy to, co nam się podoba, co do nas przemawia. Chociaż bywa, że kierunkiem do podjęcia decyzji jest kolor dywanu, ale czasem widzimy obraz, chcemy go mieć i wtedy zmieniamy dywan. Co do wizualnych wskazówek - na pewno należy unikać małych obrazków z wieloma szczegółami we wnętrzach małych, gdzie pełno przedmiotów, gdyż to dzieło zginie. Ale z kolei ten sam mały obrazek w olbrzymim salonie też nie będzie czuł się dobrze. Musimy zawsze myśleć o proporcjach obrazu w stosunku do ściany, ewentualnie o wyodrębnieniu jednej ze ścian innym kolorem, na której dobrze ten obraz będzie się komponował.

Krystyna Maciejczuk-Maciak, Idee Art: Udzielając porady klientowi zapoznaję się z jego preferencjami estetycznymi. Istotne jest, by patrzenie na dzieło sprawiało przyjemność, a nie było wyłącznie formą lokaty pieniędzy.

Trudno zakwalifikować jedne prace do wnętrz klasycznych, a inne wyłącznie do nowoczesnych. Obraz współczesny często bardzo dobrze komponuje się we wnętrzu ze ścianami obitymi tkaninami, sztukateriami itp. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że sukces zależy od indywidualnego podejścia.

Jeśli chodzi o ekspozycję, to wszystko zależy od samego dzieła i miejsca, w jakim będzie umieszczone. Trzeba wziąć pod uwagę podłogi, ściany, sufit, załamania, oświetlenie itp. Podam przykład - jeśli mamy obraz olejny, mocno werniksowany, to ważne, by nie był oświetlony mocnym, reflektorowym oświetleniem, gdyż może to utrudniać patrzenie.

fot. corbis.com

Justyna Kubicka, Star Interior Studio: Jestem za klasyczną ekspozycja prac, zawsze z uwzględnieniem odpowiedniej przestrzeni - tak, by fragment wnętrza , gdzie nasze dzieło umieścimy, nie sprawiał wrażenia przeładowanego. Gdy nie chcemy np. wieszać obrazów, ciekawym rozwiązaniem jest postawienie pracy bezpośrednio na podłodze, oczywiście, jeśli format pracy na to pozwala.

Katarzyna Maciągowska, Pracownia Subiektywna: Nie powinno się szufladkować obrazów pod konkretne wnętrza . Nowoczesny obraz może idealnie komponować się z rustykalnym stylem, stanowić jego ożywczą dominantę. Obraz energetyczny o zdecydowanych barwach ożywi wnętrza stonowane. Prace artystów należy dobierać pod kątem całości projektu i konkretnej osoby. Osobiście zwracam uwagę na kolorystykę, ekspresję, tematykę i wielkość pracy. Obraz we wnętrzu jest kropką nad "i", podkreśleniem walorów, elementem szlachetnym. Wnętrze bez dobrego obrazu sprawia wrażenie niekompletnego i bezdusznego. Musimy pamiętać, że dzieło tworzy przestrzeń, nadaje jej unikalny charakter. Jest esencją piękna służąca odpoczynkowi i refleksji, zatrzymaniu się w ogromnym pędzie życia.

Zobacz także:

Udekoruj wnętrza grafiką

Sztuka mieszkania ze sztuką

Sztuka naklejona

Skomentuj:

Sztuka we wnętrzu - jak wybrać? czym się kierować?