Sztuka we wnętrzu - jak wybrać? Jak dopasować sztukę do aranżacji?
Wnętrze nabiera wyrazu i staje się lepiej dopasowane do charakteru właściciela, gdy na ścianach pojawiają się oryginalne dzieła sztuki. Jak jednak je wybrać, kiedy nie znamy się na sztuce? Jak dopasować obraz do aranżacji wnętrza i jak go wyeksponować?
Sztuka we wnętrzach
Jeśli potraktujemy obraz jako unikalny element wystroju i zdecydujemy się na jego zakup, to warto podeprzeć się opinią osoby zawodowo zajmującej się wnętrzami. Są to zwykle osoby po szkołach artystycznych, którym sztuka nie jest obca i które z pewnością będą w stanie wskazać dzieło odpowiednie dla nas i dla naszego mieszkania. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi na temat wyboru i ekspozycji dzieł sztuki.
Małgorzata Sosna, plastyk dekorator:
Kupujmy to, co nam się podoba, co do nas przemawia. Chociaż bywa, że kierunkiem do podjęcia decyzji jest kolor dywanu, ale czasem widzimy obraz, chcemy go mieć i wtedy zmieniamy dywan. Co do wizualnych wskazówek - na pewno należy unikać małych obrazków z wieloma szczegółami we wnętrzach małych, gdzie pełno przedmiotów, gdyż to dzieło zginie. Ale z kolei ten sam mały obrazek w olbrzymim salonie też nie będzie czuł się dobrze. Musimy zawsze myśleć o proporcjach obrazu w stosunku do ściany, ewentualnie o wyodrębnieniu jednej ze ścian innym kolorem, na której dobrze ten obraz będzie się komponował.
Krystyna Maciejczuk-Maciak, Idee Art:
Udzielając porady klientowi zapoznaję się z jego preferencjami estetycznymi. Istotne jest, by patrzenie na dzieło sprawiało przyjemność, a nie było wyłącznie formą lokaty pieniędzy.
Trudno zakwalifikować jedne prace do wnętrz klasycznych, a inne wyłącznie do nowoczesnych. Obraz współczesny często bardzo dobrze komponuje się we wnętrzu ze ścianami obitymi tkaninami, sztukateriami itp. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że sukces zależy od indywidualnego podejścia.
Jeśli chodzi o ekspozycję, to wszystko zależy od samego dzieła i miejsca, w jakim będzie umieszczone. Trzeba wziąć pod uwagę podłogi, ściany, sufit, załamania, oświetlenie itp. Podam przykład - jeśli mamy obraz olejny, mocno werniksowany, to ważne, by nie był oświetlony mocnym, reflektorowym oświetleniem, gdyż może to utrudniać patrzenie.
Justyna Kubicka, Star Interior Studio:
Jestem za klasyczną ekspozycja prac, zawsze z uwzględnieniem odpowiedniej przestrzeni - tak, by fragment wnętrza, gdzie nasze dzieło umieścimy, nie sprawiał wrażenia przeładowanego. Gdy nie chcemy np. wieszać obrazów, ciekawym rozwiązaniem jest postawienie pracy bezpośrednio na podłodze, oczywiście, jeśli format pracy na to pozwala.
Katarzyna Maciągowska, Pracownia Subiektywna:
Nie powinno się szufladkować obrazów pod konkretne wnętrza. Nowoczesny obraz może idealnie komponować się z rustykalnym stylem, stanowić jego ożywczą dominantę. Obraz energetyczny o zdecydowanych barwach ożywi wnętrza stonowane. Prace artystów należy dobierać pod kątem całości projektu i konkretnej osoby. Osobiście zwracam uwagę na kolorystykę, ekspresję, tematykę i wielkość pracy. Obraz we wnętrzu jest kropką nad "i", podkreśleniem walorów, elementem szlachetnym. Wnętrze bez dobrego obrazu sprawia wrażenie niekompletnego i bezdusznego. Musimy pamiętać, że dzieło tworzy przestrzeń, nadaje jej unikalny charakter. Jest esencją piękna służąca odpoczynkowi i refleksji, zatrzymaniu się w ogromnym pędzie życia.
Sztuka we wnętrzach – moda czy luksus dla wybranych?
Barbara Steciak, projektantka i właścicielka pracowni VIVA DESIGN, od lat dodaje do swoich projektów dzieła polskich artystów, wykorzystując bogactwo różnorodnych stylów i łatwy dostęp do sztuki. Obecnie każde wnętrze zdaje się być w harmonii ze sztuką, ale czy pojęcie sztuki kojarzymy tylko z luksusem, dostępnym dla nielicznych? Czy, podobnie jak w przypadku kolorów, materiałów i kształtów, sztuka także podlega okresowym trendom? Jeśli tak, czy powinniśmy podążać za nimi, czy raczej kierować się własnym gustem?
– W moich projektach najważniejsza jest autentyczność. Zarówno moja, jako osoby, która tworzy daną koncepcję, a później czuwa nad jej realizacją, a także moich klientów. Warto śledzić trendy, bo one również dotykają pewnych obszarów związanych ze sztuką i jedne zostają z nami na dłużej, a inne po sezonie znikają. Natomiast ja podchodzę do sztuki bardzo emocjonalnie. Dla mnie ona musi współgrać z osobowością mieszkańców, patrzenie na nią musi wywoływać jakieś nastroje. – mówi projektantka Barbara Steciak z VIVA DESIGN.
Sztuka dopasowana do aranżacji wnętrza
Sztuka może pełnić rolę punktu centralnego, elementu dekoracyjnego lub nawet służyć do rozjaśnienia bardziej mrocznych obszarów. Warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy dzięki swojej wiedzy artystycznej i pasji chętnie udzielą klientom porad dotyczących wyboru, na przykład, obrazów do wnętrz.
– Sztuka jest moją pasją. Uwielbiam odwiedzać galerie, chodzić na wernisaże, odkrywać nowe nazwiska, a w moich oczach przede wszystkim – talenty. Mam ogromne szczęście do klientów, ponieważ są otwarci, chociażby na obrazy we wnętrzach. Tu nie muszę ich przekonywać, bo z jednej strony jest to dla nich pewnego rodzaju inwestycja, a z drugiej luksus. Luksus posiadanie czegoś, czego zdecydowanie nie mają inni. – dodaje projektantka Barbara Steciak.
Dzieła sztuki - prezentowane indywidualnie lub jako integralna część galerii na ścianie - nadają pomieszczeniu głębi i dekorują, tworząc wrażenie większej intymności. Odpowiednio dobrane elementy mogą stać się centralnymi punktami przestrzeni, nadając jej unikalny wygląd i charakter. W przeszłości sztuka i artyści wydawali się być bardziej niedostępni, jednak w dzisiejszych czasach, za sprawą internetu i praktycznie nieograniczonych możliwości podróżowania, możemy bez trudu sięgnąć po twórców nawet z najodleglejszych miejsc.
– Sztuka jest pewnego rodzaju luksusem. Już bardzo często sama cena tak ją definiuje, ale luksusem jest też fakt, że nie każdy może ją mieć, a co najważniejsze – nikt nie będzie miał drugiego takiego samego obrazu w salonie, czy gabinecie. – mówi Barbara Steciak. – W sztuce doceniam to, że potrafi zaskoczyć. Obraz może pięknie „ubrać” wnętrze, czasem jest głównym bohaterem w pomieszczeniu, a czasem stanowi jego tło. Co więcej, sztuka potrafi być luksusem, którego się nie spodziewamy. – dodaje projektantka.
Sztuka jako podstawa projektu wnętrza
Sztuka może służyć jako fundament spójnej koncepcji aranżacji, ale równocześnie stanowi potencjalny środek przełamujący monotonię wnętrza. Nie powinniśmy obawiać się łączenia nowoczesnego designu ze sztuką, na przykład impresjonistyczną - taka kombinacja może być niezwykle fascynująca. Przede wszystkim jednak obraz lub rzeźba w przestrzeni mieszkalnej to o wiele więcej niż zwykła ozdoba. To narzędzie do wyrażania własnej tożsamości, doświadczenia wartości oraz prowadzenia dialogu z otoczeniem.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki