Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trendy kuchenne 2024/2025

mat. prasowe

Trendy kuchenne na lata 2024/2025 zapowiadają się jako harmonijne połączenie nowoczesnych technologii, wyrafinowanego designu i natury. Wydarzenia takie jak Eurocucina, które odbywa się co dwa lata w ramach targów Salone del Mobile Milano, wyznaczają kierunki rozwoju w aranżacji wnętrz, a szczególnie w kuchni, która coraz częściej staje się sercem domu. Odkrycia zaprezentowane na tej imprezie pokazują, jak duży wpływ mają innowacje technologiczne, estetyczne i ekologiczne na przyszłość przestrzeni kuchennych.

Kuchnia STOSA Dolce Vita. Fot. DesArte Studio Interios & More.
Kuchnia STOSA Dolce Vita. Fot. DesArte Studio Interios & More.
Źródło: Home Concept

Ciemne kolory w aranżacji kuchni

Jednym z najważniejszych trendów, który wyłonił się podczas Eurocucina 2024, jest odejście od wszechobecnej bieli na rzecz bardziej stonowanych, ale zarazem ciemnych barw. W kuchniach dominują kolory takie jak czerń i odcienie ziemi, które nadają wnętrzom elegancji i ciepła. Szczególnie interesujące są metaliczne wykończenia, które wprowadzają do przestrzeni luksusowy i nowoczesny charakter. Dodatkowo, tekstury inspirowane naturą, jak usłojone drewno, dodają głębi i struktury szafkom kuchennym. Kolory takie jak ochra, szałwia czy terakota nawiązują do naturalnego piękna, przyciągając uwagę swoją subtelnością, a zarazem niebanalnością​.

Kuchnia Hampton Selection. Pracownia Architektury Häcker Robert Kasica.
Kuchnia Hampton Selection. Pracownia Architektury Häcker Robert Kasica.
Home Concept Warszawa

Metal o szczotkowanej powierzchni - co jeszcze?

Materiały wykorzystywane w projektach kuchennych także przechodzą ewolucję. Na pierwszy plan wysuwają się metale, takie jak stal nierdzewna, aluminium czy szczotkowany mosiądz, które doskonale komponują się z nowoczesnymi urządzeniami kuchennymi. Efektowne połączenia metalu z materiałami, jak lite drewno, marmur czy lastryko, nadają wnętrzom kuchennym nie tylko nowoczesnego, ale także sensualnego wymiaru. Powrót do natury jest zauważalny również w trendach meblowych, gdzie coraz częściej stosuje się imponujących rozmiarów płyty kamienne, które nie tylko przyciągają wzrok, ale także wprowadzają do kuchni organiczny charakter, symbolizując pragnienie bliskości z przyrodą.

Formy inspirowane naturą

Projektanci kuchni w sezonie 2024/2025 stawiają na miękkie linie i organiczne formy, które przełamują geometryczne, surowe bryły zabudowy kuchennej. Subtelne krzywizny i obłe kształty wprowadzają poczucie spokoju i równowagi, jednocześnie dodając wnętrzom ekskluzywności. Te harmonijne formy nie tylko wpływają na estetykę przestrzeni, ale także budują głębszą więź z otoczeniem, sprawiając, że kuchnia staje się bardziej przyjazna i dostępna.

Fot. Kuchnia CUCINAnD’O / proj. Davide Oldani dla ARAN Cucine. Stoisko EuroCucina / FTK, Salone del Mobi-le.Milano 2024
Fot. Kuchnia CUCINAnD’O / proj. Davide Oldani dla ARAN Cucine. Stoisko EuroCucina / FTK, Salone del Mobi-le.Milano 2024
©Monica Spezia / Living Inside

Otwarta przestrzeń mieszkalna

W trendach nie mogło zabraknąć elementów związanych z otwartością przestrzeni. Kuchnia coraz częściej łączy się z innymi częściami domu, co przejawia się w popularności otwartych regałów i szklanych witryn. To rozwiązanie nie tylko podnosi estetykę wnętrza, ale także czyni je bardziej funkcjonalnym. Otwarte półki i systemy ścienne, wzbogacone o zintegrowane oświetlenie, tworzą dynamiczne i inspirujące przestrzenie, które umożliwiają ekspozycję przedmiotów codziennego użytku oraz dekoracji. Takie podejście do organizacji przestrzeni kuchennej pozwala na jej większą personalizację, a zarazem wprowadza do wnętrza pewną lekkość i elastyczność​.

Fot. Kuchnia MITON MENTA od DesArte Studio Interios & More.
Fot. Kuchnia MITON MENTA od DesArte Studio Interios & More.
Źródło: Home Concept

Dekoracyjne tekstury na powierzchniach

Kolejnym elementem, który będzie utrzymywał popularność w nadchodzących latach, są ryflowane i teksturowane fronty szafek kuchennych. To wyraźna odpowiedź na dominację minimalistycznych, płaskich powierzchni, które choć eleganckie, zaczynają ustępować miejsca bardziej wyrazistym i dotykalnym formom. Karbowane i faliste powierzchnie, wykonane z materiałów takich jak drewno, laminat czy szkło, nadają szafkom niepowtarzalny wygląd, a także pozwalają na wprowadzenie do wnętrza elementu rzemiosła i tradycji​.

Fot. Galerie Venis.
Fot. Galerie Venis.
Źródło Home Concept

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Mimo dominacji nowoczesnych technologii tradycyjne formy nie znikają z kuchennych przestrzeni. Co więcej, projektanci coraz częściej łączą je z innowacyjnymi rozwiązaniami. Przykładem są kuchenne wyspy, które oprócz funkcji gotowania mogą teraz być wyposażone w urządzenia do gotowania na parze, grillowania czy gotowania sous-vide. Hybryda tradycyjnych rozwiązań z nowoczesnymi technologiami sprawia, że kuchnia staje się jeszcze bardziej wszechstronna i dostosowana do różnych potrzeb użytkowników.

Kuchenne technologie

Technologia odgrywa w kuchni przyszłości kluczową rolę. Nowoczesne piekarniki parowe czy baterie kuchenne filtrujące wodę to tylko niektóre z przykładów, jak technologia może wpływać na poprawę komfortu i zdrowia użytkowników. Piekarniki z funkcją regeneracji żywności oraz systemy gotowania sous-vide stają się nieodłącznym elementem nowoczesnych kuchni, umożliwiając nie tylko szybkie i zdrowe przygotowywanie potraw, ale także zachowanie ich pełni smaku i wartości odżywczych. Armatura kuchenna, wzbogacona o systemy filtrujące wodę, nie tylko ułatwia codzienne życie, ale również wpisuje się w coraz silniejsze dążenie do zrównoważonego rozwoju i oszczędności zasobów​.

Fot. Kuchnia BINOVA od DesArte Studio Interios & More.
Fot. Kuchnia BINOVA od DesArte Studio Interios & More.
Źródło: Home Concept

Kuchnia w sezonie 2024/2025 to przestrzeń, w której funkcjonalność łączy się z estetyką, a tradycja z nowoczesnością. Zrównoważony rozwój, natura i technologia przenikają się wzajemnie, tworząc przestrzeń, która służy nie tylko do gotowania, ale także do wspólnego spędzania czasu, odpoczynku i bliskości z otoczeniem.

Frame Lack od Nolte Kuchen.
Frame Lack od Nolte Kuchen.
Źródło: Galeria Wnętrz Ho-me Concept
Kompaktowy piekarnik elektryczny parowy BERTAZZONI HERITAGE F457HERVTNE12738 od PiekarnikiParo-we.com.
Kompaktowy piekarnik elektryczny parowy BERTAZZONI HERITAGE F457HERVTNE12738 od PiekarnikiParo-we.com.
Źródło: Home Concept Design Park
Designerska bateria AXOR Citterio Select. Fot AXOR.
Designerska bateria AXOR Citterio Select. Fot AXOR.
Źródło: Mera | Home Concept Design Park

Skomentuj:

Trendy kuchenne 2024/2025