Proste triki, dzięki którym łazienka wyda się większa
W małych łazienkach każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca może sprawić, że nawet najmniejsza łazienka będzie wydawać się bardziej przestronna. Nie zawsze wymaga to dużych nakładów finansowych czy gruntownego remontu. Istnieje kilka prostych trików, które mogą odmienić wygląd i optycznie powiększyć przestrzeń łazienkową.
Lustra w łazience
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na powiększenie wnętrza jest zastosowanie w nim luster. Ten powszechnie znany trik potrafi zdziałać cuda. W małej łazience najlepiej będą się prezentować lustra poziome. Zrezygnujmy z ozdobnych ram, wprowadzą tylko niepotrzebny bałagan. Najkorzystniejszy efekt uzyskamy stosując minimum dwa lustra, które będą powtarzać swoje odbicia. Efekt kontynuacji pomieszczenia będzie najlepiej widoczny, gdy w lustrze będzie odbijać się regularny układ kafelków.
Kolory w aranżacji łazienki
Wybierając kolory do naszej małej łazienki, warto postawić na jasne odcienie. Biele, pastele, delikatne beże czy jasne szarości mogą znacząco rozjaśnić i optycznie powiększyć przestrzeń. Jasne kolory odbijają światło, co sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej otwarte i przestronne. Dodatkowo, białe płytki ceramiczne na ścianach oraz podłodze mogą stworzyć efekt kontynuacji przestrzeni, co dodatkowo sprawi, że łazienka będzie wydawała się większa.
Chociaż jasne kolory są zalecane, nie oznacza to, że musimy rezygnować z wszelkich kontrastów. Akcenty w intensywniejszych kolorach lub delikatne wzory mogą dodać charakteru i złamać monotonię jasnej przestrzeni. Możemy zdecydować się na kolorowe akcesoria łazienkowe, jak np. ręczniki czy dywaniki, które dodadzą aranżacji energii. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ilością kontrastowych elementów, aby nie zaburzyć optycznego wrażenia przestrzeni.
Płytki ścienne w małej łazience
Jasne kolory. Płytki o jasnych kolorach, takich jak biel, beż, pastelowe odcienie niebieskiego czy zielonego, optycznie rozjaśniają przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona większa niż jest w rzeczywistości. Unikaj ciemnych kolorów, ponieważ absorbują one światło i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej klaustrofobiczne.
Duże formaty. Duże płytki o minimalnej liczbie spoin również mogą sprawić, że łazienka będzie wydawać się większa. Mniejsza liczba spoin oznacza mniej przerw wizualnych, co prowadzi do uzyskania wrażenia jednolitej przestrzeni.
Połyskujące powierzchnie. Płytki o połyskującej powierzchni odbijają światło, co dodatkowo rozjaśnia wnętrze i sprawia, że wydaje się ono większe.
Płynne wzory. Płytki ze wzorami o płynnych, nieregularnych kształtach, takie jak fale czy abstrakcyjne linie, mogą złamać monotonię przestrzeni i nadać jej dynamiki, co wpływa na optyczne powiększenie łazienki.
Meble do małej łazienki
Wybierając meble do małej łazienki, zdecydujmy się na te o prostej, czystej formie. Świetnie sprawdzą się szafki na cokołach lub nóżkach, które odrywając meble od ziemi dodadzą im lekkości (alternatywnie szafki mocowane na ścianie). Meble na cokołach można również podświetlić od dołu, co spotęguje efekt oderwania od podłogi. W niewielkim wnętrzu uzyskamy optycznie więcej miejsca stosując połyskliwe, odbijające światło materiały.
Mile widziane jest szkło oraz lakierowane fronty mebli. Doskonale sprawdzi się również metal, który doda zabudowie meblowej charakteru. Postarajmy się większość kosmetyków ukryć w szafkach i szufladach. Duża liczba drobiazgów na widoku spowoduje optyczny bałagan, który sprawi, że będziemy czuć się przytłoczeni. A więc im mniej rzeczy na wierzchu, tym wnętrze łazienki wyda się bardziej przestronne.
Oświetlenie małej łazienki
Ważną role w łazience odgrywa oświetlenie. Ogromnym błędem będzie zamontowanie jednego, centralnego punktu świetlnego. Mała łazienka wyda się większa, gdy zastosujemy światło punktowe. Postarajmy się umieścić światło w najważniejszych dla nas częściach łazienki, a więc podświetlmy lustro, kabinę prysznicową, itp. Świetnym rozwiązaniem będą zamontowane na ścianach kinkiety, szczególnie po obu stronach lustra - taki rodzaj światła również spowoduje optyczne poszerzenie się pomieszczenia.
W małej łazience warto unikać ciężkich i masywnych opraw oświetleniowych. Zamiast tego postawmy na lekkie, minimalistyczne modele, które nie przytłoczą przestrzeni. Oprawy wiszące z delikatnymi kloszami lub wbudowane w sufit punktowe lampy to doskonałe rozwiązania, które sprawią, że łazienka będzie wydawać się większa i bardziej nowoczesna.
Mała łazienka - wanna czy prysznic?
Odwiecznym dylematem właścicieli domów i mieszkań jest wybór pomiędzy wygodną wanna, a praktyczną kabiną prysznicową. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i oba można wkomponować w małą przestrzeń. Wiele firm oferuje specjalne serie ceramiki łazienkowej przeznaczonej do małych wnętrz. Są mniejsze od standardowych modeli, ale zaprojektowane tak, aby nadal były funkcjonalne i wygodne. Ciekawą propozycją są wanny asymetryczne. Są mniejsze od prostokątnych, a jeden z narożników mają ścięty, co ułatwia komunikację na niewielkiej przestrzeni. Decydując się na kabinę prysznicową, wybierzmy taką o jednym rogu zaokrąglonym. Najpraktyczniejsze będą te o przesuwnych lub harmonijkowych drzwiach.
Ścianka prysznicowa
Alternatywą dla takiej kabiny będzie strefa prysznicowa ograniczona szklaną ścianką, która będzie stanowiła oryginalną dekorację łazienki. Całkiem przezroczysta "kabina" daje efekt kontynuacji wnętrza, nie tworzy wyraźnych podziałów na strefy, co byłoby niekorzystne na małej przestrzeni. Ścianka prysznicowa jest dostępna w ofercie wielu producentów - w różnych wielkościach, w ramie, ze szprosami, lub w wersji minimalistycznej, z ograniczoną liczbą mocowań i bez dekoracji. Dopełnieniem nowoczesnej strefy prysznicowej będzie płaski brodzik lub odpływ liniowy w podłodze wykończonej płytkami z 2-procentowym spadkiem powierzchni w kierunku odpływu.
Funkcjonalne detale łazienkowe
Aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, należy zwrócić uwagę na szczegóły. Oprócz szafki nad umywalką z lustrem czy praktycznej zabudowy strefy WC istnieją dodatkowe rozwiązania, które pomogą zoptymalizować małą łazienkę pod względem funkcjonalności. Grzejnik w łazience może pełnić również praktyczne funkcje, nie tylko ogrzewając pomieszczenie, ale także służąc jako dodatkowy reling na ręczniki, nawet latem. Dodatkowo, dzięki atrakcyjnemu wzornictwu, może on stać się istotną ozdobą wnętrza, gdzie każdy aranżacyjny detal powinien mieć swoje praktyczne zastosowanie.
Najłatwiej będzie nam uzyskać więcej przestrzeni w łazience idąc na kompromisy. Musimy zastanowić się, co tak naprawdę jest nam niezbędne. Być może pralkę możemy umieścić w kuchni, a zamiast wanny wybrać kabinę prysznicową. Cokolwiek wybierzemy, pamiętajmy o tych kilku prostych sztuczkach, a nasza łazienka na pewno będzie pięknie się prezentowała.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki