Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka w stylu retro. Jak ją urządzić?

red.

Styl retro wciąż odkrywamy na nowo. Dzięki niemu wnętrza zamieniają się w intrygujące przestrzenie z niepowtarzalnym klimatem. Na czym polega ten trend w urządzaniu łazienki? Na umiejętnym łączeniu tego, co odmienne, by uzyskać przyjemną, odprężającą aranżację.

Styl retro kocha duże przestrzenie. W nich stylizowane meble i dodatki prezentują się najlepiej. Szczególnie wanna, która oddaje klimat pokoju kąpielowego z dawnej epoki. Najlepiej, by był to model wolno stojący, choć należy pamiętać, że zajmuje on więcej miejsca. Jeśli nie dysponujemy dużym metrażem łazienki, nic straconego. Nawet na 9 m kw. w nowoczesnym apartamentowcu uda się zaaranżować wnętrze z klimatem retro. Funkcjonalny podział zdziała cuda, a stylizowane wyposażenie pomoże wyczarować elegancką, przytulną przestrzeń sprzyjającą odprężeniu.

Podstawa stylu retro w łazience

Skoro już wspomnieliśmy o wyposażeniu, przegląd rozpoczynamy od ceramiki łazienkowej. Zaokrąglone linie, stylowy design, subtelne formy idealnie pasują do stylu retro. Wśród dostępnych modeli wanien i umywalek sprawdzą się te przypominające dawne balie lub misy. Jeśli dysponujemy sporym metrażem, zainstalujmy w łazience wannę wolno stojącą na dekoracyjnych nóżkach. Na nieco mniejszych przestrzeniach zastąpi ją z powodzeniem niewielki model przyścienny o subtelnych rantach. W przypadku umywalek – warto je mocować na romantycznych toaletkach, rzeźbionych szafkach, zdobionych postumentach lub wpuścić w blat np. z marmuru lub drewna.

Jeśli w łazience brakuje nam miejsca na wspomnianą wannę – sięgnijmy po stylizowany prysznic z miedzianym wykończeniem. Styl retro nie wyklucza bowiem wprowadzania do wnętrz nowoczesnych elementów.

Stylowa armatura do łazienki

Elementem wyposażenia łazienkowego, które mocno podkreśla i odwzorowuje dawną stylistykę, są baterie. W styl retro doskonale wpisują się modele w metalicznych odcieniach: mosiądzu, miedzi, brązu a także czarne. Równie świetnie prezentuje się armatura z uchwytami z dodatkiem porcelany.

W zestawieniu z wanną wolno stojącą warto umieścić stylizowaną baterię podłogową. Do naściennych modeli wanny lub umywalki pasować będą baterie montowane sztorcowo, koniecznie z dwiema dekoracyjnymi gałkami.

Piękno tkwi w prostocie

W styl dawnych epok wpisuje się wiele kolorów. Jednak na pierwszy plan, jako barwa bazowa, wybija się biel. Doskonale podkreśla stylizowane elementy, pięknie współgra z luksusowymi materiałami, jak drewno, marmur, szkło, nadaje wnętrzu elegancji i wytworności.

Biel idealnie sprawdza się w kontrastach z innymi kolorami: pastelową zielenią, błękitem, różem, brudnym złotem czy postarzanym srebrem. Barwy te najlepiej prezentują się zastosowane z umiarem. Absolutną klasyką jest zestawienie bieli z czernią w postaci szachownicy.

Typowe dla wnętrz w stylu retro są proste kafle, lamperie i okładziny ścienne umieszczone do pewnej wysokości, które dodatkowo możemy ozdobić sztukaterią. Odważnym polecamy tapetę w nieco ciemniejszej kolorystyce lub z wyrazistym deseniem. Możemy nią podkreślić wybraną strefę łazienki.

Potęga detali

Retro uwielbia dodatki. To one są przysłowiową wisienką na torcie. Dopełniają całości, sprawiając, że wnętrze prezentuje się spójnie i zachwycająco. W łazience nawiązującej do tego stylu możemy wykorzystać elementy dekoracyjne typowe dla salonu: bogato zdobione lustro, obraz lub czarno-białe fotografie w ozdobnych ramach, porcelanę, strojne pudełeczka, stary zegar, kryształowy żyrandol czy lampę, antyczne krzesła lub kredensy. Bardzo ważną rolę pełnią też tkaniny, jak lekkie firanki, zasłony czy dywany. Wszelkie perełki znalezione na pchlim targu są mile widziane.

Zaaranżowaną w ten sposób scenerię uzupełnią mydelniczki, dozowniki, uchwyty na ręczniki i papier, które za sprawą dizajnu świetnie podkreślą styl dawnej epoki. Wszystkie elementy powinny do siebie stylistycznie pasować.

Skomentuj:

Łazienka w stylu retro. Jak ją urządzić?