Domowa siłownia czyli odpoczynek w ruchu

Ewa Knaflewska

Są osoby, dla których aktywność fizyczna jest podstawą zachowania dobrego nastroju, a po bezruchu w pracy z przyjemnością wyzwalają endorfiny, poprawiając sprawność ciała. Na szczęście jest ich dziś coraz więcej, a koszty uprawiania sportu w domu relatywnie maleją.

Miejsce na siłownię

Pokój do ćwiczeń, domowa siłownia - jakkolwiek nazwać to pomieszczenie - oprócz posiadania podstawowego wyposażenia "ruchomego" powinno spełniać kilka podstawowych wymagań.

Odpowiednia nośność stropu. Przed zakupem zestawu ciężkich urządzeń do ćwiczeń trzeba poradzić się konstruktora, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenia dynamiczne - standardowo stropy w budynkach mieszkalnych projektowane są na obciążenia użytkowe ok. 150 kg/m2 (tam, gdzie przewiduje się ścianki działowe, obudowy kominków lub właśnie ciężki wielofunkcyjny atlas czy spadające sztangi, konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wzmocnienia).

Dobra izolacja akustyczna - zwłaszcza, jeżeli pod pokojem do ćwiczeń lub w sąsiedztwie usytuowane są pomieszczenia mieszkalne.

Wydajna wentylacja i obniżona temperatura. Ćwiczenia fizyczne wykonuje się znacznie chętniej i z większym pożytkiem dla organizmu w pomieszczeniu chłodnym i dobrze wentylowanym - do dusznej salki nikt nie będzie miał ochoty wejść, nie mówiąc o podejmowaniu w niej jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Posadzka. Nie może być śliska; powinna być odporna na uderzenia i łatwa do utrzymana w czystości. Na rynku detalicznym są obecnie dostępne te same materiały, które stosuje się do wykańczania dużych sal gimnastycznych.

Przemyślana lokalizacja. Kącik gimnastyczny powinien znajdować się w strefie prywatnej domu, przy sypialni, pokoju kąpielowym czy bocznym wyjściu do ogrodu. Nie ma chyba nic gorszego niż zmęczony i spocony domownik chyłkiem przemykający się do łazienki pomiędzy siedzącymi w salonie gośćmi czy kolegami syna dyskutującymi w holu. Dlatego, zanim umieścimy centrum sportu w piwnicy lub na strychu, sprawdźmy "drogi bezpiecznej ewakuacji" do łazienek i garderoby. W końcu korzystanie z tego pomieszczenia ma być przyjemnością, a nie rodzić dodatkowe stresy.

Wyposażenie ruchome

Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na jego gabaryty i funkcje. Do domu można wybrać model nieco mniej wytrzymały niż ten, z którego korzystamy w siłowni (używamy go rzadziej). Zwykle w domowych salach ćwiczeń montuje się wielofunkcyjny atlas, stacjonarny rower, stepper, worek treningowy, stojaki na sztangi i hantle, ławeczki oraz drabinki. Nie powinno zabraknąć też miejsca na materac, stolik z napojami, a także wolnej przestrzeni, na przykład na trening ze skakanką. Niektórzy instalują również telewizory, sprzęt audio - wszystko po to, by wysiłek fizyczny stał się prawdziwym relaksem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Domowa siłownia czyli odpoczynek w ruchu