Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Otwarcie Concordia Design w Poznaniu

Agata Ziółkiewicz

O designie i projektowaniu przyszłości rozmawiano w Poznaniu.

Okazją do rozmów było uroczyste otwarcie Concordia Design - nowego centrum designu i kreatywności dla biznesu. Ma to być przestrzeń dla rozmaitych spotkań, zarówno kreatywnych, biznesowych jak i prywatnych. Przewiduje się tu wystawy, konferencje, pokazy. W pięknie zrewitalizowanych postindustrialnych wnętrzach starej drukarni znajdują się między innymi sale konferencyjno-wystawowe, restauracja Concordia Taste, drukarnia Concrodia Print a także inkubator młodych firm kreatywnych - CoOffice.

Wieczór otwarcia zaszczycili goście specjalni wydarzenia: Lidewij Edelkoort, Patrizia Moroso, Patricia Urquiola, marszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak. Czwartek był także dniem wernisaży wystaw zorganizowanych specjalnie w związku z tym wydarzeniem: "Mothers of invention", "Polish Design" czy "Comforty - real industry". 25 i 26 listopada były dniami otwartymi dla każdego kto był ciekaw co mieści się obecnie w byłej starej drukarni, a także dla wszystkich twórczych osób. Odbyła się konferencja pod nazwą "Designing the future - Projektowanie przyszłości”" Szereg prelekcji podejmowało temat designu w budowaniu strategii firmy. Mówiono o trendach, nowoczesnych technologiach i o tym jak je dostrzec i dobrze wykorzystać. To wszystko wymaga nie tylko świadomości, ale i pracy, bo dobry design to nie zbieg okoliczności. Opowieść Lidewij Edelkoort "What design can do" (Co design może zdziałać) to wizualna podróż w przyszłość, która zaczyna się już dziś. To prezentacja, którą bardzo trudno streścić w kilku słowach.

Edelkoort mówiła między innymi o tym jak tworzy się pejzaż życia, zwróciła uwagę na powrót do tradycyjnych wartości - rosnące znaczenie miejskiego rolnictwa, czy ponowne narodziny zapomnianych rzeczy czy miejsc (dodatkowy kontekst zyskało tu miejsce - stara drukarnia - nowa Concordia). Mówiła o formach, kształtach, kolorach, zmianach. I o tym jak przeszłość tworzy przyszłość. I o tym jak owa przyszłość dzieje się już dziś, na naszych oczach.
Wykłady Li Edelkoort otwierają oczy na rozmaite zależności, które istnieją w świecie współczesnym. Nie tylko w projektowaniu, architekturze, ale w nowoczesnych społeczeństwach. Na koniec wystąpiły dwie Patrycje, których wspólną pracę ukazuje wystawa „Mothers of Invention”, której kuratorką jest Lidewij Edelkoort. Patricia Urquiola jest hiszpańską projektantką, Patrizia Moroso - dyrektor artystyczną firmy Moroso. Ich twórcza współpraca trwa już od wielu lat i przynosi kolejne, bardzo interesujące rezultaty.

Ich prezentacja to było coś w rodzaju przedstawienia, był to twórczy dwugłos, który chwilami mógł się wydawać nieco chaotyczny, nie mniej jednak pokazał jak poprzez wspólne działanie, wzajemne inspirowanie się i przyjaźń tworzy się design. Mogliśmy zajrzeć za kulisy powstawania rozmaitych projektów mebli, wnętrz czy scenografii tworzonych przez Patricię Urquiolę. Od rysunków, szkicy, rozmów na pustyni przez poszukiwania formy czy odpowiednich tkanin po konkretne rozwiązania.
Hiszpański temperament Urquioli w połączeniu z włoskim Moroso dał w efekcie pasjonującą opowieść o designie i przyjaźni dwóch niebanalnych osobowości.

26 listopada był dniem prawdziwie kreatywnym. Poznaniacy byli ciekawi tego nowego miejsca i tłumnie pojawili się w progach Concordii i wzięli udział w warsztatach. W Concordii Print - nowoczesnej drukarni można było wydrukować swój projekt. Powstawały tu nadruki na koszulkach, poduszki, kuchenne ściereczki, plakaty, a nawet stołki z nadrukiem. Były warsztaty szycia, były też warsztaty dla dzieci, które wykazały się ogromną wyobraźnią w projektowaniu swojego pokoju w trakcie spotkania z projektantami firmy Vox. Tak właśnie, na naszych oczach, rosną przyszli projektanci.

Równocześnie z Concordia Design otwarto też School of Form. Ta prywatna uczelnia kształcić będzie projektantów przyszłości. Celem szkoły jest wspieranie rozwoju osobowości i rozwijanie kreatywności młodych ludzi poprzez zarówno edukację projektową jak i humanistyczną. Pierwsi studenci rozpoczęli studia w październiku tego roku. To był bardzo ciekawy weekend w Poznaniu i należy mieć nadzieję, że Concordia Design przyniesie jeszcze wiele tak interesujących i inspirujących dni. Tego jej życzymy. Concordia Design ma bowiem ogromny potencjał, który już czeka na wykorzystanie go.

Skomentuj:

Otwarcie Concordia Design w Poznaniu