Eko design w Poznaniu na UEFA Euro 2012
Ekologiczne siedziska w Strefie Kibica, segregacja odpadów i ochrona zieleni
Poznań od lat ma wizerunek miasta, które sprzyja rozwojowi designu i ekologii. Organizatorzy oficjalnej Strefy Kibica UEFA EURO 2012 w Poznaniu zadbali o to, aby podczas tego wielkiego, piłkarskiego święta na placu Wolności znalazło się także miejsce na design i ekologię. Znamy już wyniki konkursu na projekt "Składaka Miejskiego" czyli ekologicznego siedziska do Stefy Kibica. W tworzenie miejsca, w którym już w czerwcu mecze oglądać będą tysiące fanów piłki nożnej, postanowiono zaangażować młodych, zdolnych artystów nie tylko z Poznania ale i z całej Polski. Na designerski konkurs należało wysłać prototyp siedziska. Podczas pracy nad nim, projektanci mieli okazję sami sprawdzić funkcjonalność zaprojektowanego przez siebie przedmiotu.
Podczas obrad jury (w skład którego wchodził David Graas) zwracało szczególną uwagę na wytrzymałość, minimalne zużycie materiału, możliwość intuicyjnego złożenia, kompaktowość, logikę konstrukcji i oczywiście ogólną estetykę. Na konkurs wpłynęło 31 prac z całej Polski. Były oceniane w czterech kategoriach: łatwość wykonania i wdrożenia, funkcjonalność, innowacyjność, estetyka i forma. Konkurs wygrał Arkadiusz Prusiński z Ostrołęki. Drugą nagrodę zdobyli ex aequo Jacek Szymański z Tomaszowa Mazowieckiego i Sylwester Szymański z Poznania. Laureat z Poznania otrzymał też dodatkowe wyróżnienie, za innowacyjność i atrakcyjną formę siedziska. W porozumieniu z Fundacją SPOT zostanie zorganizowana jego indywidualna wystawa.
Spośród trzech nagrodzonych projektów zostanie wybrany jeden, który ostatecznie trafi do kibiców w chilloutowej części Strefy Kibica. Wszystkie nadesłane prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która trwać będzie od 7 czerwca do 1 lipca w siedzibie SPOT w Poznaniu. Eko konsultantem poznańskiej Strefy został David Graas, holenderski projektant przedmiotów użytkowych, specjalizujący się w eco designie. Wypracował on wiele innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Szczególny nacisk kładzie na takie obszary jak recycling, wielokrotne wykorzystanie produktów, konstrukcję przestrzeni i redukcję zużycie surowców. Większość konstrukcji i przedmiotów stworzonych dla Strefy Kibica (elementy konstrukcyjne, podłogi, ściany, meble itd.) będzie można wykorzystać ponownie. Mogą one pełnić podobne lub zupełnie nowe funkcje.
Holenderski projektant zaproponował też inne rozwiązania. W Centrum Medialnym (zlokalizowanym na drugim piętrze budynku Arkadii) zwrócona zostanie szczególna uwaga na ograniczenie do minimum zużycia farb i lakierów. Surowa przestrzeń pomieszczenia i ekologiczne rozwiązania wysokiej jakości przyczynią się do zachowania charakteru miejsca, które w przyszłości stanie się być może przestrzenią kreatywną dla młodych ludzi związanych ze sztuką. Eko design w Strefie Kibica to także redukcja zużycia energii i wody a także ochrona zieleni na terenie strefy. Wszystko to pokaże Poznań, jako centrum ekologicznej kreatywności, oferujące wiele pozytywnych inicjatyw i rozwiązań.
- Więcej o:
- ekologia
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy