Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Vitra Haus zaprasza

Agata Ziółkiewicz

Odwiedź dom, gdzie mieszka design.

Kolekcja mebli dla domu firmy Vitra ma wreszcie swój własny dom - to Vitra Haus właśnie. Mieści się on na terenie kampusu Vitra w Weil am Rhein, tuż przy granicy niemiecko-szwajcarsko-francuskiej. Vitra Haus sąsiaduje tu z Vitra Design Museum projektu Franka Gehry'ego oraz pawilonem konferencyjnym, który został zaprojektowany przez Tadao Ando. Tak znamienite towarzystwo wymagało odpowiedniej formy. A za formę Vitra Haus odpowiedzialne jest szwajcarskie biuro architektoniczne z Bazylei - Herzog & de Meuron. Biuro, które zasłynęło między innymi rewitalizacją Bankside Power Station w Londynie, gdzie mieści się obecnie Tate Modern. Są oni także laureatami prestiżowej nagrody Pritzkera, którą otrzymali w 2001 roku.

Prace nad Vitra Haus rozpoczęli w 2006 roku.U podstaw projektu legło archetypiczne w kulturze europejskiej wyobrażenie domu jako budynku ze spadzistym dachem. Ale na tym nie poprzestano. Architekci połączyli dwanaście takich domków tworząc niezwykłą bryłę. Pięć domków stoi na ziemi, pozostałe nałożone na siebie piętrzą się aż do wysokości piętnastu metrów. Ale budowla nie jest chaotyczna. Ujednolica ją ciemnoszary kolor fasady, oszczędnie zastosowane okna. Wyróżniają przeszklone ściany, które wpuszczają do wnętrza światło. Ta interesująca już z zewnątrz bryła zapowiada równie ciekawą przestrzeń wewnątrz.

I tak jest w istocie. W białym i niezwykłym wnętrzu Vitra Haus czeka na nas kolekcja najlepszego wzornictwa i przedmioty sygnowane zarówno przez klasyków designu takich jak Charles i Ray Eames, George Nelson, Isamu Noguchi, Jean Prouvé czy Verner Panton, jak i współczesnych projektantów - Maartena Van Severen, braci Bouroullec, Antonio Citterio, Helli Jongerius, Jaspera Morrisona i wielu innych. Architekci wprowadzili wewnątrz 'skalę domową' - showroomy przypominają wnętrza domów czy biur. Znajdziemy tu nie tylko mnóstwo inspiracji i podpowiedzi jak urządzić własne mieszkanie, ale możemy również przetestować meble, usiąść na sławnych fotelach czy sofach.

Na dociekliwych fanów designu czeka tu mnóstwo informacji, zarówno z dziedziny projektowania, jak i na temat jakości czy produkcji mebli, a także podejścia firmy do problemów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju (sustainability). W laboratorium koloru doradzą nam jak wybrać dla siebie odpowiedni kolor wnętrza, natomiast na wystawie można obejrzeć najciekawsze projekty krzeseł i foteli od XIX do XX wieku.W Vitra Haus można też zamówić wybrane meble. Vitra Haus to połączenie muzeum, showroomu i sklepu. A przede wszystkim to doskonała lekcja designu w pigułce. Żeby się o tym przekonać trzeba pojechać do Weil am Rhein. Choć można też wejść na stronę Vitra i odbyć wirtualną wycieczkę po Vitra Haus. Oczywiście opcja pierwsza jest znacznie lepszym pomysłem.

Klasycy designu: Charles i Ray Eames
Panton Chair ma 50 lat

Skomentuj:

Vitra Haus zaprasza