Li Edelkoort
Jesteśmy rodziną: projektowanie i styl życia w przyszłości.
Li Edelkoort jest trend forecasterem co oznacza, że zajmuje się przewidywaniem trendów. Jest autorytetem w dziedzinie wzornictwa, przez długi czas była rektorem najlepszej uczelni projektowej w Eindhoven, a obecnie współtworzy School of Form w Poznaniu. W niezwykle interesującym (także wizualnie) wykładzie, jaki miał miejsce podczas Arena Design Li Edelkoort przedstawiła swoje obserwacje i prognozy na to jaki będzie styl życia w przyszłości i jakie będzie projektowanie w przyszłości. Przy czym jak dało się zauważyć w trakcie prelekcji, ta przyszłość zaczyna się już dziś. Jutro zaczyna się już dziś. Punktem wyjścia rozważań Li Edelkoort jest rodzina. Rodzina rozumiana nie tylko jako para, ale także jako związek przyjaciół, znajomych, rodzeństwo, dziadkowie i wnuki, także rodzina adopcyjna. Rodzina to także człowiek i zwierzęta. Tak jak w życiu obserwujemy rodziny, tak w designie też są one obecne. Coraz więcej projektujących rodzeństw (bracia Campana, bracia Bouroullec), firm rodzinnych. Rodzina to także rodzina przedmiotów: wazonów, krzeseł. Pozostają one w pewnej relacji, zależności wobec siebie. Żyją w zgodzie bądź istnieją w sprzeczności.
Zmieniać się będzie świat, bo zmienia się współczesny człowiek.To jednostka, która nie chce już rywalizować, ale współpracować, wchodzić w dialog. To koniec indywidualizmu. Będzie to miało znaczący wpływ na strukturę pracy. Li Edelkoort poruszyła też temat kryzysu, który jak zauważyła w niewielkim stopniu dotknął projektantów i konsumentów. Dowodzi ona, że stało się tak, ponieważ nie czujemy się winni temu, że ów kryzys nastąpił. To zjawisko ekonomiczne, finansowe. Jednocześnie kryzys wpłynął w sposób niezwykle kreatywny na nas. Musieliśmy przemyśleć na nowo to co już posiadamy. Stare przedmioty zyskały nowy wygląd, a czasem nowe funkcje. Design nie jest jak moda, która co rok, co sezon musi prezentować wciąż nowe propozycje. Design jest, powinien być, ponadczasowy.
Z pośród wielu jej uwag i przewidywań warto wynotować jeszcze kilka:
- nowy model mężczyzny: bardziej subtelny, poetycki; męski samiec jest w odwrocie
- autentyczność: miejski farmer, zdrowa żywność, samodzielna produkcja
- wielki powrót pościeli; łóżko nie tylko spełnia swoje podstawowe funkcje, teraz to także wyspa marzeń;
- prostota, ma być jasno, czysto, optymistycznie
- idea zbierania i układania rzeczy razem, tworzenia kolekcji, rodzin przedmiotów; powrót martwej natury
- kolor żółty to nowy różowy; to kolor którego czas nastanie już wkrótce
- naturalne materiały, szczególnie drewno święci swój wielki powrót
- rękodzieło
- szydełkowanie, dzierganie
- struktury: molekuły, origami, atomy, komórki
- modernizm: seryjna produkcja, jeszcze bardziej użyteczny design, tendencja by funkcja była widoczna,
- kolekcja abstrakcji
- improwizacja - domena młodych, złego gustu, recykling
Spostrzeżenia Li Edelkoort mają naturę analizy antropologicznej czy socjologicznej, ale przekładają się na konkretne przykłady, które można było zobaczyć na pokazie towarzyszącym wykładowi. Zestawienia fotografii, projektów, kolorów, materiałów pozwalały szybko uzmysłowić sobie, że nie są to tylko dywagacje czy teorie, ale wnioski wyprowadzone wprost z otaczającego nas świata, z mody, z architektury, wzornictwa. Pamiętać należy, że Li Edelkoort nie tworzy trendów. Ona je dostrzega, zbiera i opisuje. Przewidując je kieruje się intuicją. Był to wykład niezwykle ciekawy i inspirujący. Otwierał oczy na zależności, które spotykamy co dnia niekoniecznie je dostrzegając.
Zakończywszy właściwy wykład, Li Edelkoort pokazała jeszcze krótką prezentację dotyczącą Brabancji, części Holandii z której pochodzi. Była to znakomita lekcja promocji regionu, miasta, a także i samej Holandii. Li Edelkoort jest też od jakiegoś czasu związana z Poznaniem. Współtworzy powstającą właśnie School of Form, nowy projekt firmy VOX. Edelkoort będzie dyrektor artystyczną, głosem doradczym oraz ambasadorem szkoły w świecie.
Arena Design 2010 - relacja
Karim Rashid: design zmienia świat
- Więcej o:
Meble i dekoracje marki Driade
Drzwi malowane – dawniej i dziś
Lampy Louis Poulsen
Klocki LEGO: nie tylko dla dzieci
Starck Barrel - umywalka i szafka podumywalkowa od znanego projektanta
Stoliki Around od Muuto
Dekoracje z origami - design inspirowany sztuką składania papieru
Villeroy & Boch: w królestwie porcelany