Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble kolonialne

Tekst: Monika Grabowska

Czy inwestycja w meble kolonialne to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Meble kolonialne
Meble kolonialne
chillchill_lanla/Shutterstock

Meble w stylu kolonialnym

Meble kolonialne pochodzą z krajów Dalekiego Wschodu. Są mieszanką tamtejszej sztuki i europejskiego wzornictwa. Przez wieki meble przywożone przez kolonizatorów z Anglii, Francji, Hiszpanii, Portugalii były kopiowane przez miejscową ludność, która ozdabiała je dekoracyjną ornamentyką. Meble kolonialne mają zalety i wady.

Zalety mebli kolonialnych

Są z litego drewna (tek, palisander, mahoń). Można je zakupić w atrakcyjnej cenie. Jest bardzo duży wybór mebli kolonialnych w sklepach internetowych. Meble kolonialne są często ręcznie robione. To podwyższa ich wartość. Są trwałe. Można zakupić antyki w przystępnej cenie. Jest spory wybór: od filigranowych, do ciężkich, masywnych mebli. Są proste i tradycyjne, rzeźbione. Są meble w różnych odcieniach brązu, czarne i białe. Powierzchnia mebli jest wykańczana naturalnymi materiałami: woskiem i olejem.

Meble kolonialne
Meble kolonialne
The C/Shutterstok
Meble kolonialne
Meble kolonialne
Sklep Spozywczy/Shutterstock

Wady mebli kolonialnych

Zbyt ciemne (najpopularniejsze) mogą przytłoczyć wnętrze. Zazwyczaj są masywne i w związku z tym, nie nadają się w dużej ilości do małego wnętrza. Nie da się dokupić później mebli z tej samej serii tak jak przy zakupie mebli w salonie meblowym. Jeżeli są bogato rzeźbione, narzucają określony styl. Nie każdy potrafi stworzyć spójne wnętrze całego domu/mieszkania wykorzystując meble kolonialne. Meble są w całości wykonane z litego drewna egzotycznego, które ma dużą gęstość. Przez to mogą być bardzo ciężkie (nawet kilkaset kilogramów). Nie wszędzie można je wstawić, ze względu na obciążenia stropu.

Meble kolonialne w aranżacjach

Trzeba pamiętać o tym, że meble kolonialne są dosyć mocnym elementem. Trudniej przy nich utrzymać spójny charakter wnętrza. Jeżeli się zdecydujemy na meble kolonialne, lepiej wybrać prostsze meble, niż bogato rzeźbione, czy o skomplikowanej formie. To, co klasyczne, najbardziej się sprawdza na przestrzeni czasu. Jeżeli znudzą nam się takie meble, można je wyczyścić i pomalować, zabejcować, albo zawoskować.

Co pasuje do mebli kolonialnych? Kolory ziemi. Współczesne, proste meble (mebel kolonialny jako akcent, element nadający charakter wnętrzu ). Duże, przestronne wnętrza.

Meble kolonialne
Meble kolonialne
Johnathan21/Shutterstock
Meble kolonialne
Meble kolonialne
Pinkystock/Shutterstock
Meble kolonialne
Meble kolonialne
Pierre-Yves Babelon/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Meble kolonialne