Kominek otwarty

Katarzyna Głowacz

Czym różni się kominek otwarty od zamkniętego?

kominki, salon
Kominek otwarty
Fot. Platinium

 

 

 

Kominek otwarty, to taki, w którym palenisko jest odsłonięte jak ognisko, nie ma wkładu kominkowego ani szczelnych drzwiczek. Kominek zamknięty natomiast to najczęściej gotowy wkład kominkowy z zamykanymi drzwiczkami.
Kominki otwarte wybierają ci właściciele domów, którzy chcieliby w ten sposób stworzyć niepowtarzalną atmosferę w domu. Pozwala on w pełni cieszyć się blaskiem żywego ognia. Godzinami można siedzieć i wpatrywać się w płomienie i żarzące sie polana. Ciepłeświatło ognia jest bardzo relaksujące. Siedząc przed takim kominkiem na nowo odkrywa się znaczenie zwrotu ?domowe ognisko". Pozwala to często zapomnieć o tym, że na dworze jest zimno, mokro i ponuro. Niektórzy właściciele kominków twierdzą nawet, że nie mogą się doczekać na taką pogodę, żeby móc rozpalić ogień.


Kominka otwartego z pewnością nie wybieramy dla jego właściwości grzewczych. Dlatego polecany jest tym, którzy mają zamiar rozpalać w nim tylko od czasu do czasu. Ogromna większość wytwarzanego w nim ciepła ucieka do komina, a jedynie kilkanaście procent pozostaje w pomieszczeniu. Kominki zamknięte natomiast traktowane są jako jedno ze źródeł ogrzewania domu, zwłaszcza, że ciepło w nich wytworzone można rozprowadzać również do innych pomieszczeń.
Kominki otwarte są przede wszystkim piękną ozdobą sprawiającą ogromną radość mieszkańcom.
Dokonując wyboru kominka należy też pamiętać, że otwarte zużywają więcej drewna - przy nieograniczonym dostępie powietrza drewno szybciej się spala. Dlatego też, niezmiernie ważne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia, gdzie stoi kominek. W przeciwnym razie powietrze będzie zasysane z innych pomieszczeń, zaburzając działanie domowej wentylacji.
Ciesząc się żywym ogniem w naszym domu, nie wolno zapomnieć, że może być on bardzo niebezpieczny. Iskry strzelające z otwartego paleniska mogą łatwo zaprószyć ogień i doprowadzić do groźnego pożaru. Otwartego ognia nie wolno zostawić bez nadzoru, a przed snem lub wyjściem z domu kominek należy całkowicie wygaszać. Podstawowym zabezpieczeniem paleniska jest wyłożeniepodłogi wokół kominka odpowiednim niepalnym materiałem. W tym celu stosuje się specjalne blachy metalowe, kamienne płyty, płytki ceramiczne. Podłoga w tym miejscu może być też wyłożona cegłami. Aby zabezpieczyć podłogę stosuje się również specjalne ekrany lub parawany.
Aby kominek dobrze funkcjonował, to znaczy nie dymił, grzał i nie był zagrożeniem, powinien wybudować go doświadczony zdun.

Katarzyna Głowacz

Zobacz także:
Ozdobne chwasty
Kolorowe meble polskiego projektanta
Ściany książek

Skomentuj:

Kominek otwarty