Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominek otwarty: co warto o nim wiedzieć?

Katarzyna Głowacz/MŚ

Kominek otwarty na pierwszy rzut oka w sposób zasadniczy różni się od zamkniętego. Ale to nie jedyna różnica. Podpowiadamy, co jeszcze warto wiedzieć na temat kominka otwartego, zanim zdecydujecie się na taką opcję.

Kominek otwarty
Kominek otwarty
Shutterstock

Kominek otwarty czyli jaki?

Kominek otwarty to taki, w którym palenisko jest odsłonięte jak ognisko, nie ma wkładu kominkowego ani szczelnych drzwiczek. Kominek zamknięty natomiast to najczęściej gotowy wkład kominkowy z zamykanymi drzwiczkami. Kominki otwarte wybierają ci właściciele domów, którzy chcieliby w ten sposób stworzyć niepowtarzalną atmosferę w domu. Pozwala on w pełni cieszyć się blaskiem żywego ognia. Godzinami można siedzieć i wpatrywać się w płomienie i żarzące sie polana. Ciepłe światło ognia jest bardzo relaksujące. Siedząc przed takim kominkiem na nowo odkrywa się znaczenie zwrotu ?domowe ognisko". Pozwala to często zapomnieć o tym, że na dworze jest zimno, mokro i ponuro. Niektórzy właściciele kominków twierdzą nawet, że nie mogą się doczekać na taką pogodę, żeby móc rozpalić ogień.

Zobacz: Kominek: jaki wybrać, jak z niego korzystać? >>

Kiedy warto wybrać kominek otwarty?

Kominka otwartego z pewnością nie wybieramy dla jego właściwości grzewczych. Dlatego polecany jest tym, którzy mają zamiar rozpalać w nim tylko od czasu do czasu. Ogromna większość wytwarzanego w nim ciepła ucieka do komina, a jedynie kilkanaście procent pozostaje w pomieszczeniu. Kominki zamknięte natomiast traktowane są jako jedno ze źródeł ogrzewania domu, zwłaszcza, że ciepło w nich wytworzone można rozprowadzać również do innych pomieszczeń. Kominki otwarte są przede wszystkim piękną ozdobą sprawiającą ogromną radość mieszkańcom.

Zobacz: Jak wybrać kominek do domu? >>

Kominek otwarty... i co dalej?

Dokonując wyboru kominka należy też pamiętać, że otwarte zużywają więcej drewna - przy nieograniczonym dostępie powietrza drewno szybciej się spala. Dlatego też, niezmiernie ważne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia, gdzie stoi kominek. W przeciwnym razie powietrze będzie zasysane z innych pomieszczeń, zaburzając działanie domowej wentylacji. Ciesząc się żywym ogniem w naszym domu, nie wolno zapomnieć, że może być on bardzo niebezpieczny. Iskry strzelające z otwartego paleniska mogą łatwo zaprószyć ogień i doprowadzić do groźnego pożaru.

Otwartego ognia nie wolno zostawić bez nadzoru, a przed snem lub wyjściem z domu kominek należy całkowicie wygaszać. Podstawowym zabezpieczeniem paleniska jest wyłożenie podłogi wokół kominka odpowiednim niepalnym materiałem. W tym celu stosuje się specjalne blachy metalowe, kamienne płyty, płytki ceramiczne. Podłoga w tym miejscu może być też wyłożona cegłami. Aby zabezpieczyć podłogę stosuje się również specjalne ekrany lub parawany. Aby kominek dobrze funkcjonował, to znaczy nie dymił, grzał i nie był zagrożeniem, powinien wybudować go doświadczony zdun.

Zobacz: Kominek w domu pasywnym lub modułowym >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kominek otwarty: co warto o nim wiedzieć?