Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tradycyjne pisanki

Monika Grabowska

Skąd pisanka wzięła się na naszych wielkanocnych stołach? Jak zrobić tradycyjne pisanki? Za ile można je kupić?

Tradycyjne pisanki
Tradycyjne pisanki
Eva Pruchova/Shutterstock

Ciekawostki na temat pisanek

Ile lat ma najstarsza pisanka? 4 000 lat. Odkryto ja w Persji.

Z jakiego okresu jest najstarsza pisanka znaleziona w Polsce? Pochodzi z X wieku. Dla Słowian jajko było symbolem pomyślności, chroniło przed złymi mocami. W tym celu jajko zakopywano pod progiem budynku. Podobną popularnością jajko cieszyło się w wielu kulturach. Na początku Chrześcijaństwa w Polsce, Kościół zabraniał spożywania jaj w czasie Wielkanocy. Zmieniło się to w XII wieku. Kościół uznał pisanki za symbol zmartwychwstania.  

Tworzeniem pisanek zajmowały się kobiety. Jeżeli spotykały się w jednej izbie, mężczyźni mieli tam zakaz wstępu. Jeżeli jednak się tam pojawili, odczyniano urok, który mógł rzucić mężczyzna. Pisanki ułatwiały ukazanie swoich uczuć. Jeżeli chłopak podarował pisankę dziewczynie, odczytywano to jako dowód sympatii. Jeżeli dziewczyna ja przyjęła i podarowała swoją, chłopak mógł być pewien, że ona też jest w nim zakochana.

Naturalne pisanki

Są stare, sprawdzone sposoby kolorowania i ozdabiania pisanek. Nadal z wiele tych metod możemy nadal stosować. Pisanki stworzone w ten sposób, wymagają większego nakładu pracy niż pisanki kolorowane barwnikami. Może być przy tym sporo zabawy i satysfakcji. Takie pisanki wyglądają szlachetniej niżfarbowane powszechnie dostępnymi barwnikami.

Jak to zrobić? Kolorowanie jajek dawnymi metodami

Aby zafarbować jajka, robimy wywar z różnych roślin i gotujemy w nim jajka. Wywar z łupin cebuli pozwoli uzyskać brunatny kolor . Czarny kolor otrzymamy gotując jaja w łupinach orzecha włoskiego lub w korze dębu. Aby mieć pisanki w złotym kolorze na Wielkanocnym stole, potrzebujemy kwiatu nagietka.  Fiolet uzyskamy dzięki płatkom kwiatu ciemnej malwy, róż dzięki sokowi z buraków, zieleń dzięki listkom barwinka, niebieski dzięki owocom tarniny. Korę, nagietek, malwęmożna kupić w aptece lub sklepie zielarskim.  

Jak zrobić pisanki? Wzory i rysunki

Wzory rysujemy woskiem na jajku przed zanurzeniem w barwniku. Inną metodą jest wyskrobywanie wzorów na zabarwionym już jajku. Można też przed farbowaniem jajko obwiązać grubą nitką, a fragmenty pod nitka po farbowaniu będą jaśniejsze. Nawet jeżeli wzory nie będą idealnie narysowane czy wydrapane, będą pięknie wyglądały.

Tradycyjne pisanki
Tradycyjne pisanki
Madeleine Steinbach/Shutterstock

Skomentuj:

Tradycyjne pisanki