Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ozdoby wielkanocne

MP, Katarzyna Jodłowska

Spędzanie czasu w domowym zaciszu nie musi być nudne. Już teraz możemy przygotować się do zbliżających się świąt i zaskoczyć rodzinę naszymi stroikami, doniczkami, filcowymi zajączkami i ażurowymi pisankami. Ich samodzielne wykonanie sprawi wiele radości. Podpowiadamy, jak zrobić to łatwo i szybko, wykorzystując podstawowe narzędzia.

Ozdoby świąteczne
Ozdoby świąteczne
Fot. Shutterstock/Yuganov Konstantin

Aby zrobić piękne, świąteczne ozdoby, wcale nie trzeba wielkiego talentu do majsterkowania oraz skrzynki pełnej skomplikowanych narzędzi. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz pistolet do klejenia, kombinerki, nożyczki, nóż i zszywacz. Wiele dekoracji jesteśmy w stanie wykonać własnoręcznie.

Ozdoby wielkanocne. Jak wykonać je własnoręcznie?

Ozdoby wielkanocne z drewna

Wszystkim bardzo podobają się dekoracje z elementami natury. Jak zrobić ozdobę w tym stylu? Istnieje prosty i szybki sposób. Wystarczy do tego pomoc tylko jednego narzędzia.

Potrzebujemy:

  • jajka,
  • kawałek kory,
  • mech,
  • kilka małych roślin (świetnie sprawdzą się krótkie gałązki lub kwiatki)
  • oraz pistolet do klejenia na gorąco.

Na początku przygotowujemy skorupki jaj. Wykonujemy w nich niewielki otwór na czubku, przez który wydobywamy białko i żółtko, po czym już puste przyklejamy do kory, którą możemy kupić w sklepie lub znaleźć w parku. Wokół skorupek naklejamy mech i dowolne ozdoby. Na samym końcu ostrożnie wlewamy wodę do skorupek i wkładamy do nich rośliny.

Do wykonania stroika będzie nam potrzebny poręczny pistolet na klej. Przy takich czynnościach dobrze sprawdzi się mały, akumulatorowy pistolet na cienki klej. Ważne, żeby bezproblemowo wszyscy mogli z niego skorzystać. Pistolet na klej przyda się z pewnością wiele razy po Wielkanocy. Narzędzie zawsze warto mieć w szufladzie, gdyby w domu trzeba było coś szybko i dokładnie skleić.

Dekoracje wielkanocne

Ozdoby wielkanocne
Ozdoby wielkanocne
fot. Lange Łukaszuk, AdobeStock

Ozdoby wielkanocne dla dzieci - ozdobny świecznik

Najważniejszy jest zając i jajeczka - mogą być przepiórcze lub własnoręcznie pomalowane lub udekorowane przez dzieci. Kolorowe jajeczka są dostępne w różnych sklepach, jednak tutaj możemy również kupić barwnik i stworzyć coś swojego. W kilka minut wykonamy także stroik - świecznik w szklanym naczyniu, najlepiej owalnym lub zabawnym koszyczku. Najpierw wystarczy wstawić do niego świeczkę, wsypać trochę ozdobnych kamieni, również kolorowych, małych sztucznych jajek, a na koniec udekorować wszystko zielonymi gałązkami z naszego ogrodu.

Taki stroik wykonamy bez użycia narzędzi. Jedynie do ścięcia gałązek możemy potrzebować uniwersalnych nożyc.

Ozdoby wielkanocne diy - Wiosenny wianek

Będąc na zakupach możemy sięgnąć po rzeczy na plecionym wianku. Dobierzmy do niego bazie, sztuczne kwiaty, pluszowe ozdoby, druciki i klej na gorąco. W domu przygotujmy wydmuszki. Pracę zaczynamy od przymocowania do wianka pluszowych dekoracji przy pomocy drucika, który z łatwością przetniemy kombinerkami na pożądaną długość. Narzędziem pomożemy sobie zakręcając mocowanie na wianku. Następnie przyklejamy wydmuszki do wianka przy pomocy pistoletu do klejenia. Ostatnim krokiem jest doklejenie sztucznych kwiatów.

Ozdoby wielkanocne z filcu

Filcowe zające i pisanki

Nożyczki i pistolet do klejenia przydadzą się także do zrobienia bardzo popularnych i ładnych ozdób z filcu. Z materiału wycina się rozmaite kształty, które łączy się tak, aby powstały kolorowe filcowe zajączki lub pisanki. Prostym sposobem można zrobić nawet trójwymiarowe jajka. Wystarczy połączyć dwie wycięte jajowate płaszczyzny i wypełnić je watą. Można zrobić to igłą z nitką lub wykorzystać praktyczny zszywacz z dwustopniową regulacją siły wbijania i prostym mechanizmem zmiany typu zszywek. Tak wykonane filcowe ozdoby pięknie prezentują się na wielkanocnym stole.

Na sztućce i rzeżuchę

Dobrym pomysłem jest wycięcie zająca i naklejenie na jego tylnej stronie białego paska. Następnie robi się nacięcia nad i pod paskiem. Do nacinania najlepiej użyć bezpiecznego noża. Teraz w wycięciach wystarczy umieścić sztućce. Kolejny pożyteczny i urozmaicający świąteczny stół zając gotowy!

Bez wychodzenia z domu uda się przygotować wiosenną doniczkę na rzeżuchę. Wykorzystuje się do tego celu dolną część plastikowej butelki, którą okleja się wedle uznania i dekoruje ulubionymi ozdobami, które oczywiście można wyciąć z filcu lub kolorowego papieru. Podstawowe przybory takie jak nóż, nożyczki i klej w zupełności wystarczą.

Pisanki wielkanocne
Pisanki wielkanocne
Fot. Shutterstock/Maglara

Ozdoby wielkanocne z jajek

Malowanie pisanek jest proste i sprawia wiele frajdy nie tylko dzieciom. Pisanki możemy malować farbami, barwić w kapuście czy obierkach z cebuli a potem wydrapywać wzorki. Technik jest mnóstwo - ale najważniejsza jest zabawa!

Nieco bardziej wprawione osoby mogą spróbować zrobić ażurowe pisanki z wydmuszek przy pomocy małej wiertarko-frezarki. To narzędzie przydaje się  już na etapie wykonania otworów w jajku, przez które wydmuchamy zawartość. Teraz powinniśmy pozbyć się ze skorupki błonki. W tym celu moczymy wydmuszkę w wodzie z wybielaczem. Wymagane jest też wzmocnienie skorupki przed wycinaniem w niej kształtów. Aby była mocniejsza, wypełniamy ją i pokrywamy z zewnątrz lakierem akrylowym.

Teraz możemy narysować kształty ołówkiem i wyciąć je wiertarko-frezarką.

Dekoracje z jajek na Święta Wielkanocne

Skomentuj:

Ozdoby wielkanocne