Plastik Fantastik

Marta Lubaszewska

Niektórych drażnią, innych zachwycają. Jednak plastikowe meble są jak najbardziej na topie.

Krzesła Tulip Chair projektu Eero Saarinena
Krzesła Tulip Chair projektu Eero Saarinena
fot. Corbis.com

 

Plastikowe meble głównie kojarzą się z wyposażeniem ogrodów, tarasów czy przydrożnych barów. Plastik  to dla wielu materiał mało szlachetny, tandetny i nie trwały. Nie wyobrażają sobie aby mieć w domu choć mały element z tworzywa sztucznego. A jednak materiał ten od dawna inspiruje projektantów. Daje nieograniczone możliwości kształtowania formy, wyboru koloru i faktury. Ostatnimi czasy przeżywa prawdziwy renesans. Plastik w wielkim stylu powraca na salony. Dosłownie.

 

 

fot. zoomzoom.pl- krzesło Vernera Pantona

 

 

Meble z tworzywa mają dość długą tradycję we wzornictwie.  Wynalezienie plastiku przyczyniło się do eksperymentowania projektantów z tym materiałem. Wielu uznanych designerów swoje najsławniejsze projekty stworzyło właśnie z tworzywa sztucznego. Warto wspomnieć choćby o nieśmiertelnych krzesłach Vernera Pantona czy serii mebli Tulip proj. Eero Saarinena.

Współcześni projektanci również sięgają po ten wdzięczny materiał tworząc z niego nie tylko drobne przedmioty ale również lampy, regały, fotele a nawet sofy. 

Plastikowe przedmioty wnoszą do wnętrz trochę humoru i lekkości. Przybierają coraz bardziej finezyjne kształty, są ozdabiane ciekawymi motywami, bywają transparentne lub w intensywnych kolorach. Zabawa z plastikiem sięga nawet po stylowe inspiracje. Przykładem mogą być krzesła Louise Ghost firmy Kartell zaprojektowane przez Phillipa Starcka, które formą przypominają klasyczne ludwiki,  jednak wykonane są z tworzywa. Dostępne w wersji transparentnej lub nieprzeźroczystej, z dodatkowymi aplikacjami np. japońskiej maski, ciekawie wyglądają w stylowych wnętrzach jako swojego rodzaju żart.

Plastik to materiał dla odważnych, lubiących eksperymentować we wnętrzach i nie bojących się łamania stereotypów. Pamiętajmy, że czasem już niewielki plastikowy akcent może odmienić naszą przestrzeń i dodać jej lekkości.

 

Marta Lubaszewska

 

Zobacz także:

Poul Henningsen i jego lampy

Lampy, które Cię zadziwią

Żółty dodaje energii

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Plastik Fantastik