Plastik Fantastik

Marta Lubaszewska

Niektórych drażnią, innych zachwycają. Jednak plastikowe meble są jak najbardziej na topie.

Plastikowe meble głównie kojarzą się z wyposażeniem ogrodów, tarasów czy przydrożnych barów. Plastik  to dla wielu materiał mało szlachetny, tandetny i nie trwały. Nie wyobrażają sobie aby mieć w domu choć mały element z tworzywa sztucznego. A jednak materiał ten od dawna inspiruje projektantów. Daje nieograniczone możliwości kształtowania formy, wyboru koloru i faktury. Ostatnimi czasy przeżywa prawdziwy renesans. Plastik w wielkim stylu powraca na salony. Dosłownie.

Meble z tworzywa mają dość długą tradycję we wzornictwie.  Wynalezienie plastiku przyczyniło się do eksperymentowania projektantów z tym materiałem. Wielu uznanych designerów swoje najsławniejsze projekty stworzyło właśnie z tworzywa sztucznego. Warto wspomnieć choćby o nieśmiertelnych krzesłach Vernera Pantona czy serii mebli Tulip proj. Eero Saarinena.

Współcześni projektanci również sięgają po ten wdzięczny materiał tworząc z niego nie tylko drobne przedmioty ale również lampy, regały, fotele a nawet sofy. 

Plastikowe przedmioty wnoszą do wnętrz trochę humoru i lekkości. Przybierają coraz bardziej finezyjne kształty, są ozdabiane ciekawymi motywami, bywają transparentne lub w intensywnych kolorach. Zabawa z plastikiem sięga nawet po stylowe inspiracje. Przykładem mogą być krzesła Louise Ghost firmy Kartell zaprojektowane przez Phillipa Starcka, które formą przypominają klasyczne ludwiki,  jednak wykonane są z tworzywa. Dostępne w wersji transparentnej lub nieprzeźroczystej, z dodatkowymi aplikacjami np. japońskiej maski, ciekawie wyglądają w stylowych wnętrzach jako swojego rodzaju żart.

Plastik to materiał dla odważnych, lubiących eksperymentować we wnętrzach i nie bojących się łamania stereotypów. Pamiętajmy, że czasem już niewielki plastikowy akcent może odmienić naszą przestrzeń i dodać jej lekkości.

Zobacz także:

Poul Henningsen i jego lampy

Lampy, które Cię zadziwią

Żółty dodaje energii

Skomentuj:

Plastik Fantastik