Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filiżanki illy

Katarzyna Głowacz

W 1994 roku włoski architekt i projektant Matteo Thun zaprojektował dla koncernu illycaffe klasyczną, białą filiżankę illy

Koncern illycaffe wielokrotnie zapraszał do współpracy projektantów, designerów. W ten sposób powstają serie dekoracyjnych filiżanek ''illycollection'' tworzone przez artystów z całego świata. Filiżanka z małym uszkiem zaprojektowana przez Thuna co roku proponowana jest w nowych wersjach, wzorach i kolorach. Koncern zajmuje się nie tylko tworzeniem mieszanek kawy i kolekcji filiżanek, ale także szkoleniami, projektowaniem wnętrz kawiarni czy ekspresów do kawy.

Najnowszą filiżankę illy ponownie zaprojektował Matteo Thun. W swoich projektach kieruje się on zasadą, że design polega na tworzeniu przedmiotów ponadczasowych, klasycznych, a nie modnych sezonowo. Zestawienie przezroczystego i dymionego szkła ma nasuwać skojarzenia z ciszą i kontemplacją, a przez to pozytywnie wpływać na przyjemność rozkoszowania się smakiem kawy. Zestaw sześciu filiżanek do espresso kosztuje 302zł, a komplet dwóch filiżanek z 250g puszką kawy illy 168zł.

Wśród projektantów filiżanek illy znalazł się również japoński artysta Michael Lin. Jego projekty odtwarzają motywy kwiatowe w subtelnych kolorach, inspirowane tajwańskimi tkaninami. Zestawienie włoskiej kawy i egzotycznych wzorów symbolizuje swoją ponadczasowość i wielokulturowość.

Niemiecki artysta Michael w swoim projekcie nawiązał do japońskiej sztuki składania papieru. W ten sposób ozdobił klasyczne filiżanki, że wydają się one być zupełnie innego kształtu. W swoich projektach Beutler niejednokrotnie pokazywał, że interesują go możliwości użytych już materiałów. Przetworzone, zestawione i przerobione mogą stać się nowymi obiektami.

Orgiami rozpoczyna się składaniem papieru na filiżance i przechodzi aż na spodek tworząc jednolitą kompozycję. Ostre kanty i intensywne kolory przełamują tu krągłości i biel filiżanki.

James Rosenquist, artysta pop-artu, ozdobił filiżanki efektownym, kwiatowo-geometrycznym wzorem. Tym razem włoska kawa została zestawiona z amerykańską popkulturą.

W ''illycollection'' znalazły się również niezwykle kolorowe filiżanki projektu Jeffa Koonsa.

Była też odważna propozycja holenderskiej grupy artystów z Atelier Van Lieshout.

Dla illy projektował również młody, ale już uznany architekt Rufus Willis. Na swoich filiżankach zestawił delikatne motywy roślinne z kształtami budynków.

Wśród twórców filiżanek illy znaleźli się również: czołowy przedstawiciel arte povera Jannis Kounelli, ceniony rzeźbiarz i rysownik Jan Fabre czy Federico Fellini - postać, której nie trzeba przedstawiać nikomu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Filiżanki illy