Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała łazienka

Monika Grabowska

Sposoby na zbyt małą łazienkę.

Mała łazienka
Mała łazienka
Autor: Followtheflow/Shutterstock

Problem zbyt małej łazienki zazwyczaj dotyczy mieszkańców bloków i apartamentów. W domu możemy sobie pozwolić na drugą łazienkę, a nawet pokój kąpielowy. W dobrych projektach przewidziane jest też miejsce na pralnię. Trzeba się nieźle nagłówkować, żeby w małej łazience w mieszkaniu znaleźć miejsce na umywalkę, prysznic, toaletę, pralkę i najlepiej jeszcze wannę.
Jest kilka zasad i pomysłowych sposobów na aranżację małej łazienki.

Wanna czy prysznic? Jeżeli mamy możliwość wstawienia wanny, możemy zainstalować szklany parawan, dzięki któremu mamy funkcję i wanny i prysznica na jednej przestrzeni. Przezroczysty parawan nie przytłoczy wnętrza. W małej łazience lepiej wygląda mniejsza od typowej, ale głębsza wanna

Zamykajmy drobiazgi, kosmetyki, szczotki, środki czystości w szafkach, segregujmy je w ozdobnych, wiklinowych koszach na półkach. Piękne łazienki w katalogach producentów nie są ozdobione takimi przedmiotami. Jeżeli na etapie projektowania łazienki znajdziemy miejsce na każdą rzecz, tym funkcjonalniejszą, wygodniejszą i ładniejszą będziemy mieli łazienkę. Jeżeli wydajemy duże pieniądze na piękne płytki, dekory, czy ozdobne drobiazgi, to miejmy możliwość podziwiania ich. Niech nie giną na tle ogromnej ilości kosmetyków.

Mała łazienka
Mała łazienka
Autor: bezikus/Shutterstock
Zamiast gotowych mebli, możemy zrobić ścianki, półki z płyt gipsowo-kartonowych (są przeznaczone do łazienki), obłożyć je płytkami lub pomalować. Takie same pudełka czy kosze na półkach pozwolą nam uporządkować przestrzeń, utrzymywać porządek i wygodniej korzystać z łazienki.
 
Pralkę można przenieść do kuchni, ale zazwyczaj tam też brakuje nam miejsca. Zatem postarajmy się wykorzystać maksymalnie miejsce nad pralką na półki. Może trzeba zamknąć pralkę za drzwiczkami. Pralka zazwyczaj nie wygląda estetycznie- nie komponuje się kolorystycznie, materiałowo z resztą pomieszczenia. Nad pralką można wygospodarować miejsce na ręczniki, kosze na brudną bieliznę, zapasy kosmetyków.

Są mniejsze pralki, przeznaczone do małych łazienek. Zamiast 59 centymetrów głębokości mają 40 centymetrów. Te 19 centymetrów w niewielkiej łazience robi dużą różnicę Wcześniej pomyślmy o przechowywaniu mopa, wiaderka. Są to długie, duże przedmioty i niezbyt ozdobne. Może powiększyć wnękę na pralkę o kilka centymetrów i tam przechowywać takie rzeczy? Producenci dostrzegają ograniczoną przestrzeń w mieszkaniach i tworzą wyposażenie dostosowane do realnych potrzeb klientów. Szukaj takich rozwiązań jakie oferuje np. firma Ravak. Na miejscu w którym zazwyczaj stanęłaby tylko wanna, tutaj mieści się wanna , z parawanem, pozwalającym na korzystanie z prysznica oraz umywalka. To się nazywa pomysłowość !

fot. ravak.pl

Na rynku dostępna jest ceramika o mniejszych rozmiarach. Pamiętajmy o tym w czasie zakupów i pytajmy o nie sprzedawców. Mniejsza umywalka będzie wyglądała lepiej i zgrabniej w miniaturowej łazience niż duża, masywna umywalka, zaprojektowana do dwudziestometrowego pokoju kąpielowego. Nie kupmy też za małej lub za płytkiej umywalki. Zastanówmy się jaka będzie wystarczająca w codziennych czynnościach. W małych pomieszczeniach warto optycznie powiększyć przestrzeń. Pomogą w tym jasne, pastelowe kolory, lustra, odpowiednie oświetlenie i średnie lub małe płytki. W łazience na zdjęciu poniżej zastosowano dwa duże lustra, które dodają przestrzeni. Jeżeli na wprost wejścia do łazienki umieścimy ładną umywalkę i duże lustro nad nią, uzyskamy dobry efekt wizualny. Pomieszczenie będzie wydawało się większe, jaśniejsze.
 
Naturalne światło powiększa optycznie przestrzeń. Jeżeli nie ma okna w łazience, albo jest ono niewielkie, postarajmy się aby odcień sztucznego światła jak najbardziej przypominał to naturalne. W małej łazience najważniejsze są: zamknięte półki, odpowiednia skala mebli i ceramiki, jasne kolory, zastosowanie luster i odpowiedniego światła, ograniczenie drobnych, mało ozdobnych przedmiotów na wierzchu, umiar, bo mniej znaczy więcej.
    Więcej o:

Skomentuj:

Mała łazienka