Pokój z aneksem kuchennym
Na pytanie czytelniczki dotyczące aranżacji salonu z wydzielonym aneksem kuchennym, odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z biura architektonicznego TECON.
Pytanie
Dzień dobry,
zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w aranżacji salonu z wydzielonym aneksem kuchennym w moim nowym mieszkaniu. Obecnie mieszkanie jest w stanie deweloperskim, dlatego mam problem z wyobrażeniem sobie jak powinno wyglądać idealne rozwiązanie przy takim podłużnym układzie mieszkania. Salon wraz z aneksem kuchennym mają powierzchnie ok 45m kw. Aneks kuchenny znajduje się zaraz przy wejściu do mieszkania. Chciałabym go jednak w jakiś sposób oddzielić od przedpokoju, w którym będą stały buty czy wisiały kurtki. Proponowane przez dewelopera rozwiązania nie do końca mi odpowiadają. Kolejnym problemem jest oddzielenie części kuchennej od jadalnej i w końcu od części dziennej. W salonie znajduje się filar, który stanowi naturalny podział. Jednak nie chciałabym zabudowywać przestrzeni między filarem a ścianą, gdyż zablokuje wtedy jedyne źródło dopływu naturalnego światła do części kuchennej. Okna niefortunnie znajdują się tylko z jednej strony mieszkania. Mam jeszcze jedno pytanie. Co zrobić w takim wypadku z podłogą? Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem w kuchni i przedpokoju są płytki. W części dziennej natomiast widzę panele czy parkiet. Jak zatem połączyć w funkcjonalny, trwały i estetyczny sposób panele z płytkami w takim wypadku? Czy może na całej powierzchni podłogi mogłyby się znaleźć panele?
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie.
Sylwia
Odpowiedź
Wnętrze które przesłała do nas czytelniczka można zaaranżować przy zastosowaniu kilku funkcjonalnych a zarazem efektownych rozwiązań. W aranżacji postawiłabym na styl skandynawski charakteryzujący się prostą formą, naturalnością materiałów i zastosowaniem jasnych kolorów. Nie należy się także bać eksperymentów z akcentami w intensywnych kolorach. Będzie to wyglądało ciekawie i nowocześnie zarazem.
Aby oddzielić aneks kuchenny od holu, można postawić szafę zestawioną z panelami wykonanymi z płyty MDF z wyciętym laserowo wzorem. Można wybrać lub zaprojektować dowolnie wybrany wzór. Szafa może pełnić dwie funkcje; od strony przedpokoju szafy ubraniowej i szafy na buty, natomiast od strony kuchni powierzchni na akcesoria kuchenne. Dla podkreślenia tego elementu zastosowano żółty energetyczny kolor, który pojawia się także w innych elementach wystroju.
W podobny sposób można oddzielić kuchnię od salonu i części jadalnej stosując ściankę ażurową z płyty MDF o wysokości 120 cm, której zadaniem będzie przysłonięcie blatów roboczych.
Ciekawym pomysłem będzie także wykonanie na ścianie głównej tynku strukturalnego przypominającego beton. Dzięki temu wnętrze będzie naturalne i a mocne kolory nieco stonowane.
Rzeczywiście nie jest konieczna zabudowa filara, konsekwencją której byłoby zaburzenie przestrzeni salonu. W kwestii oświetlenia kuchni i salonu warto zastosować mocowane od stropu halogeny w kolorze białym. Nad stołem jadalnym można umieścić lampę wisząca w kolorach tęczy, będzie ona akcentem nadający wnętrzu energii i optymizmu. Obok sofy proponuje postawić białą lampę jako źródło światła do czytania. Zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia pozwoli dodatkowo wydzielić strefę kuchenną od strefy wypoczynku.
Strefę wejścia oraz kuchnię proponuję wyłożyć płytkami gresowymi o wymiarach 60x60 w kolorze Antracyt. W salonie można zastosować deskę dębową w kolorze naturalnym.
architekt Alina Badora
Biuro architektoniczne TECON
- Więcej o:
Świąteczna elegancja: jak zaaranżować mieszkanie na Boże Narodzenie?
Wielkomiejski eklektyzm, czyli oryginalne mieszkanie w Gdyni
Skandynawski dom gotowy na święta
Elegancki apartament w Mławie - aranżacja projektu Weroniki Budzichowskiej
100-metrowe mieszkanie w Krakowie projektu pracowni Minimoo
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI