Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nieustawny przedpokój

Inga Kosim

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Inga Kosim.

Pytanie

Witam. Proszę o poradę co zrobić z moim przedpokojem, który jest wąski i nieustawny. Przedpokój ma szerokość ok. 1,5 metra i jest w kształcie litery T, tylko w odwrotnych proporcjach. Dłuższa część ma 4,5 metra, natomiast krótsza  ok. 2,5 metra. W przedpokoju jest aż 6 drzwi i praktycznie żadnego miejsca na ubrania czy buty. Na podłodze jest stary parkiet. Zastanawiam się czy warto go remontować, czy położyć jakieś płytki? Co będzie praktyczniejsze? Co położyć na ścianie żeby można ją było łatwo utrzymać w czystości - mam psa. Ratunkiem jest to, że mam w mieszkaniu garderobę, ale chciałabym mieć w przedpokoju jakąś szafkę na buty i wieszak.  Jakich kolorów użyć? Chcę też powymieniać drzwi na bardziej nowoczesne, jakie będą odpowiednie. Dziękuję,  Aneta.

Odpowiedź

Polecam zdecydować się na remont podłogi. Proponowałabym Pani gładkie płytki w jasnym, neutralnym kolorze, powiększą optycznie przedpokój oraz go rozjaśnią. Taka podłoga wcale nie musi być nudna. Płytki mogą mieć ciekawą fakturę, która nada jej lekko dekoracyjny charakter. Patrząc pod kątem utrzymania czystości płytki zdecydowanie wygrywają z parkietem, dużo łatwiej zmyć z nich ślady pozostawione przez czworonożnego przyjaciela. Najładniej będą się prezentować płytki o średnich wymiarach (np. 20cm x 20cm).

Najprostszym rozwiązaniem w wypadku ścian jest malowanie. Wiele dostępnych na rynku farb jest odpornych na częste mycie i szorowanie. Polecam Pani farby akrylowo - lateksowe, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jest niewątpliwie przydatne w ciasnym przedpokoju. Innym rozwiązaniem jest położenie winylowej tapety - miękkiej w dotyku, z grubą warstwą wierzchnią. Taka tapeta nadaje się do wielokrotnego mycia. Proszę wybrać mocny kolor w jasnym odcieniu. Może zieleń, róż albo żółć ? Mocny kolor ożywi małe wnętrze i doda mu charakteru.

Największym Pani problemem jest mała powierzchnia, którą trzeba przeznaczyć na przechowywanie odzieży i obuwia. Ponieważ doradziłam Pani gładkie ściany, można je urozmaicić fantazyjnymi wieszakami na kurtki. Zajmują minimum przestrzeni i są bardzo funkcjonalne. Takie detale mogą być szalenie oryginalne i efektowne. Nawet obuwie może być przechowywane na specjalnie do tego przeznaczonych wieszakach. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest szafka na buty. Pionowa, o małej głębokości (np.18 cm) może pomieścić do 6 par butów, przy okazji nie zajmując wiele miejsca. Praktyczną opcją jest mebel wykonany z tworzywa sztucznego - bardzo łatwy do umycia. Jeżeli Pani przedpokój jest wysoki może Pani uzyskać dodatkowe miejsce montując półki nad drzwiami. Nie będą nadawać się do codziennego użytkowania, ale zawsze można schować na nich kilka par butów, z których rzadko Pani korzysta.

Drzwi proponowałabym drewniane, o dużym przeszkleniu - w ciągu dnia doświetlą przedpokój światłem dziennym. Proste, geometryczne formy nie przytłoczą małej przestrzeni, a drewno będzie ciekawie prezentować się na tle gładkich ścian.

Inga Kosim

Skomentuj:

Nieustawny przedpokój