Sposób na wąska kuchnię w nowym domu

Katarzyna Kraszewska

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz Katarzyna Kraszewska.

Pytanie:

Witam!

Planujemy z narzeczonym budowę domu. W projekcie który wybraliśmy kuchnia z jadalnią jest dość wąska i długa. Oboje zawsze marzyliśmy o kuchni z wyspą. Obawiamy się tylko, że w naszej kuchni taką wyspę będzie bardzo ciężko wpasować i może nie być to funkcjonalne. Czy państwa zdaniem przy takich rozmiarach kuchni można spełnić swoje marzenie i wkomponować wyspę:) czy raczej nie jest to dobry pomysł i niech pozostanie naszym marzeniem? Pozdrawiam!

Gosia 

Odpowiedź:

Wąska kuchnia wcale nie musi stanowić problemu.

W tym przypadku mamy długie i wąskie pomieszczenie na kuchnię i jadalnię .

Plusem są 2 okna naprzeciwko siebie, dzięki temu pomieszczenie jest doświetlone, a okna zawsze odrobinę wizualnie skracają przestrzeń.

W tego typu pomieszczeniach zawsze jest problem co zrobić ze słupkiem lodówki + piekarnik na wysokości. W każdym wariancie zajmuje dużo miejsca i zabiera światło z okna. Dlatego tutaj zaproponowałam przesunięcie jednej ze ścian działowych między kuchnią a salonem.  Stworzyła się wnęka która pomieści dużą lodówkę side by side oraz piekarnik ( w tym przypadku niski piekarnik 45cm wys. + ekspres do kawy nad nim )

Najlepszym miejscem na blat roboczy jest oczywiście miejsce pod oknem, które dzięki przedłużeniu blatu w głębokość glifu okiennego, daje nam wygodną przestrzeń do pracy.

Na ścianie okiennej umieszczony został również zlew i zmywarka, zgonie z zasadą : najpierw wyjmujemy coś z lodówki, potem myjemy a następnie pracujemy na blacie roboczym. Gotowanie jest czynnością ostateczną dlatego może być spokojnie przesunięte na dodatkowy blat wyspy.

Wyspa poza funkcją gotowania mieści w sobie szuflady na wszystkie garnki i talerze. Ma również dodatkowe miejsce do siedzenie dla 2 osób na podwyższonych stołkach - jednak nie barowych ze względu na to iż blat jest na wys. 90cm a nie 105.

Dzięki wyspie zyskujemy wolne ciągi komunikacyjne przy ścianach bocznych, nie zabieramy sobie przez to światła naturalnego , ściany boczne są równomiernie oświetlone w ciągu dnia.

Dzięki tym zabiegom mamy kuchnie której blat roboczy wraz z zlewem nie jest widoczny z salonu, schowany za zabudową lodówki, przez wejście do kuchni widzimy wyspę z miejscem do siedzenia i obrazem w tle, a jadalnia zdaje się wychodzić na Salon dzięki postawieniu dodatkowego kredensu.

Nad wyspą znajduje się zabudowa zwykłego okapu podszafkowego ( nie szufladowego ) który został podwieszony na konstrukcji aluminiowej i obłożony płytami karton-gipsowymi. Dzięki czemu nie mamy wielkiego srebrnego okapu rzucającego się w oczy z salonu, a raczej wypuszczoną część sufitu podwieszanego.

Kuchnia otwarta na Salon i połączona z jadalnia zobowiązuje do czystości i potraktowania tej przestrzeni w szczególny sposób. Nie musi być ona miejscem nagromadzenia sprzętów, dodatków, ozdób, może być za to pomieszczeniem eleganckim w którym czas spędzają miło wszyscy domownicy oraz ich goście. Z tego też powodu na ścianie za wyspą umieszczony został obraz, a na ścianie jadalnianej rzeźba z drewna. Nie ma tu miejsca na bibeloty, haczyki z kubkami dla domowników i półki na wciąż kurzące się rondle i finezyjne rzędy przypraw.

Aby optycznie powiększyć przestrzeń na tyle zabudowy kominka znajduje się wielkie lustro płasko naklejone na ścianę, dające efekt głębi i powiększające pomieszczenie optycznie.

Usuwając dodatkowo niewielką ścianę przy jadalni, zyskaliśmy miejsce na postawienie przeszklonej szafy na zastawę stołową, dodatki kuchenne i jadalniane. Dzięki  temu odciążymy szafki kuchenne z nagromadzenia tychże sprzętów, pozostawiając tam cenne miejsce dla urządzeń i produktów.

W pomieszczeniach o tak specyficznym układzie najlepiej stosować zasadę "im prościej tym lepiej". Nie zaleca się  łączenie materiałów na posadzce oraz udziwnionych sufitów podwieszanych. Prostota i elegancja są ponadczasowe, a naturalne materiały na blatach takie jak kamień najlepiej się spisują i co najważniejsze ładnie i szlachetnie się starzeją.

Trzeba jednak pamiętać iż decydując się na kuchnię otwartą na Salon musimy pamiętać, iż jej wykończenie stolarskie - meble nie mogą odbiegać znacznie jakościowo od salonu. Przestrzeń powinna być spójna i co bardzo ważne dobrze oświetlona z możliwością sterowania sekcjami świetlnymi w zależności od pory dnia i okazji.

Katarzyna Kraszewska 

Urządzamy kuchnię z wyspą

Jadalnia w małym mieszkaniu

Skomentuj:

Sposób na wąska kuchnię w nowym domu