Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małe mieszkanie i antresola?

red.

Na pytanie użytkownika odpowiada architekt wnętrz Alina Badora z  biura architektonicznego TECON

Pytanie:

Witam serdecznie,

Jestem na etapie wykańczania małego mieszkania, ok 37 m kw. i proszę o pomoc przy aranżacji salonu (praktyczne oddzielenie miejsca do spania od reszty pomieszczenia). Żeby nie stawiać ścianki po środku salonu wymyśliłam zbudowanie antresoli z półkami oddzielającymi część sypialną od salonu, na której również chciałabym zamontować TV, a spora powierzchnia pod antresolą zostanie wykorzystana na póki i schowki. Pomysł jest taki żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń małego mieszkanka i żeby to fajnie wyglądało :-) Całość chciałabym żeby była w kolorze białym tak jak całość mieszkania. Proszę o pomoc, czy mój pomysł jest trafny i czy może można go zrealizować inaczej.

Pozdrawiam,
Monika

Odpowiedź:

W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni tego mieszkania proponuję porzucenie pomysłu budowy antresoli.  Wysokość kondygnacji wynosi jedynie 260 cm i jest to niewiele, aby uzyskać antresolę, przy której przestrzeń nad i pod byłaby w 100% i dobrze wykorzystana. Budowa antresoli w pokoju dziennym spowodowałaby także znaczące pomniejszenie powierzchni użytkowej tegoż pokoju.

Zamiast antresoli proponuję wybudowanie podestu o wysokości 45 cm., pod którym można umieścić łóżko ze stelażem umieszczonym na kółkach. Łóżko takie wysuwałby się na noc a w dzień, szybko i wygodnie chowało pod podest. Przestrzeń na podeście pełniłaby rolę miejsca, które można dowolnie wykorzystać tworząc, tak jak zaproponowałam w naszym projekcie, miejsce do pracy.

Na podeście został umieszczony blat do pracy oraz wygodna zabudowa meblowa. Ścianka oddzielająca podest od salonu pełni rolę dodatkowych półek i szafek, stelaża pod telewizor oraz oddziela od pokoju wysunięte spod podestu łóżko. Zabudowę taką można wykonać z płyty MDF  lakierowanej na wysoki połysk w kolorze czystej bieli. Lekka zabudowa będzie nie tylko funkcjonalna ale także dodatkowo powiększy optyczne pomieszczenie.

W mieszkaniach o niewielkich powierzchniach warto przewidzieć dużą ilość schowków i dobrze rozmieszczonych półek. Pozwoli to na utrzymanie porządku a mieszkanie będzie bardzo funkcjonalne.  Zaproponowana zabudowa meblowa na ścianie z wkomponowaną sofą umożliwia dowolne zaplanowanie przestrzeni i wygospodarowanie miejsca na stolik kawowy czy dodatkowy fotel. Równie dobrze można pomyśleć w tym miejscu o tradycyjnej dwuosobowej sofie.

Alina Badora / TECON

Skomentuj:

Małe mieszkanie i antresola?