Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Japoński design dziś

red.

Wystawa "WA: HARMONIA. Japoński design dziś", po prezentacji w Paryżu, Budapeszcie i Essen, trafi do Warszawy.

W terminie 14 stycznia - 28 marca 2010 w salach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego będzie można obejrzeć 161 przedmiotów codziennego użytku zaprojektowanych przez znanych japońskich designerów, m.in. Naoto Fukasawę.

Zamysłem wystawy jest prezentacja, na przykładach obiektów japońskiego design, idei "WA", oznaczającej stan harmonii we wszystkich dziedzinach życia. Wystawie będą towarzyszyć wykłady, warsztaty i pokazy, których celem będzie przybliżenie japońskiej kultury i tradycji.

"WA, wartość znakomicie godna szacunku, opiera się na zasadzie, iż trzeba unikać wszelkiej niezgody" - tak brzmi pierwsze zdanie w ogłoszonej w 604 roku pierwszej konstytucji japońskiego cesarstwa. Od tego czasu dla Japończyków "WA" przez wieki było synonimem idealnej zgody, która musi królować między wszystkimi istnieniami, w tym ożywionymi i nieożywionymi.

Kuratorzy ekspozycji, której celem jest pomoc w zrozumieniu charakteru współczesnego wzornictwa japońskiego, postanowili jako klucz do niej wyeksponować cechy obiektów nawiązujące właśnie do "WA".

Obiekty wyeksponowane zostały według podziału na 12 kategorii (odpowiadających różnym typom użytkowania, m.in. zastawa stołowa, kuchnia i łazienka, zabawki i artykuły dla dzieci, ubrania i konfekcja) oraz sześć słów kluczowych, ilustrujących koncepcje, uczucia i gusta obecne we wzornictwie japońskim: Kawaii (uroczy), Kurafuto - (niepowtarzalny), Kime (finezyjny),  Tezawari (zmysłowy w dotyku), Minimaru (minimalistyczny) i Kokorokubari (przemyślany).

Organizator i miejsce wystawy:

Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7, Warszawa;

Termin: 14 stycznia - 28 marca 2010 r.

Skomentuj:

Japoński design dziś