Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabawa na przystanku - niezwykła metamorfoza przystanków autobusowych w Gdyni

red.

Chwila rozrywki w oczekiwaniu na autobus

Do pracy jeżdżę autobusem. Codziennie więc stoję na przystanku kilka, a czasem i kilkanaście minut. Jeśli jest ciepło - czytam książkę. Jeśli zimno - chodzę w kółko i (nie ma co ukrywać) nie jest to najbardziej zajmujące zajęcie świata. A gdyby tak przystanki zamienić w place zabaw nie tylko dla dzieci?

Z ogromną przyjemnością pokazuje dziś Wam projekt Dominiki Janickiej i Anny Jankowskiej z pracowni AD12 przy współpracy z Michałem Idźkowiakiem.  Projekt "Bus with us" zrealizowany został w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Chwarzno-Wiczlino w Gdyni. Powstają tu kolejne duże osiedla z ograniczonym dostępem do rekreacji. Brak odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej generuje korki w godzinach szczytu. Mieszkańców przybywa, a przyjaznych im miejsc w przestrzeni publicznej niestety nie.

Architekci przy wsparciu Rady dzielnicy postanowili przeobrazić dobrze znane przystanki autobusowe w miejsca sprzyjające kreatywnemu działaniu, stworzyć intrygującą i inspirującą przestrzeń. Kto wie, może zachęci to mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej? Aby umilić czas oczekiwania na przyjazd autobusu, umieszczono w panelach bocznych wiat dwa rodzaje tablic zapewniających chwilę rozrywki.

Pierwsza z nich to tablica szpilkowa. Ponad 2000 ruchomych szpilek umieszczonych w ramie umożliwia tworzenie własnej płaskorzeźby w kilka sekund. Wystarczy odcisnąć swoją sylwetkę lub każdy inny dowolny kształt. Dzięki zmiennemu charakterowi instalacji każdy ma możliwość kształtowania otaczającej go przestrzeni.

Drugi typ tablic, łączący elementy zabawy i edukacji to labirynt-mapa dzielnicy. Posiada wyznaczoną trasę komunikacji publicznej, na której można odnaleźć dany przystanek. Sterowanie gałką imitującą autobus jest nie tylko wyzwaniem zręcznościowym, ale również okazją do odbycia wirtualnej podróży po dzielnicy. Ma to za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców o okolicy oraz zainspirować do faktycznych spacerów.

Jak Wam się podobają takie przystanki? Naszym zdaniem są świetne!

    Więcej o:

Skomentuj:

Zabawa na przystanku - niezwykła metamorfoza przystanków autobusowych w Gdyni