Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hotel w dawnej szkole dla panien

red.

Elegancki hotel w secesyjnym budynku dawnej szkoły dla panien.

Otwarty w 2014 roku hotel Miss Clara mieści się w samym centrum Sztokholmu, zaledwie 2 minuty spacerem od Drottninggatan, głównej handlowej ulicy miasta. Budynek, w którym mieści się czterogwiazdkowy hotel, został zbudowany w 1910 roku dla żeńskiej szkoły Ateneum. Siedmiopiętrowy budynek w secesyjnym stylu zaprojektowało biuro Hagstrom&Ekman.

Ateneum była jedną z największych żeńskich placówek oświatowych w Szwecji. Powstała z połączenia dwóch szkół, w tym szkoły założonej przez Clarę Stomberg. Kształcenie odbywało się na poziomie szkoły podstawowej i ponad podstawowej. W 1920 roku w szkole uczyło się ponad 700 dziewcząt. Szkoła funkcjonowała w budynku przy Sveavagen 48 do 1939 roku. Budynek przechodził z rąk do rąk, ale to już inna historia.

Przekształcenia tego ogromnego budynku na hotel, podjął się Gert Wingardh, czołowy szwedzki architekt. Architekt miał za zadanie wyeksponowanie secesyjnych elementów wewnątrz budynku i połączenie ich z typowo skandynawskim wyposażeniem.  Zwraca uwagę duża klatka schodowa z piękną, kutą poręczą i kamienne posadzki.

W hotelowych pokojach również widzimy inspiracje secesją, podaną jednak w nowoczesnej formie. Miękkie organiczne linie i solidne szwedzkie rzemiosło pojawiają się w każdym pokoju. Prawdziwą ozdobą są duże, półkoliście zakończone okna.

Właściciele hotelu złożyli hołd pani Stomberg, legendarnej założycielce istniejącej tu przed laty szkoły. To właśnie na jej cześć, hotel nazwano "Miss Clara".

Jak Wam się podoba to miejsce?

    Więcej o:

Skomentuj:

Hotel w dawnej szkole dla panien