Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Apartament w Jaffie

Agata Ziółkiewicz

Przeszłość i przyszłość z widokiem na morze.

Tel Awiw-Jaffa. Izrael. To tu znajduje się nie tylko jeden z najstarszych na świecie portów, ale i mieszkanie, które warto zobaczyć. Łączy ono w sobie starożytne mury z nowoczesnym wnętrzem. Jaffa była niegdyś odrębnym miastem, dziś jest częścią aglomeracji, jedną z dzielnic Tel Awiwu. To starożytny port, o który toczono walki od stuleci. Dziś jest raczej spokojną dzielnicą artystów, pełną galerii sztuki i kawiarni. To miejsce do którego chętnie się ucieka by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Apartament jest położony w bardzo malowniczym miejscu. Z okien rozpościera się widok na port i Morze Śródziemne. Wewnątrz panuje miły chłód i szlachetny minimalizm. Główną ideą w tym projekcie było połączenie starego z nowym, ale tak by żadne nie straciło na swej wartości i oryginalności.

Zanim podjęto się jakichkolwiek działań aranżacji wnętrz postanowiono dotrzeć do sedna. Ściany zostały skute tak by odsłoniły pierwotną materię z jakiej zbudowano dom. Kamień okazał się być na tyle interesujący, że postanowiono go nie zasłaniać. Ściany poddano pilingowi, wyrównano i nadano szlachetności. Są teraz głównym elementem tworzącym to wnętrze, jego urok i niepowtarzalną atmosferę. Wnętrza tego izraelskiego apartamentu kojarzą się ze średniowiecznym zamkiem, ale wydają się być dużo przytulniejsze i cieplejsze. Może jednak bliżej mu do estetyki współczesnych loftów.

Ogromne, łukowate okna wpuszczają do wnętrza całkiem sporo światła, a wieczorem pozwalają na spokojną kontemplację morza i nieba. Właśnie - kontemplację, bo ów minimalizm przywodzi na myśl także inną konotację - z zakonem, miejscem odosobnienia. Ale może na tym właśnie polega współczesne pojęcie luksusu - na posiadaniu pustej, pięknej przestrzeni. Łukowate sklepienia, otwarta przestrzeń nie przedzielona drzwiami. Ponad sto metrów kwadratowych. Sporo miejsce do popisu dla architekta wnętrz. A jednak młody zespół architektów z Pistou Kedem Architect nie zaszalał, choć efekt jaki udało się im osiągnąć jest godny podziwu.

Apartament jest nowoczesny w wystroju. Niewiele tu kolorów: dominują beże, brązy i biel. Proste, oszczędne w formie, choć wygodne meble, niewiele dekoracji. Do aranżacji wnętrza wykorzystano nierdzewną stal i bardzo popularny ostatnio, nowoczesny corian. W kuchni, przypominającą nieco piwniczkę z winami, prosty ciąg grafitowo-czarnych szafek lśni i zaprasza do gotowania. Towarzyszy mu długi biały stół i jasne krzesła.

W sypialni dodano kabinę prysznicową idąc modnym tropem łączenia tych dwóch pomieszczeń: sypialni i łazienki. Nieopodal okna, a także na przeszklonym balkonie stolik, fotele - miejsce idealne dla spokojnej lektury, rozmowy czy opalania się. To minimalistyczne, kamienne, jasne wnętrze tchnie spokojem, ciszą, chłodem. Na gorące izraelskie lato to miejsce idealne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Apartament w Jaffie