Apartament w Jaffie

Agata Ziółkiewicz

Przeszłość i przyszłość z widokiem na morze.

apartament w Jaffie
apartament w Jaffie
fot. www.pitsou.com

 

 

Tel Awiw-Jaffa. Izrael.


To tu znajduje się nie tylko jeden z najstarszych na świecie portów, ale i mieszkanie, które warto zobaczyć. Łączy ono w sobie starożytne mury z nowoczesnym wnętrzem.

Jaffa była niegdyś odrębnym miastem, dziś jest częścią aglomeracji, jedną z dzielnic Tel Awiwu. To starożytny port, o który toczono walki od stuleci. Dziś jest raczej spokojną dzielnicą artystów, pełną galerii sztuki i kawiarni. To miejsce do którego chętnie się ucieka by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.Apartament jest położony w bardzo malowniczym miejscu. Z okien rozpościera się widok na port i Morze Śródziemne. Wewnątrz panuje miły chłód i szlachetny minimalizm.

 

 

apartament w Jaffie

 

 

Główną ideą w tym projekcie było połączenie starego z nowym, ale tak by żadne nie straciło na swej wartości i oryginalności.

 

Zanim podjęto się jakichkolwiek działań aranżacji wnętrz postanowiono dotrzeć do sedna. Ściany zostały skute tak by odsłoniły pierwotną materię z jakiej zbudowano dom. Kamień okazał się być na tyle interesujący, że postanowiono go nie zasłaniać. Ściany poddano pilingowi, wyrównano i nadano szlachetności. Są teraz głównym elementem tworzącym to wnętrze, jego urok i niepowtarzalną atmosferę.

Wnętrza tego izraelskiego apartamentu kojarzą się ze średniowiecznym zamkiem, ale wydają się być dużo przytulniejsze i cieplejsze. Może jednak bliżej mu do estetyki współczesnych loftów.

 

 

Ogromne, łukowate okna wpuszczają do wnętrza całkiem sporo światła, a wieczorem pozwalają na spokojną kontemplację morza i nieba. Właśnie - kontemplację, bo ów minimalizm przywodzi na myśl także inną konotację - z zakonem, miejscem odosobnienia.

Ale może na tym właśnie polega współczesne pojęcie luksusu - na posiadaniu pustej, pięknej przestrzeni.

 

 

apartament w Jaffie

 

 

 

Łukowate sklepienia, otwarta przestrzeń nie przedzielona drzwiami. Ponad sto metrów kwadratowych. Sporo miejsce do popisu dla architekta wnętrz. A jednak młody zespół architektów z Pistou Kedem Architect nie zaszalał, choć efekt jaki udało się im osiągnąć jest godny podziwu.

 

Apartament jest nowoczesny w wystroju. Niewiele tu kolorów: dominują beże, brązy i biel. Proste, oszczędne w formie, choć wygodne meble, niewiele dekoracji.

 

Do aranżacji wnętrza wykorzystano nierdzewną stal i bardzo popularny ostatnio, nowoczesny corian.
W kuchni, przypominającą nieco piwniczkę z winami, prosty ciąg grafitowo-czarnych szafek lśni i zaprasza do gotowania. Towarzyszy mu długi biały stół i jasne krzesła.

 

 

apartament w Jaffie

 

 

W sypialni dodano kabinę prysznicową idąc modnym tropem łączenia tych dwóch pomieszczeń: sypialni i łazienki.
Nieopodal okna, a także na przeszklonym balkonie stolik, fotele - miejsce idealne dla spokojnej lektury, rozmowy czy opalania się.

To minimalistyczne, kamienne, jasne wnętrze tchnie spokojem, ciszą, chłodem.
Na gorące izraelskie lato to miejsce idealne.

 

Zdjęcia >>

 

Agata Ziółkiewicz

 

Zobacz także:

Willa Mina One
Modny apartament w Oslo
Beton we wnętrzach

Skomentuj:

Apartament w Jaffie