Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy katalog IKEA 2013 - stawiają na tkaniny

Marta Lubaszewska

To wnętrzarskie wydarzenie, na które czeka większość Polaków.

Nie oszukujmy się, coroczny, nowy katalog szwedzkiej marki to tak naprawdę jedyne wydarzenie, które absorbuje większość naszych rodaków jeśli chodzi o tematykę wyposażenia wnętrz i wzornictwa.

W Polsce katalog IKEA wychodzi już 17. rok z rzędu, tym razem w nakładzie 5,26 miliona. Na całym świecie liczba wydanych egzemplarzy sięga 212 milionów.

Na czym polega fenomen katalogu meblowej sieciówki ze Szwecji? Dlaczego tak na niego wszyscy czekają? Tym bardziej, że z  badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Grupa IQS Sp. z o.o. na zlecenie IKEA w 2012 roku wynika, że Polacy rzadko dokonują zmiany aranżacji mieszkania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 36% ankietowanych zmieniło wystrój domu, mimo że aż 81% zgadza się, że takie zmiany mają pozytywny wpływ na jakość ich życia. Rzecz w tym, że Polacy postrzegają zmiany wystroju i aranżację wnętrz jako duże i kosztowne przedsięwzięcie (aż 82% respondentów podało ograniczenia budżetowe jako powód braku zmian w wystroju mieszkania).

Zapytaliśmy nasze redakcyjne koleżanki i kolegę, którzy z tematyką aranżacji wnętrz na co dzień nie pracują. Pytanie brzmiało: Co jest fajnego w corocznym, nowym katalogu IKEA?

Wiktoria twierdzi, że katalog IKEA pozwala jej oszczędzić czas. "Nie muszę spędzać godzin w sklepie oglądając każdą lampkę, sprawdzając ile kosztuje itd. W katalogu mam wszystko w jednym miejscu, a porównanie jednego produktu z drugim jest bardzo łatwe" - dodaje.

Z kolei Paulina mówi, że katalog jest dla niej swoistą inspiracją i kojarzy jej się z dobrze wydanym magazynem wnętrzarskim. Duże, kolorowe zdjęcia i przede wszystkim innowacyjne pomysły na aranżację wnętrz sprawiają, że co roku z utęsknieniem czeka na kolejny numer. Magda również przyznała, że lubi przeglądać te katalogi. "Zawsze czekam na kolejną edycję, bo to oznacza nową dawkę świeżych pomysłów, które będę mogła zrealizować niewielkim nakładem kosztów" - twierdzi.

Jedyny zapytany przez nas mężczyzna Marcin, odpowiedział: "Nie czekam jakoś szczególnie na każdy nowy katalog IKEA (szczególnie, że wszystkie produkty mogę w razie potrzeby znaleźć w katalogu online), ale co roku wertuję go z ciekawości. Niestety, od lat nie widziałem w nim niczego, co zaskoczyłoby mnie estetycznie czy funkcjonalnie i spowodowało natychmiastową chęć posiadania jakiegoś mebla albo przedmiotu (jednocześnie w moim domu znalazłoby się ich kilka). IKEA jest przydatna, choć pozostaje dla mnie rodzajem meblowego fast-foodu - taniego, szybkiego i tymczasowego".

Jasne jest, że "kultowy" katalog nie u wszystkich wywołuje  pozytywne reakcje. Kiedy na Facebooku opublikowaliśmy informację o możliwości oglądania go on-line, jeden z komentarzy brzmiał dość ostro: "Pozostaje nam powiedzieć głośno i zdecydowanie: korporacyjnemu badziewiu made in china mówimy NIE".

Czy Wy lubicie katalogi IKEA? Podzielcie się z nami swoją opinią.

A co nowego zobaczymy w tegorocznym katalogu?

Katalog na rok 2013 to hasło "W nowym wystroju, w lepszym nastroju". IKEA stawia na tekstylia, twierdząc, że są jednymi z najlepszych produktów, z pomocą których możemy łatwo i niedrogo zmienić oblicze naszego mieszkania. Z tego powody wszystko w katalogu kreci się wokół tkanin. Poduszki, narzuty, zasłony, tkaniny z metra, ręczniki są w stałej ofercie marki, jednak w tym roku pełnią specjalną rolę. IKEA proponuje abyśmy wyobrazili sobie dom bez tkanin i twierdzi, że bez nich nie da się żyć.

Zachęca też do kreatywności - z tkanin można własnoręcznie zrobić prawie wszystko - i proponuje zakup maszyny do szycia marki IKEA!

Z okładki nowego katalogu zerka na nas oryginalny fotel  z 1951 roku, odświeżony nowymi poduszkami. Wtedy ten sam fotel również trafił na okładkę katalogu. Co ciekawe jest to ulubiony fotel Ingvara Kamprada - założyciela firmy, a ten z tegorocznej okładki naprawdę należy do niego!

W tym roku IKEA proponuje unowocześnioną kopię tego klasycznego mebla w postaci fotela Strandmon.

Tym razem katalog IKEA jest również dostępny w wersji cyfrowej na smartfony i tablety. Najpierw trzeba jednak pobrać z Google Play lub App Store darmową aplikację IKEA.  Jeżeli używa się smartfona lub tabletu, wystarczy znaleźć symbol telefonu w katalogu i zeskanować całą stronę. Katalog można też obejrzeć na stronie www.ikea.com.pl

A już niebawem pokażemy wam najlepsze, tegoroczne nowości IKEA, a także ciekawe pomysły na wykorzystanie tkanin we wnętrzach.

Skomentuj:

Nowy katalog IKEA 2013 - stawiają na tkaniny