Rodzinny dom pod Krakowem w stylu japandi
Właściciele tego domu zafascynowali się stylem, który łączy skandynawską prostotę z japońskim wyrafinowaniem. Jednocześnie pragnęli, aby wnętrza były dynamiczne i wyraziste, z mocnymi akcentami kolorystycznymi. Jak zrealizować tę wizję w spójny sposób? Odpowiedź znalazła pracownia Mango Investments, tworząc komfortową przestrzeń w unikalnej interpretacji stylu japandi.
Styl japandi łączy pragmatyczną, ciepłą estetykę skandynawską z elegancją japońskich wnętrz. Właścicielom domu zależało im również na tym, by subtelna baza aranżacyjna była wzbogacona o mocniejsze akcenty kolorów i form, w tym również dzieł sztuki. Zespół Mango Investments stworzył koncepcję wystroju, opierając projekt na szlachetnych, naturalnych materiałach, charakterystycznych zarówno dla architektury Dalekiego Wschodu, jak i Europy.
Dominują tu drewno – zarówno lite, jak i w postaci forniru – oraz kamień. Paleta kolorów oparta jest na naturalnych barwach ziemi ma uniwersalny charakter, lecz ożywiają ją mocniejsze akcenty kolorystyczne, takie jak odcienie pomarańczowego, miedzi, sjeny palonej czy bordo. Są to również kolory ziemi, ale o zdecydowanie intensywniejszej tonacji. Echo japońskich wnętrz jest widoczne w graficznych akcentach czerni, a niezbędną równowagę wprowadzają złamane, chłodne zielenie. Co istotne, materiały i kolory w całym domu tworzą spójną paletę, zastosowaną zarówno w części dziennej, jak i w pomieszczeniach prywatnych.
Dzieła sztuki użytkowej już od progu przyciągają uwagę rozwiązaniami, które łączą praktyczność z artystyczną formą. Centralnym punktem holu stały się przeszklone drzwi oddzielające go od strefy salonu i kuchni. Delikatna metalowa konstrukcja nie blokuje światła, a wręcz kieruje wzrok w głąb domu. Duże tafle szkła dodają wnętrzom przestronności. Ozdobą salonu jest lampa-totem z dmuchanego wielobarwnego szkła, przyciągająca wzrok nawet wtedy, gdy jest wyłączona.
Podświetlana witryna wbudowana w ścianę przy kuchni eksponuje ulubioną ceramikę na tle podświetlonego kamienia. Kolory zastosowane w salonie powracają w kuchni, gdzie zgaszona zieleń widoczna jest zarówno na sofie, jak i w zabudowie kuchennej. Stylowe detale to pionowe szprosy na frontach wiszących szafek, które harmonizują z czarnym AGD i lekkimi krzesłami. Ażurowe drewniane fronty kryją przestrzeń na dokumenty, a otwarte półki regału w zielonym odcieniu, podobnym do tego z kanapy, tworzą miejsce na ulubione albumy i dekoracyjne drobiazgi, sprzyjając efektywnej pracy w pięknym otoczeniu.
W części prywatnej najbardziej wyrazistym przejawem inspiracji Dalekim Wschodem są lampy o kształtach przypominających papierowe lampiony, które oświetlają i zdobią sypialnię oraz pokój dziecięcy. W sypialni wpływy wschodnie widoczne są w motywie tapety za "lewitującym" łóżkiem, graficznej kompozycji drewnianych lameli, żaluzjach oraz rytmicznym wzorze dywanu. Ukryte w zabudowie drzwi do garderoby przypominają ruchome ściany tradycyjnych japońskich domów.
Pokój dziecięcy, urządzony w lekkim, przyjemnym stylu, harmonizuje z aranżacją pozostałych przestrzeni domu. Naturalne drewno pojawia się nie tylko na podłodze i w zabudowie, ale także na fragmencie sufitu nad łóżkiem, tworząc baldachim. Charakter dziecięcego wnętrza podkreślają tapeta z motywem rybek i małe, wolno stojące mebelki w kąciku do zabawy. Pozostałe elementy wyposażenia, takie jak wbudowany regał z efektownymi łukami i szafa, mają bardziej uniwersalny charakter, by służyć przez lata.
W głównej łazience materiały takie jak drewno, kamień i płytki ceramiczne w jasnych, ciepłych kolorach ziemi tworzą wrażenie bliskości natury. Dodatkowo, obecność żywych roślin, takich jak okazała strelicja biała, wprowadza naturalny akcent, idealnie komponując się z harmonijną kolorystyką i łatwą pielęgnacją. Efekt naturalności podkreśla przecierana farba typu limewash na suficie i ścianie z oknem. Na frontach szafek ponownie pojawiają się drewniane ażury, a metalowo-kamienne lampy stanowią biżuteryjny akcent aranżacji. Podobne rozwiązania zastosowano w mniejszej łazience, jednak jej wyraz jest zupełnie inny dzięki czarnym, graficznym akcentom, obecnym m.in. w oprawie lustra, sedesie, konstrukcji kabiny prysznicowej oraz licznych dodatkach.
- Więcej o:
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie
Dom pokazowy w inwestycji Borowiecka Park - wnętrza projektu Decoroom
Wrocławski apartament pełen stylu i elegancji
Betonowy domek w górach – surowa elegancja w sercu natury
Kompaktowe mieszkanie na warszawskim Grochowie: funkcjonalność i styl w jednym