Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z ruchomym dachem

Patrycja Koczwara

Ruchomy dach na szklanym domu to coś, czego zapragnie każdy z nas!

Na samym początku powinnam Was zapytać, jak według Was wygląda niekonwencjonalny projekt domu. Czy jest to skomplikowana, wielopoziomowa konstrukcja? A może jest to dom mobilny? Może to samowystarczalna maszyna, która przetrwa klęski żywiołowe? A może to po prostu wielopoziomowy domek na drzewie?

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam coś podobnego kalibru- jest to nowoczesny, szklany dom w Suffolk w Wielkiej Brytanii. Wszystkie zewnętrzne ściany domu wykonane zostały z grubego, hartowanego szkła. Konstrukcja domu przypomina wielką szklarnię, jednak nie tylko to czyni tę posiadłość wyjątkową. Charakterystycznym elementem tego projektu jest ruchomy dach i elewacja. Tak dokładnie tak, architekci z londyńskiego studia dRMM zaprojektowali dom z ruchomą skorupą. Dzięki niewidocznym prowadnicom, dwie równoległe ściany elewacji wraz z dachem, zakrywają szklany dom bądź go odsłaniają. Ruchomy mechanizm napędzają silniki zasilane energią z kolektorów słonecznych zamontowanych na dachu. Kiedy ruchoma konstrukcja przesuwa się do tyłu, odsłaniając szklany dom, zakrywa ona sąsiedni budynek, w którym znajduje się garaż i pomieszczenia gospodarcze. Ruchoma elewacja została zaplanowana tak, aby otwory okienne i drzwiowe pasowały do układu obu budynków.

Kiedy transparentną bryłę zakrywa elewacja, front jest zawsze otwarty i odsłonięty, dzięki czemu do wnętrza domu wpada mnóstwo światła.

Właściciele mogą zatem zdecydować, czy chcą mieszkać w przeszklonym, jasnym domu, czy może mają ochotę ukryć się w tradycyjnym domu z oknami. Dwudziestotonowa ruchoma konstrukcja może w parę minut zmienić ich dom nie do poznania.

Dzięki genialnej koncepcji brytyjskich architektów, właściciele szklanego domu mogą go zmieniać i dostosowywać do swoich potrzeb. To przykład naprawdę nowoczesnej architektury, która jest otwarta na nasze potrzeby a nawet kaprysy.

Zobaczcie sami jak rozsuwa się dach i odsłania szklaną konstrukcję domu w Suffolk w Wielkiej Brytanii!

Skomentuj:

Dom z ruchomym dachem