Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom do góry nogami

Marta Kołacz

Właśnie skończył się pierwszy etap rewitalizacji osiedla niechcianych domów szeregowych w Manchesterze.

Zanim Chimney Pot Park stał sie nowoczesną dzielnicą mieszkalną był przez wiele lat miejscem gdzie ze względu na swoje bezpieczeństwo lepiej było się nie pojawiać. Osiedle znajduje się w Langworthy podupadłej części miasta. Domy zbudowane w 1910 były w fatalnym stanie, po przebudowie z oryginałów zostały właściwie tylko frontowe fasady.

Chimney Pot Park

Autorom przyświecał bardzo ambitny plan aby udowodnić że można w bardzo atrakcyjny sposób przetworzyć niechciane osiedle typowych angielskich domków (jakich w Anglii tysiące) w miejsce które będzie jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji osiedli mieszkalnych.

Chimney Pot Park

chimney park

Projekt przygotowany przez studio ShedKM zakładał przeniesienie sypialni na parter a części dziennej na pierwsze piętro z którego jest bezpośredni dostęp na niewielki taras, który zastępuje tradycyjne zamknięte ogródki. Na parterze znajduje sie także niezbyt duża łazienka. Przestrzeń pod tarasem wykorzystano na powiększenie powierzchni parteru oraz na jedno miejsce parkingowe. Do sypialni która znajduje się częściowo pod tarasem światło wpada przez świetlik. Natomiast świetlik w dachu (który ukrywa się za atrapą komina) doświetla antresolę.
 
Dzięki zastosowanie szkieletowej konstrukcji udało się wykorzystać przestrzeń pod samym dachem. Znalazło się tam miejsce na małą kuchnię lub salon .
chimney park
chimney park

Chimney Pot Park

urbansplash

Domy nawet po przebudowaniu są bardzo wąskie, choć przestronne. Natomiast powierzchnia użytkowa zwiększyła sie dwukrotnie. Niektóre budynki zostały połączone tworząc duże mieszkania (ponad 160 metrów).

Chimney Pot Park to przykład bardzo ambitnego założenia gdzie nowoczesne budownictwo umie zachować historyczny charakter miejsca. W Chimney Pot Park design, wyobraźnia i marketing zostały twórczo wykorzystane do odtworzenia niechcianego wcześniej kawałka miasta. Charakter. Przyglądając sie temu osiedlu natychmiast przychodzi do głowy polski Nikiszowiec.

chimney pot park

chimney parkCałe osiedle składa sie z 349 domów. Ile to kosztuje? Za 2 pokojowe 106 metrowe mieszkanie zapłacić trzeba 162 tysiące funtów. W cenie pełne wyposażenie kuchni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom do góry nogami