Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przedszkole marzeń

Monika Grabowska

Zobacz wnętrze idealnego przedszkola.

'Dzieci i ryby głosu nie mają? tego zdania z pewnością nie usłyszy norweskie dziecko. Dzieci w Norwegii są równie ważnymi osobami jak dorośli. Nie można w stosunku do nich stosować kar cielesnych, mają swojego rzecznika, do którego mają łatwy dostęp. Dwadzieścia cztery godziny na dobę mogą do niego dzwonić (bezpłatny numer), mówić o problemach, wyrażać swoje opinie. Wszystkie wypowiedzi są rejestrowane a rzecznik, po przeanalizowaniu, wykorzystuje część z nich w cyklicznych programach.

Osobom z innych krajów dzieci z Norwegii mogą się wydawać rozpuszczone, niezdyscyplinowane i nieposłuszne ale wyrastają na przyzwoitych, zadowolonych, uczynnych ludzi z zasadami.

Odzwierciedleniem norweskiego wychowania może być przedszkole, jakie powstało w miejscowości Troms. Projekt powstał w biurze 70°N Arkitektur. Został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez gminę. Powierzchnia przedszkola to 1712 metrów kwadratowych. Koszt budowy wyniósł 13,1 milionów koron.

Jeżeli zaczniemy się przyglądać wnętrzom przedszkola, przypomnimy sobie jak lubiliśmy się bawić w dzieciństwie, co nas cieszyło, co pobudzało wyobraźnię.

W przedszkolu są wydzielone małe przestrzenie- domki w których mogą się bawić dzieci, w którym stwarzają sobie swój świat. Skala tych ''dziupli'' jest dostosowana do dziecka. Są też półki-schowki na zabawki i skarby. Znalazły się ścianki do wspinaczki, przejścia w ścianach o nieregularnych, obłych formach.

Niektóre ściany we wnętrzu są ruchome, dzięki temu wnętrza można zmieniać, powiększać, zmniejszać, dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Ważna jest kolorystyka. Wnętrza są jasne z mocnymi, kolorowymi akcentami: ognistoczerwonym, słonecznym żółtym, błękitnym, trawiastym. Pojawia się nawet czarny. Czarna ściana to tablica pokryta farbą tablicówką. Maluchy mogą po niej pisać do woli.

Ciekawostką mogą być instalacje pod sufitem, które nie są ukryte.

Skala budynku jest idealna dla małego dziecka . Nie jest to duży, przytłaczający obiekt. Drewniane elewacje rozjaśnione są fragmentami o wesołej kolorystyce. Okna o różnej wielkości i kształtach, rozmieszczone na różnych wysokościach, przypominają dziecięce rysunki, gdzie nie ma miejsca na nudę, sztywne zasady i perfekcjonizm.

Z pewnością jest to nietypowa realizacja. Jest to świetny przykład architektury dla (małych) ludzi, a nie ludzi dla architektury.

Przedszkole w Troms? stwarza przyjazną, twórczą przestrzeń dla dzieci .

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

fot. 70n.no

    Więcej o:

Skomentuj:

Przedszkole marzeń