Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza skandynawskich letnich domów

Monika Grabowska

Zobacz galerię letnich domów ze Skandynawii.

6209033 https bi
Fot. skaara.no
W naszym kraju przez lata wypoczywało się w domkach letniskowych. Dla wielu osób odskocznia od rzeczywistości były ogródki działkowe, na których powstawały niewielkie budynki. Były budowane z tego, co akurat udało się zdobyć, więc nie zachwycały swoim wyglądem. Każdy był inny. Każdy oddawał indywidualną osobowość swojego właściciela.

W innych krajach ludzie również potrzebowali miejsca do którego mogą uciec po tygodniu wypełnionym pracą. Dziś przedstawiam letnie i weekendowe domki z krajów skandynawskich. Wiele z nich ma wspólne cechy: są zbudowane przynajmniej częściowo z naturalnych materiałów, uwzględniają warunki terenowe, zarówno te korzystne jak piękne perspektywy, rozciągające się za dużymi przeszkleniami, jak i niekorzystne np. silne, nieprzyjemne wiatry od morza. Letnie domki w Skandynawii są zazwyczaj proste, niewielkie, ale estetyczne i funkcjonalne. Dotyczy to bryły i wnętrz.

We wnętrzu dominuje drewno. Często malowane lub bejcowane na biały kolor. Dzięki dużym przeszkleniom do wnętrza dociera duża ilość światła.

Pierwszy dom - The Mill House - wybudowano w  południowej Szwecji. Realizacja odzwierciedla szwedzkie umiłowanie przyrody i tradycję korzystania z sauny. Budynek znajduje się przy starej farmie i pełni funkcję domku letniskowego.

Drugi dom powstał w Norwegii. Ma niewielką powierzchnię. Na osiemdziesięciu czterech metrach zmieścił się otwarty salon z aneksem kuchennym, kominkiem i pięcioma sypialniami. Ściany wewnątrz i na zewnątrz są wykończone drewnem. We wnętrzu na podłodze położono deski podłogowe z olejowanego dębu. Znajdują się również na tarasie na zewnątrz, ale są z surowego dębu. Kolejny budynek, zaprojektowany przez to samo biuro - Skaara Architekter - łączy tradycyjne elementy z nowoczesnymi. Bryła wskazywałaby, że będzie to coś tradycyjnego, a jednak po przekroczeniu progu domu zaskakuje mocno przeszklone, doświetlone, nowoczesne wnętrze.

Czwarty domek letniskowy powstał w biurze Fantastic Nowary. Na siedemdziesięciu siedmiu metrach znajduje się salon, aneks kuchenny, jadalnia, dwie sypialnie i łazienka. Uwagę zwraca ciekawy rzut domku i taras we wnęce, osłonięty od wiatru. Wnętrze jest proste i funkcjonalne. Dominuje drewno : na podłodze, tarasie i elewacji budynku.

Ostatni domek jest najmniejszy z prezentowanych realizacji. Zlokalizowany w Norwegii. Projekt został wykonany w biurze Saunders Architecture. Ten przykład najwyraźniej pokazuje cechy skandynawskich, letnich domków: niewielka powierzchnia wnętrza, przeszklenia, drewno, szacunek do przyrody, kontakt z przyrodą.

Cechy wnętrz skandynawskich letnich domów:

  • Wykonane z naturalnych materiałów. Na zewnątrz i w środku dominuje drewno.
  • Drewno często jest rozbielane lub malowane na biało.
  • Duże przeszklenia mocno doświetlają wnętrze i pozwalają podziwia widoki za oknem.
  • Wnętrze i zewnętrzna cześć domu są ze sobą powiązane.
  • Powierzchnia domu jest ograniczana do minimum, ale wnętrze jest bardzo funkcjonalne.
  • Salon jest zazwyczaj powiązany z aneksem kuchennym i jadalnią.
  • Tarasy pozwalają wypoczywać na zewnątrz.
    Więcej o:

Skomentuj:

Wnętrza skandynawskich letnich domów