Z wizytą u ikony designu

Agata Ziółkiewicz

Zajrzyjmy do domu Finna Juhla by zobaczyć jak żyje się z designem na co dzień.

Wnętrza domu duńskiego projektanta Finna Juhla
Wnętrza domu duńskiego projektanta Finna Juhla
fot. www.finnjuhl.com

 

Duński projektant i architekt Finn Juhl mieszkał w tym domu na Kratv nget 15 w Charlottenlund przez większą część swego życia. To dom, który został przezeń zaprojektowany i zbudowany.

Ten dom to lekcja designu skandynawskiego z połowy XX wieku. Powstał w 1942 roku i jest unikatowym przykładem nie tylko duńskiej architektury modernistycznej, ale i projektowania mebli czy sztuk wizualnych swego czasu.

Budynek składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. W jednym bloku mieści się duży pokój dzienny i małe studio, w drugim znajduje się kuchnia, jadalnia, sypialnia oraz łazienka. Każde pomieszczenie ma przypisaną konkretną funkcję.

Mieszkanie oparte jest na planie otwartym. Łatwo zajrzeć z pokoju do pokoju, z każdego pomieszczenia jest też doskonały widok na zewnątrz, na ogród. I odwrotnie - przechadzając się w ogrodzie widzimy co dzieje się we wnętrzu domu. Pokoje są przytulne, wygodne. Ma się tutaj poczucie przestrzeni, mieszkanie nie jest zagracone czy przeładowane ilością mebli.

 

 

 

dom duńskiego projektanta Finna Juhla

fot. www.finnjuhl.com


 

Wnętrze utrzymane jest w spokojnej kolorystyce, miękkich tonach beżu, piaskowego brązu. Wystrój uzupełniają ciekawe detale, a także obrazy. Szczególnie mocne, żywe kolory obić mebli przyciągają oko i nie pozwalają na nudę w tym mieszkaniu. Odważna zieleń w jadalni, błękit w salonie czy wielokolorowe szuflady szafki.

Wyposażenie wnętrza to w przeważającej ilości projekty samego Finna Juhla: krzesła, fotele, stoły, lampy, szafki. Każdy mebel ma tu swoje miejsce. Chieftain Chair i kremowa sofa zajmują miejsce tuż przy kominku, zapraszając do odpoczynku czy rozmowy.

Meble to dobre skandynawskie wzornictwo: praktyczne, funkcjonalne, zaprojektowane dla człowieka, o pięknej formie, organicznej linii. A przede wszystkim wygodne.

Wnętrze zaprojektowano harmonijnie, w przemyślany sposób. Jest tu miejsce na część do pracy, gdzie panują książki, notatki. Ale jest tu też miejsce na wyeksponowanie malarstwa czy ładnych przedmiotów takich jak na przykład misa z tekowego drewna - także projektu Finna Juhla.

I choć Finn Juhl nie mieszka już tutaj od ponad dwudziestu lat, to wnętrze aż tak się nie zestarzało, a meble mogą uchodzić za zaprojektowane całkiem współczesne.

To co w przeszłości było domem projektanta jest obecnie jego muzeum. Wdowa po Finnie Juhlu sprzedała dom. Nowa właścicielka, Birgit Lyngbye Pedersen, przekazała go w darze Muzeum Sztuki Ordrupgaard. W kwietniu 2008 roku dom został udostępniony publiczności.

Będąc w okolicach Kopenhagi warto wstąpić do Ordrupgaard na lekcję doskonałego duńskiego designu.

 

Zobacz zdjęcia >>

 

Agata Ziółkiewicz


zobacz także:

W domu projektantki Trine Andersen
Harmonia wewnętrzna
Vitra Haus zaprasza

Skomentuj:

Z wizytą u ikony designu