Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić sypialnię?

Redakcja

O czym warto pamiętać urządzając sypialnię? Gdzie powinna się znajdować? Jaki wybrać kolor na ściany? Jakie roślinny będą odpowiednie? Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik.

Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
Vitalina Voroshkevich/Shutterstock

Jak urządzić sypialnię — wybór stylu

Zanim zaczniesz urządzać sypialnię, zastanów się nad jej funkcjonalnością. Być może chcesz postawić tu toaletkę? A może marzy Ci się wygodny kącik do czytania? Pomyśl, jakie sprzęty będą Ci potrzebne, ale pamiętaj o prostej zasadzie — im mniej mebli w sypialni tym lepiej. Musisz przewidzieć, gdzie odłożysz książkę, którą zawsze czytasz przed snem, zadbać o odpowiednie oświetlenie w czasie lektury, które ewentualnie nie będzie przeszkadzało drugiej osobie, śpiącej obok w łóżku. Sypialnia powinna odzwierciedlać twój charakter. Zastanów się, jaki styl najbardziej Ci odpowiada. Urządź ją tak, aby czuć się komfortowo. Eksperymentuj w innych pokojach!

jak urządzić sypialnię?
Aranżacja sypialni - połączenie stylu skandynawskiego i glamour
BM_27/Shutterstock
jak urządzić sypialnię?
Aranżacja sypialni w nowoczesnym stylu
ben bryant/Shutterstock

Usytuowanie sypialni względem stron świata

Lubisz długo spać? A może jesteś rannym ptaszkiem? Dobra aranżacja sypialni uwzględnia światło naturalne wpadające do wnętrza. Najlepsze położenie sypialni to południe — w pokoju będzie jasno, ale nie gorąco. Sypialnia może też znajdować się od strony zachodniej. Uwaga, latem popołudniami, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco pomieszczenie to będzie się szybko nagrzewać i możemy mieć problemy z zaśnięciem. Wschód jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy gdy jesteś rannym ptaszkiem. Latem będą budzić cię promienie słoneczne już "bladym świtem". Najmniej atrakcyjnym kierunkiem jest północ. W sypialni zawsze będzie panował półmrok, będzie ciemno i ponuro. To zdecydowanie nie pomoże nam we wstawaniu!

Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
Westwing

Kolory ścian sypialni

Wiadomo, że kolory silnie wpływają na nasze samopoczucie. W sypialni powinny nas wyciszać i działać kojąco. Możemy pomalować ściany jednakowo w odcieniach zimnych lub jasnych. Jeśli mamy do dyspozycji naprawdę skromny metraż wybierzmy jasne barwy, które optycznie powiększą pokój. Gdy sypialnia jest nasłoneczniona lepiej postawić na chłodne, czyste kolory (zielony, niebieski, fiolet) i pastele. Unikajmy kontrastowych zestawień kolorów (np. czerni i bieli). Nie sprzyjają one wyciszeniu, a przecież w sypialni powinniśmy być odprężeni.

Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
ben bryant/Shutterstock
Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
Westwing

Meble do sypialni

Warto zainwestować w dobry materac. Jeśli mamy ograniczony budżet, lepiej kupić droższy a lepszy materac, a zakup innych mebli odłożyć na później. To wybór na lata! Jeżeli mamy duże wspólne łóżko, warto pomyśleć o osobnych materacach, które powinny być dobrane do każdej osoby indywidualnie.

Ograniczmy meble w sypialni do minimum. Sprzęty powinny być funkcjonalne (pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy), a jednocześnie nie zajmować zbyt dużej powierzchni pokoju. Dobrze sprawdzą się komody, wiklinowe kosze i ławy. Meble powinny być zamykane — ich zawartość nie będzie absorbować naszego wzroku. Łatwiej jest również utrzymać czystość. Warto również zainwestować w nocny stolik. Jego blat powinien znajdować się na tej samej wysokości co linia łóżka. Wygodnie nam będzie postawić na nim kubek czy odłożyć na niego książkę.

Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Dodatki w aranżacji sypialni

Przez zmianę dodatków w sypialni można całkowicie zmienić styl wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. dwa, trzy zestawy zasłon. Inne światło wpada do sypialni w lecie a inne w zimie. Grube zasłony, które pozwolą nam pospać dłużej w lecie, zimą mogą nam utrudnić pobudkę w ciemny, zimowy poranek. Warto mieć też kilka narzut. Najszybszą zmianą jest ułożenie na łóżku kilku dekoracyjnych poduszek. Ciekawym pomysłem jest ozdobienie ścian efektowną dekoracją. Proponujemy tapicerowane panele ścienne lub lamele.

jak urządzić sypialnię?
Na zdjęciu płyta laminowana Orzech Okapi R30135 oraz Cashmere U12168
Pfleiderer

Kilka zasad Feng Shui w sypialni. Jak ustawić łóżko?

  • Łóżko nie powinno znajdować się na wprost wejścia do pokoju ani pomiędzy drzwiami a oknem. Również łóżko z zagłówkiem pod oknem nie jest dobrym rozwiązaniem. Idealnie, gdy można swobodnie dojść do łóżka z trzech stron.
  • Najlepiej, jeżeli zagłówek jest skierowana do ściany. Widzimy wtedy drzwi i przez to czujemy się bezpieczniej.
  • Jeśli masz taką możliwość, zadbaj by nad łóżkiem był wyłącznie prosty sufit. Nie powinno się ustawiać łóżka pod skosami czy belkami sufitowymi.
  • Pozbądź się z sypialni komputera i telewizora. Przedmioty elektroniczne zakłócają prawidłowy przepływ energii. Absolutnie nie wieszaj w sypialni luster.
Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
aprilante/Shutterstock

Rośliny w sypialni

Niektórzy uważają, że nie powinno się stawiać kwiatów w sypialni. Rośliny w nocy wydzielają dwutlenek węgla, a to niekorzystnie wpływa na regenerację naszego organizmu. Istnieją jednak rośliny, które w nocy wydzielają tlen i oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Z powodzeniem w sypialni mogą się znaleźć: aloes drzewiasty, kaktus wielkanocny, papirus, storczyk, skrzydłokwiat, bluszcz czy dracena. Nie stawiajmy w sypialni bardzo pachnących kwiatów. Zbyt intensywny zapach może powodować ból głowy i utrudniać zasypianie. Wybierajmy kwiaty o neutralnym zapachu i niewielkich rozmiarach.

Jak urządzić sypialnię?
Jak urządzić sypialnię?
brizmaker/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić sypialnię?