Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabawki z pokojowym przesłaniem: żołnierzyki uprawiające jogę

Patrycja Jezierska

Yoga Joes to seria plastikowych zielonych żołnierzyków, wyglądająca jak typowe zabawki dla chłopców. Kolekcja nie byłaby tak interesująca, gdyby nie to, że żołnierze zamiast trzymać broń ćwiczą jogę.

Kolekcja plastikowych żołnierzyków Yoga Joes została zaprojektowana przez amerykańskiego projektanta zabawek Dana Abrasoma. Żołnierzyki Abrasoma są wyjątkowe. Nie stoją w pozycjach bojowych. Nie trzymają broni. Zamiast walczyć - ćwiczą jogę, przyjmując najróżniejsze pozycje: psa, pozycja mostu czy pozycja drzewa. 

Siła oddziaływania Yoga Joes polega na kontraście między brutalnością i wojną, którą symbolizują żołnierzyki, a duchowym i pokojowym charakterem jogi. Joga bowiem to nie tylko rodzaj ćwiczeń, ale cały system filozoficzny dążący do doskonalenia duchowego i etycznego, co pozwala poznać prawdziwą naturę rzeczy. Żołnierzyki uprawiające jogę to zatem pewna sprzeczność. Gdyż ten rozwiązuje problemy siłowo. Zabawki mają pokazywać, że to nie jest jedyna droga do pokoju. Celem kolekcji było promowanie wśród dzieci pokojowych zachować i potępienie agresji.

Abramson zrealizował pierwsze żołnierzyki przy pomocy drukarki 3D. Aby sfinalizować projekt i wypromować zabawki, przeprowadził zbiórkę pieniędzy na stronie internetowej Kickstarter. Pomysł okazał się niesamowitym sukcesem. Żołnierzyki można kupić na stronie internetowej www.yogajoes.com. Pacyfistyczne figurki są dostępne w różnych kolorach i pozycjach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zabawki z pokojowym przesłaniem: żołnierzyki uprawiające jogę