Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Słynna szafka Kartella ma 50 lat. Z tej okazji Disney, Missoni i inni stworzyli jej własne wersje

Anna Oporska

Klasyczny model marki Kartell szafka Componibili w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny. Z tej okazji włoska marka zaprosiła do twórczej współpracy uznanych projektantów, aby stworzyli jej nowe interpretacje.

Skromna na pozór szafka właśnie obchodzi swoje 50 urodziny. Componibili weszła na rynek w 1967 roku i została zaprojektowana przez projektantkę i współzałożycielkę marki Kartell - Annę Casatelli Ferrieri. Jest to szafka o kształcie walca (dostępna jest też wersja o kwadratowej podstawie) z przesuwnie otwieranymi szufladami. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, które można dowolnie zestawiać ze sobą i tworzyć wyższe konstrukcje. Jak znaczna większość produktów marki Kartell, została wykonana z tworzywa sztucznego. Prostota i funkcjonalność przesądziły o popularności Componibili. Przyjęła się przede wszystkim jako szafka nocna i biurowa, ale często pojawia się też w salonach, a nawet kuchniach i łazienkach. Jest bardzo wszechstronna i dobrze się wpisuje we wnętrza niezależnie od stylu aranżacji. Dziś uznawana jest za klasyka designu, znalazła się nawet w stałej kolekcji nowojorskiego MoMA.

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin marka Kartell zaprosiła światowej sławy projektantów oraz firmy, aby stworzyli własne wersje kultowej szafki. Wśród 15 zaproszonych znaleźli się m.in. Missoni, Emilio Pucci, Mario Bellini, Philippe Starck, Disney. Powstała w ten sposób kolekcja jest różnorodna i zaskakująca. Disney wprowadził nawiązanie do "Pięknej i Bestii", zamieniając szafkę w pojemnik na różę. Z kolei Philippe Starck połączył szafkę ze stolikiem Attila, który kilkanaście lat temu zaprojektował dla marki Kartell. Fabio Novembre dodał szafce uśmiech zapożyczony od emotikonów, a Alberto Meda przerobił Componibili na biurko.

Wszystkie 15 prac można oglądać jeszcze tylko do 24 maja we flagowym sklepie Kartella w Nowym Jorku przy 39 Greene Street.

Skomentuj:

Słynna szafka Kartella ma 50 lat. Z tej okazji Disney, Missoni i inni stworzyli jej własne wersje