Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co powinno się znaleźć w nowoczesnej łazience?

red.

Współczesne łazienki z wyłącznie praktycznych wnętrz ewoluowały do rangi pokoi kąpielowych, ważnego miejsca relaksu. Projektujemy je tak, by były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, nastrojowe, pełne dobrego designu. Świeże spojrzenie na nowoczesne łazienkę wymaga inspiracji - prezentujemy rozwiązania, które zasługują, by mieć je u siebie.

Klasyczne głębokie brodziki lub te wykonane z płytek są już passé. W obecnie obowiązujące trendy wpisuje się minimalistyczna konstrukcja prysznicowa typu walk-in, do której swobodnie wchodzi się z poziomu podłogi. Montuje się ją na dużym, ale bardzo płytkim (o głębokości np. 3 cm) brodziku zamontowanym na posadzce, albo też – jeśli są możliwości techniczne – wpuszczonym w posadzkę. Walk-in wyposażone są w prawie niewidoczne, ale za to bardzo wydajne (mogą odprowadzać wodę nawet z dużych deszczownic) odpływy liniowe lub ścienne, gwarantując komfortowy prysznic.

Walk-in w wersji light może być zaprojektowany bez żadnej kabiny, jako otwarty prysznic. Brak wyraźnych podziałów na podłodze podnosi estetykę wnętrza i pozwala na swobodne kształtowanie przestrzeni łazienki. Ze względów praktycznych częściej jednak stosuje się kabiny półotwarte – pojedyncza szklana ściana-parawan przymocowana wspornikiem do sufitu – lub kabiny zamknięte z drzwiami rozsuwanymi oraz uchylnymi. Szkło może być wyposażone w polimerową lub hydrofobową powłokę, która zapobiega tworzeniu się smug oraz osadów, pozostawiając kabinę jasną i przejrzystą.

Tego typu prysznice zapewniają nie mniejszą dawkę relaksu i przyjemności, niż kąpiel w wannie.

Wanna w nowoczesnej łazience

Czy wanna wolno stojąca nadal będzie na topie? I tak, i nie. Dzięki wolno stojącej wannie łazienka zamienia się w pokój kąpielowy albo nawet mini-salon SPA, dlatego to rozwiązanie ma nadal sporo zwolenników. Za zmianami w technologiach sanitarnych podąża udoskonalanie materiałów oraz ich nowy wizerunek. Jeśli chodzi o wolno stojące wanny, przewagę zdobędą modele o ostrych liniach i kubistycznej formie, wykonane z lekkich kompozytów. Popularne owalne nie odejdą do końca do lamusa, jednak w nowoczesnych aranżacjach liczyć się będą już tylko te o znacznie większych gabarytach (długość co najmniej 180 cm), dające poczucie prawdziwego luksusu. Modne staną się także wanny wpuszczane w podłogę, nadające łazience ekskluzywnego charakteru.

Jednak prawdziwym nadchodzącym hitem będą wanny wolno stojące zintegrowane z zabudową meblową, szafkami czy półkami łazienkowymi.

Ceramika łazienkowa w wersji soft puryzm

We współczesnych łazienkach niepodzielnie króluje minimalistyczna ceramika sanitarna. Najnowsze wzornictwo tych wyrobów utrzymane jest w trendzie „soft puryzm”, który przejawia się w lekkich i subtelnych formach. Modne są umywalki z wyprofilowanymi cienkimi krawędziami, zarówno jeśli chodzi o mocno odchudzone, płaskie modele nablatowe, jak i wolno stojące. Te drugie rewolucyjnie zmieniać będą nasze łazienki w najbliższym czasie. Ich ascetyczny, elegancki design oraz modernistyczne formy dadzą wiele możliwości aranżacyjnych. Kwintesencją dobrego smaku oraz nowoczesności staną się także umywalki z odpływem liniowym.

Również miski sedesowe przechodzą prawdziwą metamorfozę. Wyznacznik nowych trendów stanowią modele bezkołnierzowe, gdzie klasyczny wewnętrzny kołnierz zastąpiono specjalnie wyprofilowaną krawędzią miski. To rozwiązanie ułatwia utrzymanie toalety w czystości, bo strumień wody dokładnie opłukuje muszlę toaletową w całości, a do tego pomaga zmniejszyć zużycie wody.  

Prawdziwą awangardę w nowych trendach stanowią toalety myjące. To przebój na rynkach zachodnich, u nas zyskuje dopiero na popularności. Toalety myjące zastępują w łazience bidet i klasyczną miskę sedesową, ale są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie. Do wyboru mamy modele podstawowe oferujące mycie ciepłym strumieniem wody, z regulacją intensywności strumienia, po luksusowe – z panelem sterującym temperaturą wody, oferującym funkcję suszenia czy oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych zapachów. Rozwiązanie jest w pełni higieniczne, wyposażone w filtr wody i system automatycznego czyszczenia.

Ekologiczna i kolorowa armatura

Łazienki kochają porządek i harmonię, które sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Im więcej zostanie ukryte, tym większa estetyka. To dlatego baterie podtynkowe jakiś czas temu zdominowały aranżację tych wnętrz i nadal są na topie. Ale design pozostałej armatury także znacząco się przedefiniował. Obecnie widać silny wpływ mody na bezdotykowe baterie umywalkowe i nawannowe o prostych, smukłych, geometrycznych kształtach. Są bardzo eleganckie i funkcjonalne. W zależności od modelu, nie tylko minimalizują ryzyko niepotrzebnej utraty wody, ale również posiadają systemy redukujące osadzanie się kamienia, czy utrzymujące stałą temperaturę strumienia. Powiewem świeżości tego sezonu są kolorowe węże prysznicowe oraz rączki baterii w odcieniach turkusu, bieli i czerni.

Skandynawskie inspiracje łazienkowe sprawią, że moda na deszczownice w nadchodzącym czasie nadal będzie się umacniać. To nie tylko doskonała propozycja na upalne, letnie dni, ale także na chłodniejsze wieczory. Zastosowane w nich najnowsze rozwiązania zapewniają niepowtarzalny komfort kąpieli – od różnorodnego strumienia wody (mgiełka, mżawka, kaskada) po relaksujący masaż.  

Płytki łazienkowe – geometria, natura i format XL

Jeśli chodzi o łazienkową glazurę, obecnie widać trzy dominujące trendy. Pierwszym jest moda na płytki wielkoformatowe w rozmiarach 1x1,5m, dochodzące nawet do 3 metrów! Jest to propozycja zarówno do dużych, jak i małych łazienek, gdyż płytki są cienkie (zaledwie 3-7mm), łatwe w obróbce i, dzięki zastosowaniu minimalnych spoin, gwarantują niepowtarzalny efekt jednolitej powierzchni, optycznie powiększając pomieszczenie.

Drugą mocną tendencją w tym roku jest geometryczny wzór, zarówno jeśli chodzi o kształt (stanowi alternatywę do tych w rozmiarze XL), jak i dekoracje na powierzchni płytek. Heksagon to absolutny bestseller najnowszych aranżacji. Ich oryginalna forma efektownie dynamizuje i wzbogaca wnętrze. Podobnie, jak motywy geometryczne na płytkach. Najczęściej inspiracje nawiązują do hiszpańskiej tradycji zdobniczej, ale nie brakuje wzoru patchworku, czy faktury 3D. Tego rodzaju płytki wykorzystuje się do zaakcentowania wybranej strefy w łazience lub stworzenia oryginalnego dekoru i wprowadzenia nieco awangardy do minimalistycznych kompozycji. 

Au naturel, czyli powrót do natury to trzeci coraz silniejszy trend. Ceramiczne płytki do złudzenia naśladujące strukturę oraz fakturę drewna, naturalnego kamienia, czy betonu. W najbliższym czasie, częściej niż zazwyczaj, będzie wykorzystywane matowe lub kolorowe szkło, które przepuszczając światło, tworzy niepowtarzalne efekty architektoniczne.

Nastrojowe oświetlenie w łazience

Powolne rozkoszowanie się chwilą, work-life balans, wellness – te trendy oddziałują także na projektowanie oświetlenia łazienkowego. Ma ono nie tylko spełniać funkcję praktyczną, ale też budować nastrój. Stąd w nowoczesnych łazienkach stosuje się kilka niezależnych źródeł światła, uzyskując dekoracyjne efekty. Może to być podświetlenie sufitu, wnęki, wanny, półki, lustra, którego barwa i natężenie zapewniają z jednej strony komfort codziennych czynności, z drugiej – spektakularny efekt wizualny. Do tego celu najczęściej stosuje się taśmy LED, zarówno ze światłem białym, jak i zmiennym tzw. RGB. Najnowszą modą jest wykorzystanie technologii LED w podświetleniu baterii łazienkowych. Dzięki niej uzyskujemy kolorowy strumień wody, który zmienia barwę pod wpływem temperatury.

W gronie aktualnych trendów niezmiennie pozostaje oryginalne oświetlenie punktowe sufitowe i ścienne. Na topie są źródła światła w wersji minimal: odsłonięte żarówki, ażurowe klosze, naturalne materiały opraw (drewno, beton).

Modne pozostają duże lustra, wklejane w okładzinę ścienną z zamontowanym dookoła oświetleniem LED.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co powinno się znaleźć w nowoczesnej łazience?