Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wanna wolno stojąca czy zabudowana? Którą wybrać?

MP

Osoby planujące remont łazienki stają przed poważnym dylematem: wanna wolno stojąca czy zabudowana? W tym artykule porównamy dwa podstawowe modele oraz przedstawimy ich najważniejsze zalety i wady. Już za chwilę wybór okaże się znacznie łatwiejszy!

Wanna wolnostojąca KIVI
Wanna wolnostojąca KIVI
Fot. Polimat

Co warto wiedzieć o wannie wolno stojącej?

Wanny wolno stojące przeżywają obecnie drugą młodość. Są niezwykle szykowne i eleganckie, wprowadzając do każdej łazienki powiew luksusu. Na ich korzyść przemawia szeroki wybór modeli, dostępnych w wielu rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Możemy zdecydować się na wanny prostokątne, owalne, migdałowe, czy też nieregularne. Poza wygodnymi, przestronnymi egzemplarzami, znajdziemy również wanny dedykowane łazienkom o niewielkiej powierzchni - np. w bloku. Bogata oferta ułatwia ponadto możliwości aranżacyjne wanien wolno stojących. Możemy zamontować je we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, ekskluzywnych, czy też vintage. Poruszając problem instalacji – jest ona przeważnie dużo łatwiejsza i mniej bolesna, aniżeli w przypadku modeli w zabudowie. Ponadto, wanny wolno stojące są także bardziej ustawne. Świetnie prezentują się na środku łazienki, umieszczone pod skosem, a nawet w pobliżu ściany.

Wanna wolnostojąca Risa
Wanna wolnostojąca Risa
Fot. Polimat

Wanna wolno stojąca wymiary – długość

O tym, jakie wymiary będzie mieć nasza wanna, zadecyduje wzrost osób mających z niej korzystać. Powinniśmy wybrać taki model, który stworzy optymalne warunki kąpieli dla każdego z domowników (uwzględniając najwyższą osobę w domu). Jeśli pozwala nam na to powierzchnia naszej łazienki, zawsze warto zakupić jednak nieco większe urządzenie sanitarne, które zapewni nam najwyższy komfort użytkowania, z możliwością pełnego rozprostowania nóg lub kąpieli z dzieckiem.

Popularna długość wanien wolnostojących dostępnych na rynku wynosi od 150 cm do 180 cm. Oczywiście możemy znaleźć również modele wychodzące poza wskazane ramy, zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Wanny mające długości ok. 140-150 cm będą idealnym wyborem do łazienek o niedużej powierzchni. Jak zatem widać, niewielki metraż pomieszczenia nie jest przeszkodą, aby wyposażyć je w ekskluzywną wannę wolno stojącą. Za wanny duże uznaje się modele, których długość wynosi 170-180 cm. Są one wskazane dla osób bardzo wysokich, jak i do przestronnych łazienek, w których nie ogranicza nas dostępna powierzchnia. Tak obszerna wanna wolno stojąca będzie znakomicie prezentować się na środku wnętrza lub też ustawiona blisko okna. Średnia długość wanny, zapewniająca przyjemny i swobodny relaks, jak i łatwe dopasowanie jej do większości standardowych łazienek to 160-170 cm.

Pamiętajmy jednak, że wanna wolno stojąca ze względu na swoją specyfikę będzie wymagać nieco więcej przestrzeni, aniżeli jej standardowy przyścienny odpowiednik. Aby w pełni oddać jej charakter, powinniśmy ustawić ją w takim miejscu, aby umożliwić swobodny dostęp z każdej strony.

Wanna wolno stojąca wymiary – szerokość

Najczęściej spotykana szerokość wanien wolno stojących wynosi od 70 do 85 cm. Wymiar krótszego boku, podobnie jak całkowita długość wanny jest elementem wpływającym na komfort zażywania kąpieli oraz umożliwiającym swobodne użytkowanie armatury łazienkowej. Jeśli z wanny korzystać będą osoby puszyste, warto zatem zdecydować się na jeden z przestronniejszych modeli. Szersza wanna bez wątpienia okaże się również sporym udogodnieniem dla kobiet w ciąży, zwiększając nie tylko ich wygodę, ale również bezpieczeństwo. Miejmy zatem na względzie, że szerokość i długość wanny wolno stojącej to niezwykle ważne aspekty, których nie warto zaniżać bez wyraźnej potrzeby.

Wanna wolno stojąca wysokość i głębokość

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu wanny, jest jej wysokość całkowita, liczona od spodu do górnej krawędzi. W przypadku wanien wolno stojących najczęściej jest to wartość pomiędzy 58 cm a 75 cm. Głębokość większości modeli wynosi natomiast od 38 do 47 cm (mierzona od wewnątrz). Wanna wolno stojąca wysokość zależeć będzie również od zastosowanej podstawy – czy wanna znajduje się na przykład na stelażu lub regulowanych nóżkach. Są to rozwiązania, ułatwiające dopasowanie wanien do naszych potrzeb.

To, jak wysoka jest wanna wolno stojąca, odgrywa znaczącą rolę w przypadku osób starszych, mających problemy z poruszaniem się, czy też dzieci. Im wyższy model, tym też swobodne korzystanie z niego może okazać się utrudnione. W takim przypadku warto zdecydować się na wanny wolno stojące, osiągające wysokość ok. 58-60 cm, które umożliwiają wygodne wchodzenie do środka oraz bezpieczne wychodzenie. Wanny wolnostojące wymiary, czyli ich wysokość, długość oraz szerokość przekładają się także na ich pojemność. Średnia pojemność na podstawie podanych wcześniej parametrów wynosi ok. 160-230l. Oczywiście nie są to wartości stałe – będą zmieniać się w zależności od wybranego modelu.

Wanna wolno stojąca waga

Ile waży wanna wolno stojąca? Waga poszczególnych urządzeń, podobnie jak w przypadku pojemności, zależeć będzie od indywidualnych wymiarów, jak i materiału, z jakiego je wykonano. Najczęstsze tworzywa wykorzystywane do produkcji wanien to żeliwo, stal oraz akryl. Żeliwo jest wysoce wytrzymałe, solidne i odporne na uszkodzenia. Jego ponadprzeciętna wytrzymałość wpływa jednak na zwiększoną masę. Waga standardowych modeli może znacząco przekraczać nawet 100 kg. Dużo lżejsze są natomiast stal i akryl. Wykonane z nich wanny mogą osiągać ok. 30-50 kg, co przekłada się na ich wygodniejszy i łatwiejszy montaż oraz demontaż.

Wanna wolno stojąca kształt

Wśród wielu parametrów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań wymarzonej  wanny, należy wskazać także jej kształt. Jest to ważne kryterium estetyczne, wpływające na ostateczny wystrój naszej łazienki. Przykładowo, do modernistycznych i minimalistycznych łazienek świetnym wyborem będzie wanna prostokątna o wyraźnie zarysowanych brzegach. Do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym polecamy natomiast modele o subtelnych, zaokrąglonych liniach i smukłych formach. 

Jakie są najpopularniejsze kształty wanien wolno stojących?

  • Wanny regularne – w kształcie prostokąta lub owalu.
  • Wanny asymetryczne – przykładem może być tu wanna migdałowa, posiadająca smukły, zaokrąglony przód oraz spłaszczone zakończenie. Oryginalnymi modelami są również wanny z finezyjnie podniesioną (wydłużoną) jedną ze stron.

Czy wanna wolno stojąca musi być biała?

Zdecydowanie nie! Obecnie, poza klasyczną armaturą wykonaną w połyskującym odcieniu śnieżnej bieli, spotkamy się także ze sprzętami łazienkowymi w kolorze czarnym, szarym, grafitowym, a nawet różowym lub czerwonym!

Wanna wolnostojąca ABI
Wanna wolnostojąca ABI
Fot. Polimat

Wanna wolno stojąca w bloku?

Wanna wolno stojąca w bloku to rozwiązanie jak najbardziej realne, jednakże powinniśmy przygotować się na konieczne w tym przypadku kompromisy. Z oczywistych względów nie umieścimy jej pośrodku naszej łazienki, jak i najpewniej nie będziemy mogli zdecydować się na jeden z większych modeli, oferowanych przez producentów. Z łatwością znajdziemy jednak wyposażenie o odpowiednich wymiarach, które zmieści się we wnętrzach o ograniczonym metrażu. Miejmy również świadomość, że możemy zlecić wykonanie wanny wolno stojącej na wymiar.

Wanna wolno stojąca w bloku, jaką wybrać?

Jeśli nasza łazienka nie imponuje swoją wielkością, jednakże wciąż pozwala na wstawienie do środka wanny wolno stojącej, powinniśmy zdecydować się na najmniejsze z tego rodzaju modele, mające długość 140-150 cm. Pamiętajmy, że nawet niewielkie wanny są w stanie zagwarantować nam przyjemny wieczorny relaks w aromatycznej kąpieli. W bardzo małych łazienkach unikajmy ustawienia misy pod skosem, ponieważ w ten sposób dodatkowo pomniejszymy dostępną przestrzeń i odbierzemy jej funkcjonalności. Najlepiej umieścić ją bezpośrednio przy ścianie lub w rogu. Osoby dysponujące łazienkami o nieco większym metrażu mogą pozwolić sobie na standardową wannę wolno stojącą 160. Będzie to z pewnością praktyczniejsze rozwiązanie dla wysokich domowników, którzy poczują się w niej wygodniej i swobodniej.

A co z szerokością wanny wolno stojącej w bloku?

O ile odpowiednia długość zapewnia możliwość pełnego lub częściowego rozprostowania nóg, szerokość odegra większą rolę w przypadku np. osób puszystych, kobiet w ciąży lub kąpieli razem z dzieckiem. Szersza wanna, taka jak 80 lub 85 cm zagwarantuje im komfort podczas kąpieli oraz większą swobodę ruchów.

Owalna, prostokątna czy nieregularna?

Poza różnorodnymi wymiarami wanien wolno stojących możemy wybierać również pomiędzy wieloma kształtami i kolorami. Wanny prostokątne to modele ustawne, które łatwo dopasujemy do ściany lub rogu łazienki. Polecamy je zatem do najmniejszych pomieszczeń, gdzie nie zabiorą dodatkowej przestrzeni. Modele owalne, migdałowe lub nieregularne (np. z wydłużoną krawędzią lub zwężeniem) będą natomiast doskonałym wyborem do łazienek w blokach o większym metrażu, ponieważ w ten sposób nie przytłoczymy ich dekoracyjnej, finezyjnej formy.

Zachęcamy do sprawdzenie oferty wanien wolno stojących POLIMAT!

Wanna z drzwiami AVO
Wanna z drzwiami AVO
Fot. Polimat

Wanna w zabudowie

Wanna w zabudowie to klasyczny rodzaj armatury łazienkowej, który od lat cieszy się niemalejącym zainteresowaniem. Być może jest ona mniej efektowna niż wanna wolnostojąca, to jednak ma do zaoferowania naprawdę wiele! Wanna w zabudowie będzie rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym pod względem przestrzeni oraz sposobu przechowywania kosmetyków. Po pierwsze, możemy zamontować ją zarówno w przestronnych, jak i najmniejszych łazienkach. Usytuowanie przy ścianie lub w rogu pozwala również zaoszczędzić dostępną powierzchnię. Po drugie, ze względu na jej rozmieszczenie oraz szersze zabudowane brzegi zyskujemy znacznie więcej miejsca do wygodnego przechowywania kosmetyków do kąpieli. Wanny w zabudowie są także łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ nie tworzą tylu zakamarków, co modele wolnostojące. Warto wspomnieć także o wannach narożnych w zabudowie wyposażonych w funkcję hydromasażu, znacząco zwiększających komfort kąpieli.

Wadą wanien w zabudowie jest ich bardziej wymagający montaż. Konieczne jest bowiem dokładne uszczelnienie oraz stworzenie odpowiedniej zabudowy - obramowania. Ponadto, nie są one również tak ustawne, jak wanny wolno stojące, które możemy ulokować praktycznie w dowolnym punkcie łazienki. Wyróżniają się także mniejszymi walorami estetycznymi, jednakże pamiętajmy, że ciekawy pomysł na zabudowę może znaczącą wpłynąć na atrakcyjność ich wyglądu.

Wanna wolno stojąca kontra wannie w zabudowie - zalety i wady

  • łatwiejszy montaż
  • ogromne możliwości aranżacyjne (pasuje do każdego stylu)   
  • wyższa cena
  • w małych łazienkach musi być ulokowana przy ścianie
  • nie ma możliwość podłączenia prysznica
    Więcej o:

Skomentuj:

Wanna wolno stojąca czy zabudowana? Którą wybrać?