Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Redakcja Pressland

Każdy, kto zastanawia się, czy w nowym domu mieć kuchnię otwartą czy zamkniętą powinien wiedzieć, że tak naprawdę oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Przede wszystkim, należy kierować się swoimi codziennymi przyzwyczajeniami. Oczywiście, nie bez znaczenia będzie też wielkość domu.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Fot. Shutterstock

Czym się kierować podczas podejmowania decyzji?

Decyzja o tym, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta na pokój dzienny zależy chociażby od posiadanych upodobań kulinarnych, towarzyskich, a także od zamiłowania do porządku. Jeśli ktoś nie lubi aromatu dań roznoszących się po całym mieszkaniu to być może powinien zdecydować się na kuchnię zamkniętą. Z kolei, jeśli dom zamieszkuje zapracowana bezdzietna to kuchnia z otwartym barkiem okaże się lepszym rozwiązaniem. Kiedy w domu jest rodzina z dzieckiem to barek zastąpi stół z krzesłami w części przeznaczonej na jadalnię. Miłośnicy przyjęć lubiący wspólne przygotowywanie posiłków z dziećmi powinni wybrać kuchnię otwartą. W kuchni otwartej należy pamiętać o tym, by zastosować bardzo dobrą wentylację. Podczas gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale też para wodna, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osiada na sprzętach kuchennych. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon to para osiada też na meblach salonowych. Dlatego podstawą w każdej kuchni jest bardzo dobry okap. W czasie gotowania lub tuż po jego zakończeniu nie można zapominać o wietrzeniu kuchni. Osoby, które lubią nowoczesne rozwiązania aranżacyjne
i mają do dyspozycji kuchnię większą niż 20 metrów kwadratowych mogą zdecydować się na to, aby kuchnia spełniała rolę pokoju dziennego. Kuchnia razem z salonem… ale osobno?
To rozwiązanie może być dobre dla niewielkiego domu jednorodzinnego.
Częściowe przesłonięcie może polegać na pozostawieniu kawałka ściany,
wybudowaniu barku albo ustawieniu na granicy pomieszczeń stołu. Można też na granicy pomieszczeń wstawić przesuwane drzwi albo zawiesić roletę. Część jadalna będzie bardziej przytulna od tej, w której przygotowuje się posiłki jeśli wykończy się w niej inaczej podłogę. Posadzka może być drewniana albo pokryta wykładziną.

Wady i zalety kuchni otwartej i zamkniętej

Jeśli wybieramy kuchnię zamkniętą to nie trzeba się przejmować bałaganem w ciągu dnia spowodowanym przygotowywaniem posiłków. Kiedy odwiedzą nas goście to wystarczy,
że zamkniemy drzwi. Kuchenne zapachy nie będą też przedostawały się do innych części domu, a zwłaszcza do salonu. W salonie nie będziemy też słyszeć pracy zmywarki lub okapu, a samą kuchnię będzie też łatwiej urządzić. Pamiętać trzeba jednak o tym, że pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze niż wtedy gdy są otwarte. Osoba przygotowująca posiłki może też poczuć się odizolowana jeśli nie będzie mieć kontaktu z gośćmi znajdującymi się w salonie. Poza tym, jeśli w kuchni nie znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na spożywanie posiłków to naczynia będzie trzeba przenosić do stołu w salonie.

Kuchnia zamknięta
Kuchnia zamknięta
Fot. Shutterstock

W przypadku kuchni otwartej dużą zaletą jest to, że wnętrze domu będzie wyglądało bardziej przestronnie. Na pewno też znajdzie się miejsce na stół z krzesłami. Osoba przygotowująca posiłki nie będzie odizolowana od reszty domowników i gości, dlatego uważa się, że otwarta kuchnia sprzyja integracji rodziny. Minusem jest to, że każdy z gości będzie mieć wgląd do naszej kuchni, a zapachy będą roznosiły się po salonie, a czasem nawet i po całym domu w zależności od tego, jakie dania będą przygotowywane. W salonie będzie też słychać pracującą zmywarkę lub okap. Otwarta kuchnia jest też trudniejsza do urządzenia.

Kuchnia otwarta
Kuchnia otwarta
Fot. Shutterstock

Należy dokładnie zastanowić się nad tym, jak rozmieścić blaty i szafki i stylistycznie połączyć je z salonem. Widać wyraźnie, że oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Poza wielkością domu warto więc sugerować się po prostu tym, co na co dzień jest dla nas ważne, a co nam przeszkadza i na tej podstawie wybrać typ kuchni. Oba rozwiązania nadal można spotkać w nowoczesnym budownictwie, chociaż coraz częściej spotyka się kuchnie otwarte.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia otwarta czy zamknięta?