Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Redakcja

Pytanie o to, czy kuchnia powinna być otwarta czy zamknięta, jest jednym z kluczowych dylematów projektowych przy urządzaniu mieszkania. Wybór pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem nie tylko wpływa na funkcjonalność przestrzeni, ale także odzwierciedla preferencje i styl życia mieszkańców. Jakie wady i zalety ma każda z opcji?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Elkamino

Kuchnia otwarta - zalety i wady

Coraz popularniejszą opcją staje się kuchnia otwarta, która łączy przestrzeń kuchenną z innymi częściami domu, takimi jak salon czy jadalnia. Choć ta koncepcja ma zalet, towarzyszą jej również pewne wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o aranżacji wnętrza.

Zalety kuchni otwartej

  • Powiększenie przestrzeni dziennej. Połączenie kuchni i salonu w jedną całość - a nierzadko również jadalni - daje poczucie przestronności i otwartości. Bez ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia naturalne światło swobodnie dociera do każdego zakątka, tworząc przyjemną atmosferę. 
  • Spędzanie czasu z bliskimi. Kuchnia otwarta na salon sprzyja integracji różnych stref życia. Gotujący mogą jednocześnie uczestniczyć w rozmowach z gośćmi w salonie czy obserwować dzieci bawiące się w pokoju dziennym dzięki usunięciu fizycznych barier.
  • Estetyka i nowoczesność. Otwarta kuchnia często jest kojarzona z nowoczesnym designem wnętrz. Bez zbędnych ścian można swobodnie korzystać z różnych kolorów i materiałów oraz tworzyć harmonijny wygląd wspólnej przestrzeni.
  • Łatwiejsza komunikacja. Dla osób, które lubią spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, otwarta kuchnia będzie dobrym wyborem, ponieważ umożliwia sprawną, niczym niezakłóconą komunikację. Gotujący nie są odizolowani od pozostałych domowników, co sprzyja budowaniu silniejszych więzi.
  • Oświetlenie, ogrzewanie i wentylacja. Kiedy połączymy w jedną całość salon, kuchnię i jadalnię, łatwiej jest ją ogrzać, doświetlić i zapewnić odpowiednią wymianę powietrza (i dopływ świeżego).
  • Więcej miejsca do funkcjonalnego zagospodarowania. Kiedy usuniemy ściany dzielące kuchnię, salon i jadalnię, zyskujemy sporo miejsca, które możemy wykorzystać do zabudowania meblami z miejscem do przechowywania. 
  • Oszczędność przy urządzaniu wnętrz. Otwarcie przestrzeni sprawia, że mamy do kupienia o kilka skrzydeł drzwiowych mniej, kiedy aranżujemy mieszkanie - a to pozwala na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych.

Wady kuchni otwartej

  • Wszechobecne zapachy i dźwięki. Jedną z głównych wad takiego rozwiązania jest przenikanie zapachów i dźwięków z kuchni do innych części mieszkania - nie tylko salonu i jadalni. Gotowanie potraw o intensywnych aromatach może wpływać na komfort przebywania w innych pomieszczeniach. Warto wtedy postarać się o dobrej jakości wyciąg w kuchni, który usunie część zapachów, a także zapewnić dobrą wentylację w strefie dziennej.
  • Mniejsza prywatność - a czasem jej całkowity brak. Kuchnia otwarta może minimalizować poczucie prywatności w trakcie gotowania, szczególnie, kiedy kuchnia znajduje się w pobliżu wejścia do mieszkania. Wtedy gotując znajdujemy się na widoku za każdym razem, kiedy ktoś przyjdzie z wizytą - a nierzadko również wtedy, kiedy któryś z domowników otworzy drzwi np. kurierowi.
  • Konieczność regularnego sprzątania kuchni. Kuchnia otwarta wymaga konsekwentnego utrzymywania porządku, ponieważ jej jest widoczna z salonu, jadalni i przedpokoju. Nie zawsze mam czas i ochotę, aby na bieżąco zmywać naczynia i porządkować blaty robocze, dlatego otwarta kuchnia może stanowić nie lada wyzwanie. 
  • Trudności w aranżacji spójnej przestrzeni. Kuchnia i salon tworzące jedno wnętrze powinny być urządzone w taki sposób, aby tworzyły zgraną całość. Dotyczy to zarówno kolorów, jak i materiałów wykończeniowych. Dla jednych może to być zaleta, dla drugich wada. 
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Sub-Zero/Wolf
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Shutterstock

Kuchnia zamknięta - zalety i wady

To rozwiązanie charakteryzuje się tym, że przestrzeń kuchenna jest oddzielona od pozostałych części mieszkania ścianami lub innymi przegrodami. Posiada swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji projektowej.

Zalety kuchni zamkniętej

  • Ograniczenie zapachów i hałasu. Jedną z głównych zalet kuchni zamkniętej jest ograniczanie zapachów i hałasu związanych z gotowaniem. Ściany działowe skutecznie zatrzymują wonie oraz dźwięki, co może być szczególnie ważne, kiedy lubimy dużo gotować.
  • Zachowanie intymności. Zamknięta kuchnia zapewnia komfort i prywatność podczas gotowania. Jeśli preferujemy bardziej kameralne otoczenie podczas przygotowywania posiłków, ta opcja może się okazać idealna. 
  • Wystrój kuchni nie musi być dopasowany do aranżacji salonu. Kuchenna zabudowa meblowa - nawet bez wyposażenia w postaci sprzętów AGD - to poważne obciążenie dla domowego budżetu. Kiedy mamy zamkniętą kuchnię, możemy postawić na nieco bardziej ekonomiczne rozwiązania i nie przejmować się tym, że nie będą pasowały do dopracowanego wystroju salonu. 
  • Sprzątamy wtedy, kiedy mamy na to czas. Kuchenny bałagan możemy łatwo ukryć za zamkniętymi drzwiami i spokojnie przyjąć gości lub cieszyć się smacznym posiłkiem w jadalni - a posprzątać nieco później. 
  • Komfort pracy w oddzielonych pomieszczeniach. Wiele osób pracuje z domu, a co się z tym wiąże - potrzebuje wydzielonego kącika roboczego w obrębie salonu. Zamknięta kuchnia gwarantuje w takiej sytuacji komfort pracy zarówno osoby gotującej, jak i tej, która siedzi przy komputerze.

Wady kuchni zamkniętej

  • Zamknięta przestrzeń. Jednym z głównych argumentów przeciwników kuchni zamkniętej jest to, że może ona wprowadzać uczucie zamknięcia i izolacji - a nierzadko również ciasnoty. Osoby gotujące mogą czuć się odizolowane od reszty rodziny lub gości, co wpływa na jakość czasu spędzanego razem.
  • Utrudniona komunikacja. W przypadku spotkań rodzinnych lub przyjęć zamknięta kuchnia może utrudniać komunikację między osobami przygotowującymi posiłki a pozostałymi osobami. Również na co dzień oddzielenie kuchni od salonu wpływa negatywnie na spędzanie czasu z bliskimi - uniemożliwia też pilnowanie małych dzieci bawiących się w salonie.
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Fot. Jean-Philippe Delberghe, unsplash.com
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Shutterstock

Ostateczny wybór pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą zależy od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz warunków przestrzennych. Warto zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze: integracja i otwarta przestrzeń czy może prywatność i porządek? Dobrze przemyślana aranżacja kuchni może istotnie wpłynąć na komfort codziennego życia, tworząc funkcjonalne i estetyczne otoczenie.

Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Shutterstock
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia otwarta czy zamknięta?