Już 30 czerwca rusza Gdynia Design Days. Nadciąga sztorm!
Najważniejsza letnia impreza związana z dobrym projektowaniem startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem GDD jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia kolejny raz stanie się sercem festiwalowych wydarzeń. Bogaty program jubileuszowej edycji nie pozwoli się nudzić. Na każdym kroku spotkacie dobrze zaprojektowane przedmioty, inspirujących twórców oraz kreatywne i zaskakujące idee. Organizatorzy GDD chcą pokazać, że projektowy #sztorm może być inspirujący i oddziałuje na wszystkie zmysły. W programie m.in. oglądanie, dotykanie, tworzenie, dyskutowanie, sprzedawanie, kupowanie, edukowanie i przyjemnie spędzony czas.
Daj się ponieść kreatywności
Ekspert marki TAMO przedstawi praktyczne porady związane z pracą w litym drewnie. Goście będą mieli okazję stworzyć swoje własne torby i plecaki oraz wziąć udział w warsztatach z szycia kurtek dla bezdomnych. Podczas wykładu „Life after Food” odsłonią się sekrety kuchni przyszłości. Czy wkrótce będziemy spożywać mięso z in-vitro, mąkę z owadów, a może jadalny druk? Podjęty zostanie również temat upcyklingu i recyclingu opakowań, projektowania usług czy kreatywnego kodowania. W tym roku część wykładów i warsztatów podzielona została na specjalne bloki tematyczne: grafika, wzornictwo, miasto + architektura, eco i wnętrza.
Ale Gdynia Design Days to przede wszystkim mądre wystawy, pokazujące, czym tak naprawdę jest projektowanie. O co chodzi we współczesnym designie? Jak ma się do codziennego życia? Tegoroczna wystawa główna „Miasto na fali” poświęcona zostanie innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w miastach w niedalekiej przyszłości. Jak mówi jej kuratorka – Izabela Bołoz:
Nasze miasta przechodzą współcześnie głębokie przemiany. Poszerzają się ich granice, zwiększa się liczba mieszkańców, a problemy wymagające rozwiązania stają się coraz bardziej złożone. Zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, dbanie o zieleń miejską, budowanie pozytywnych stosunków społecznych czy rozwój biedniejszych dzielnic to tylko niektóre z zagadnień, z którymi muszą sobie obecnie radzić władze miast i ich mieszkańcy.
Wystawa główna jest próbą odpowiedzi na te wyzwania.
Twórcy ekspozycji „Let’s talk about garbage” także dotkną jednego z palących wyzwań, jakie przed nami stoją: problematyki nadprodukcji i marnotrawstwa w codziennym życiu. Zjawiska nierozerwalnie towarzyszącemu współczesnemu, konsumpcyjnemu stylowi życia. Na gości czekać będzie również m.in. ekspozycja poświęcona 100-leciu niderlandzkiego ruchu De Stijl, wystawa jedzenia przyszłości „infuture food lab”, stworzona przez Natalię Hatalską i gdańską ASP, czy przekrój najlepszego polskiego wzornictwa XXI wieku.
Wizyta na festiwalu to też znakomita okazja, aby zaopatrzyć się w niepowtarzalne artykuły wyposażenia wnętrz. Nadarzy się okazja do kupna limitowanych przedmiotów użytkowych z kolekcji MANUBA, powstałych ze współpracy projektantów i miejscowych rzemieślników. Odwołując się do tematu przewodniego festiwalu, kolekcja 2017 inspirowana jest pejzażem posztormowej plaży.
A na deser magazyn Design Alive zaprosi wszystkich chętnych do Stołu Idei. Będzie można poczytać magazyn, zrobić zdjęcie z prototypem statuetki Design Alive Awards, obejrzeć film z gali rozdania nagród lub napisać list do redakcji oraz projektantów Grupy Tabanda. Autorów najciekawszych listów DA nagrodzi roczną prenumeratą magazynu, a Tabanda krzesłem Diago.
#SZTORM atrakcji dla najmłodszych
Dziecięca kreatywność nie ma granic, dlatego organizatorzy przygotowali wiele inspirujących warsztatów i zajęć, podczas których dzieci zamienią się w małych projektantów. Pojawi się okazja zaprojektowania wyjątkowego placu zabaw oraz stworzenie potwora morskiego z wyrzuconych przez fale form. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia zamieni się na kilka godzin w ogromną grę planszową, a Katarzyna Bogucka zaprosi do wspólnego „naprawiania” jej własnej ilustracji. Rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi będą mogli zaprojektować wybraną przez siebie formę wzorniczą: siedzisko dziecięce lub kosz na zabawki. W programie także „Elementarz designu” - wystawa prezentująca najlepsze polskie projekty wzornicze. Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo.
Miasto tętniące designem
Choć sercem festiwalu jest PPNT Gdynia, to przez całe Trójmiasto przejdzie projektowa fala. Amatorzy jedzenia poza domem na pewno nie będą mogli przeoczyć akcji „Design w mieście”. W wybranych lokalach gastronomicznych na kilka tygodni zagości najlepsze polskie, współczesne wzornictwo. Lampy, plakaty, ceramika, meble i tkaniny – wszystko po to, by zapoznać was z nowatorskimi projektami. Dobrego designu można posmakować jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, ponieważ akcja rozpoczęła się 7 czerwca. Dla najlepszych łowców dobrego wzornictwa organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody.
W Gdyńskim Centrum Filmowym czekać będzie wystawa wyjątkowych plakatów „P_ex - Interactive”. Dlaczego wyjątkowych? Ponieważ wciągają w interakcje odbiorców, wykorzystując zmysł dotyku, wzorku, słuchu czy zapachu. Niektóre pełnią rolę łamigłówek, inne będą się zmieniać wraz z kreatywnością każdego kolejnego zwiedzającego. Na kinomanów czekać będzie także przegląd filmów, których wspólnym mianownikiem jest miasto.
W Muzeum Miasta Gdyni kontynuowany będzie cykl „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, w tym roku poświęcony twórczości jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich projektantów, Oskara Zięty. Wizyta w Muzeum stanie się także okazją do zbadania, jak bliskość Morza Bałtyckiego wpływa na myśl projektową twórców z całego regionu - zaprezentuje to wystawa „Roundabout Baltic”.
Tradycyjnie już organizatorzy zapraszają do relaksu w Terminalu Designu. Zlokalizowany w Parku Rady Europy zamieni się w punkt informacyjny, strefę wypoczynkową oraz dynamiczną wystawę, którą będzie można dotykać i zmieniać. Uzyskacie tutaj również wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą zaplanować dalszą festiwalową podróż.
Szczegóły programu na gdyniadesigndays.eu.
Na wystawy wstęp wolny. Na warsztaty wymagana jest rejestracja.
Kiedy: 30 czerwca – 9 lipca 2017
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Oficjalny hashtag: #GDD2017 #gdyniadesigndays
- Więcej o:
Targi Slow Weekend #Prezenty już 7-8 grudnia na PGE Narodowym
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Konkurs „Roca One Day Design Challenge” 2024 już 28 listopada w BUW w Warszawie – zarejestruj swój udział!
Laureaci konkursu Dobry Wzór 2024
Jubileuszowe Targi Slow Weekend i nowe wyróżnienia dla polskich marek
Thermomix® sprawi, że święta będą wyjątkowe! Poznaj limitowaną wersję urządzenia
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract