Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdynia Design Days 2017 - dlaczego warto pojechać na festiwal? [NASZA RELACJA]

Wiktoria Głodowska

Gdynia Design Days 2017 to wydarzenie, na którym naprawdę warto się pojawić. Wybraliśmy 7 wystaw, które skradły nasze serca. Koniecznie zobaczcie też naszą fotorelację!

Gdynia Design Days to bez dwóch zdań najważniejszy letni festiwal wzornictwa. Przez kilka lipcowych dni całe miasto "oddycha" designem. Hasłem tegorocznej, dziesiątej już edycji festiwalu jest #sztorm - siła, po której nic nie jest takie, jak było.

Za co lubimy GDD?

Za mądre, dające do myślenia wystawy. Nie jest to tylko sztuka dla sztuki, piękna wydmuszka, za którą nic się nie kryje. To potężna dawka designu przez duże D, rozumianego jako szukanie odpowiedzi. Jak poprawić życie mieszkańców miast? Czy za przedmiotami, z którymi spotykamy się na co dzień, kryją się historie? Jak będzie wyglądało jedzenie w przyszłości? Jak zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne, nie rezygnując z jakości używanych produktów?

7 wystaw na GDD 2017, które koniecznie trzeba zobaczyć:

1. Wystawa główna: Miasto na fali (PPNT Gdynia, budynek III, poziom 1)

To międzynarodowa wystawa, na której pokazane zostały projekty, które mogą zmienić miasto. Meble miejskie, aplikacje i urządzenia, które w założeniu mają sprawić, by w aglomeracjach żyło się wygodniej. Na wystawie zobaczyć można m.in. cegły z odpadów, maty wegetacyjne, miejskie ule czy chodniki z wbudowaną przestrzenią na zieleń. Po obejrzeniu wystawy można zagłosować na najlepszy projekt i... czekać aż pojawi on się w Gdyni!

2. Infuture food lab (PPNT Gdynia, budynek IV od strony Alei Zwycięstwa)

Zastanawialiście się kiedyś, jak będzie wyglądać jedzenie w przyszłości? Takie pytanie zadali sobie studenci ASP. Projekty stworzyli na podstawie trendów żywieniowych, opracowanych przez Infuture Hatalska Foresight Institute. Jadalne kapsułki pełne substancji odżywczych robią piorunujące wrażenie.

3. Elementarz Polskiego Designu (PPNT Gdynia, budynek III, poziom 1)

Chociaż wystawa dedykowana jest najmłodszym odbiorcom, budzi entuzjazm również wśród dorosłych. Na bo kto nie uśmiechnie się na widok zmieniającej się butelki płynu do mycia naczyń Ludwik czy butów Relax? 100 polskich ikon designu (ich historie oraz idee towarzyszące powstaniu) zostało pokazanych w bardzo przystępny i ciekawy sposób.

4. School of Form - Graduation 3 (PPNT Gdynia, budynek III, poziom 1)

Na GDD zawsze można oglądać projekty dyplomowe studentów uczelni artystycznych z całej Polski. Szczególnie spodobała nam się wystawa prac absolwentów School od Form z Poznania. Kuratorka - Agnieszka Jacobson-Cielecka - wybrała prace absolwentów czterech specjalności licencjackich: communication, domestic, fashion i industrial design. Spodobały nam się zwłaszcza opakowania z wysłodków buraczanych, i porcelanowo-bambusowe szczoteczki do zębów.

5. Retrospekcje. Polski design na początku XXI wieku (PPNT Gdynia, budynek III, poziom 1)

Malutka, ale bardzo przyjemna wystawa, na której pokazane zostały współczesne, polskie projekty, wykorzystujące motywy zaczerpnięte z lat 50. i 60. XX w. Kuratorki - Magdalena Jasińska i Agata Konradcka udowadniają, że stylistyka vintage ma się świetnie.

6. rECOnsifer Design (PPNT Gdynia, budynek III, poziom 1)

Wystawa z Berlina, która powstała w ramach EcoDesign Circle. Organizatorzy wybrali dobrze zaprojektowane, jakościowe przedmioty stworzone, by zmniejszyć wpływ człowieka na środowisko naturalne. Na wystawie oglądamy np. filiżanki Kaffeform powstałe z kawowych fusów i biodegradowalne talerze Biotrem z otrębów pszennych. Wystawę będzie można oglądać w kilku krajach europejskich (w ramach EcoDesign Roadshow).

7. P_ex interactive (Gdyńskie Centrum Filmowe)

Plakaty powstały, by informować. Przez lata zmieniały swoje funkcje. Dziś są już tylko ładnym obrazkiem - ozdobą. Czy aby na pewno? Michał Chojnacki zgromadził plakaty, które swoją formą wciągają odbiorców w interakcje. Wydają dźwięki, zmuszają do myślenia, a nawet pomagają walczyć z chorobami.

Oczywiście to nie wszystkie wystawy, jakie można zobaczyć na Gdynia Design Days 2017. 

Wykłady, warsztaty, spacery i targi designu. To wszystko czeka na Was w Gdyni. Tego wydarzenie nie możecie przegapić!

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdynia Design Days 2017 - dlaczego warto pojechać na festiwal? [NASZA RELACJA]