Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź Design Festival startuje 3 października

red.

11. edycja Łódź Design Festival coraz bliżej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-8 października, a jej hasłem przewodnim jest OD.NOWA. Wystawy, wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty będą skoncentrowane wokół tematyki współczesnego wzornictwa w kontekście projektowania na nowo.

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie o randze międzynarodowej związane z projektowaniem. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art and craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. 11. edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem OD.NOWA.

Nowość zdaje się być najważniejszą cechą współczesności. Zakwestionowaliśmy wiele starych prawd i utartych sposobów myślenia. Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach, najmłodsze pokolenia żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. [...] Jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć? Te pytania postanowiliśmy zadać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy tegoroczną edycję festiwalu- opowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Najważniejsze wystawy 11. edycji

Starzenie się populacji odzwierciedla głębokie zmiany w warunkach ludzkiego życia. Jest to wynik stopniowego wzrostu długości życia, przy jednoczesnym spadku współczynnika dzietności i umieralności. W Wielkiej Brytanii, na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, średnia długość życia wzrosła o pięć lat - połowa urodzonych obecnie dzieci dożyje 103 lat. W jaki sposób przeżyjemy ten czas? Czy będziemy cieszyć się niezależnością i dobrą jakością życia? Premierowo pokazywana w Polsce, prosto z prestiżowego London Design Museum, wystawa New Old uświadamia nam, że projektowanie dla nas w przyszłości wymaga przemyślenia na nowo podejścia do wzornictwa dedykowanego ludziom starszym. Kuratorzy Helen Hamlyn i Jeremy Myerson zaprezentują projekty uznanych na całym świecie twórców, tj.: Konstantina Grcica, IDEO, Yves'a Béhar/fuseproject, Future Facility, Special Projects oraz Priestman Goode.

Drugim ważnym punktem tegorocznego Łódź Design Festival jest polska premiera wystawy Miejskie marzenia, której organizatorem jest Vitra Design Museum. Kuratorzy Ronan i Erwan Bouroullec przygotowali inspirujące studium możliwych scenariuszy rozwoju miast, podkreślając potrzebę wprowadzania na nowo do naszego codziennego otoczenia natury: roślin, zwierząt, wody i ognia. Spektakularna inscenizacja zachęca zwiedzających do refleksji nad relacjami, które zachodzą pomiędzy naturą i miastem, sugerując nowe kierunki rozwoju przestrzeni miejskich.

Na program festiwalu składa się blisko 30 wystaw, które od 3 października będą dostępne w centrum festiwalowym na ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Poza wspomnianymi New Old i Miejskie marzenia, będzie można obejrzeć m.in.: Polish Design Island 2017, czyli podróżujący po Europie kontener prezentujący prace 27 polskich projektantów, będący wynikiem współpracy 9 regionów Polski; wystawę The Best Polish Illustrators prezentującą 39 prac najlepszych współczesnych polskich ilustratorów; zagadkową, tworzoną przez społeczność lokalną kolekcję w ramach Mystery Things Museum, która krążąc po świecie, zostaje wzbogacana o kolejne ciekawe i piękne obiekty (ich funkcję początkowo bardzo trudno odgadnąć). Jak co roku, w ramach prezentacji wyników plebiscytu must have będzie można obejrzeć najlepsze polskie wdrożenia. Wystawa prezentująca finalistów 10. edycji międzynarodowego konkursu make me! to szansa na poznanie tematów, które inspirują najlepszych projektantów młodego pokolenia.

Przeczytaj także: Znamy laureatów plebiscytu must have 2017

Wydarzenia towarzyszące

Jednak Łódź Design Festival to nie tylko wystawy, to przede wszystkim miejsce kreatywnych spotkań i ożywionych dyskusji. Jednym z ważniejszych punktów festiwalu jest Edukreacja, czyli strefa dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych odbiorców czekają warsztaty z zakresu druku 3D, budowania robotów czy nawet programowania oraz kodowania. Dzieciom też dedykowane są lekcje designu w formie spacerów z przewodnikiem po wybranych ekspozycjach, wystawa Miasto i Las oraz interaktywny kalendarz przybliżający świat przyrody.

Profesjonaliści będą mogli wziąć udział w panelach wykładowych oraz blokach tematycznych oscylujących wokół architektury, nowej ekonomii, biznesu, przestrzeni miejskiej, badań rynku i trendów w projektowaniu. Do współpracy przy tworzeniu programu wydarzeń zostali zaproszeni eksperci reprezentujący takie marki, jak Ceramika Paradyż, IKEA, Rado, Interprint czy AkzoNobel. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jenny B. Osuldsen z pracowni architektonicznej Snøhetta. Ta ceniona na świecie pracownia specjalizuje się w architekturze bryłowej, architekturze krajobrazu, architekturze wnętrz oraz wzornictwie, zatrudniając 180 pracowników z 30 krajów. W 1989 roku studio otrzymało swoje pierwsze zlecenie – zaprojektowanie Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.

Emocjonująco zapowiada się gala otwarcia Łódź Design Festival (3 października, godzina 18:30), podczas której poznamy zwycięzców nagród konkursu make me! - nagrody głównej PARADYŻ AWARD  w wysokości 20.000 zł, ufundowanej przez Mecenasa Festiwalu Ceramikę Paradyż oraz nagrody specjalnej  w wysokości 10.000 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Łódź Design Festival startuje 3 października