Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Dom polski. Meblościanka z pikasami" - nowa książka Małgorzaty Czyńskiej

red.

Małgorzata Czyńska w swojej najnowszej książce zadaje znanym postaciom związanym zawodowo z designem i projektowaniem wnętrz pytanie, jak wyglądają nasze domy.

Książka "Dom polski. Meblościanka z pikasami" z ilustracjami Joanny Grochockiej ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne i będzie miała swoją premierę 15 listopada 2017.

"Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy" - mówi Małgorzata Czyńska. Autorka chciała się także dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do polskich mieszkań. Stąd pojawiły się nie tylko rozważania o materialnym i estetycznym wymiarze domu, ale także o historii dzieciństwa i opowieści rodzinne. Dom to w końcu znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu - to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia. "Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków. Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem" - mówi autorka.

Małgorzata Czyńska (ur. 1975) – z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: "Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów", "Kobro. Skok w przestrzeń", "Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny" oraz wywiadu-rzeki z Edwardem Dwurnikiem pt. "Moje Królestwo". Laureatka Nagrody Literackiej Juliusz za książkę "Kobro. Skok w przestrzeń".

    Więcej o:

Skomentuj:

"Dom polski. Meblościanka z pikasami" - nowa książka Małgorzaty Czyńskiej